Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

FEHÉR ÁLLATOK

Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan állatok szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmazzák az "Fehér"előtagot, vagy kapcsolódnak ehhez a színhez.

EMLŐSÖK

Hegyi kecske

Marmagasság: 50-95 cm, testhossza 120-180 cm. Élőhelye: Európa, Északkelet-Afrika, Közép- és Nyugat-Ázsia,   hegyvidéki területein, meredek szikláin 5000 m magasságig. 10 alfajuk ismert. A nőstényeknek is van szarvuk. Ellenségeik: medvék, farkasok, hiúzok, leopárdok,párducopk és tigrisek. A gidákat elragadhatják a sasok és sólymok is. Vemhesség: 5-6 hónap, utódok száma 1-4. Tápláléka: füvek, cserjék, mohák, zúzmók, de még fakéreg, levelek és gyümölcsök is.  Élettartam: 10-20 év. 

Hópárduc  (Uncia uncia)
 
Testhossza 100–130 cm hosszú, farka kb. 80–100 cm. Évente kétszer vedlik. Nyáron felhúzódik a 3500–6000 m körüli fennsíkokra és sziklás magashegyekre, télire 2000 m környékére költözik le. Alkonyatkor vagy éjjel aktív.Tápláléka: vadjuhok, szarvasfélék és vadkecskék, vaddisznók tartoznak, de a madarak és a rágcsálók, háziállatok (jakborjak, birkák, kecskék) is. A Himalájában jellemző zsákmányállatai a sörényes tahr (vadkecske) és a bharal (kék vadjuh).  Akár 16 méteres távolságot is képes átugrani, ez a teljesítmény egyedülálló a macskafélék között.  Többnyire magányosan él.  Vemhesség: 100 napos. Az anyaállat egyedül neveli fel 2–3 (ritkán akár 7) kölykét. Élettartam: 10–12 évig él, de fogságban a 21 éves kort is megérheti. Fogságban is jól szaporodik. Magyarországon:  Nyíregyházán, a Szegeden és Veszprémben tekinthető meg.
Érdekesség: A hópárduc Tatárföld és Kazahsztán nemzeti jelképe. Megtalálható Almati város címerében és szárnyas alakban szerepel Tatárföld címerében is. Az egykori Szovjetunióban a hópárducról elnevezett díjat kaptak azok a hegymászók, akiknek sikerült megmászniuk az ország mind az öt 7000 méteres hegycsúcsát. A Kirgiz Női Cserkészszövetség is ezt az állatot választotta jelképéül. 
 
Jegesmedve (Ursus maritimus)
 
Tudta-e? Egy jegesmedve egyszerre 70 kiló húst tud felfalni, ami a saját testsúlyának közel a 20%-a.
A becslések szerint a jegesmedvék harapása erőteljesebb, mint a nagy fehér cápáé, és minden más medvénél nagyobb a mancsuk.
A jegesmedvék nem észlelhetők infravörös kamerával, a hőszigetelő bundájuk miatt.
A jegesmedvék bundájuk alatti bőrszínük fekete. De a szőrük sem fehér, valójában átlátszó, csupán a visszavert fény miatt tűnnek fehérnek.
 
Marwari  (ritka lófajta színváltozata)
 
Sarki róka  (Vulpes lagopus)
Élőhelye: Eurázsia és Észak-Amerika északi területei, Grönland és Izland szigete. Vízpartok közelségét kedveli. 11 alfaja ismert. Testhosszuk 55-70 cm, magasság 25-30 cm, farokhossz 30 cm, testtömege 2,5-8 kg. Bundáját évente 2x váltja. Tápláléka: rágcsálók, főként lemming. Monogám. Vemhesség: 49-56 nap, utódok száma 6-12. Mindkét szülő gondozza a kölyköket, akik 2-3 hónap után lesznek önállóak. Állatkertek gyakori állata, rendszerint szaporodik is. Ivarérett 1 évesen. Élettartam: 10 év.  A 19. századtól kezdve telepeken tenyésztik őket.
 
HALAK
 
Ezüstfehér molly
 

Fehér busa   (Hypophthalmichthys molitrix) 

A pontyfélék családjába tartozik. Élőhelye: Kína. Testhossza 50-70 cm, testtömege elérheti az 50 kg-ot is, és 105 cm-t is. Ívás nyáron. A nőstények által lerakott ikrák sodródnak a vízben, számuk elérheti az 500 ezret. Az ivadékok állati planktonokkal táplálkoznak, késöbb térnek át a növényi planktonokra.

Fehér cápa  (Carcharodon carcharias)
 
 

A heringcápafélék családjába tartozik. A legfejlettebb húsevő cápák közé tartozik, a ragadvány neve: "fehér halál". Élőhelye:  a Föld összes óceánja, főleg a partmenti részek. Alegnagyobb nőstények elérhetik a 610 cm-es hosszúságot és az 1905-2268 kg-os testtömeget. Egy átlagos hím 335-396 cm, a nőstény 457-488 cm lehet. Élettartamát 70 évre becsülik, de ennél több is lehet. A hím ivarérett 26 év, a nőstény 33 év után. Rövid távon képes 56km/h sebességre is. Természetes ellensége: a kardszárnyú delfin és az ember. Az ember nem jellemző táplálékforrása. 1758-ban írták le. Vándorlásaik alatt akár 900 m  mélyre is lemerülhetnek. Képes pótolni a letört fogakat. Vemhesség 9-10 hónap, utódok száma 2-6.

Tudta-e? A cápa állítólag több kilométeres távolságból is képes megérezni egy csepp vért.

A halak közül egyedül a cápák tudnak mindkét szemükkel pislogni. A fogaik normálisan 8 naponként kicserélődnek. A statisztikák szerint az emberevő cápák szívesebben - körülbelül 93 %-os arányban - fogyasztanak férfiakat, vagyis átlagosan csak minden 14. áldozatuk nő. 

A nagy fehér cápáknak több sorban körülbelül 300 foguk van. Ugyanakkor e veszélyes ragadozó - érdekes módon - akár 3 hónapig is kibírja étkezés nélkül.

Fehér csikóhal (színváltozat)

A tűhalfélék családjába tartozik. Élőhelye: Indonézia partjai mentén egészen Ausztráliáig, Európa, Afrika és Észak-Amerika atlanti-óceáni partjáig. Keresett akváriumi halak, de fogságban ritkán szaporodnak és rövid életűek. Igen változatos méretűek. A legkisebb 17 mm-es, a legnagyobb 35 cm-es. Találtak már 13 mm-es egyedet is. Másodpercenként 35-ször csapódó hátuszonyuk segítségével lebegnek a vízben. Mozgásuk sajátos. Tápláléka: apró rákok, különféle lárvák. Utódok kikelése 14-28 nap után,számuk átlagosan 50 egyed. 57 faja ismert.

Fehér kígyómakréla(Thyrsitops lepidopodes)

A kígyómakrélafélék családjába tartozik. Élőhelye: az Atlanti- és az Indiai-csendes-óceáni térség trópusi és szubtrópusi területei. Akár 1 m hosszúságot is elérhet. Éjjel aktív.Tápláléka: nyílt tengeri rákfélék, csontos halak, tintahal,marlin és tonhal is. Ivarérettek a hímek 43 cm-esen, a nőstények 50 cm után.Ikrákkal szaporodik, számuk 300 000-1 000 000 közötti. Kereskedelmi célokra halásszák.

Fehér lazac  (Stenodus leucichthys)

Nemének az egyetlen faja. Élőhelye: a Kaszpi-tenger és északról beömlő folyói. 2 alfajából már csak 1 maradt. Testhossza 50-80 cm, legfeljebb 130 cm. Testtömege legfeljebb 35 kg. Tápláléka: fiatalok planktont, a kifejlett példányok főként halakat fogyasztanak.

Fehér marlin (Kajikia albida)


fehér marlin

A vitorláskardoshal-félék családjába tartozik. Élőhelye: Atlanti-óceán. Testhossza 210 cm, de elérheti a 300 cm-t is. Az eddigi legnehezebb példány 82,5 kg volt. A nőstény nagyobb a hímnél. A szubtrópusi nyílt vizek lakója, maximum 150 m mélységig. Nappal aktív. Tápláléka: halak és fejlábúak. Ívás mélyebb vizekben. Húsa igen ízletes.

Fehér rája  (Rostroraja alba)

A valódi rájafélék családjába tartozik. Élőhelye: Atlanti-óceán keleti része, az Indiai-óceán délnyugati része. A hím testhossza 230 cm, a nőstényé 202 cm. Szubtrópusi és mélytenegeri halfaj, 30-500 m mélységben. Tápláléka: csontos halak, egyéb porcos halak, kalmárok, polipok és rákok. A homokos és kavicsos tengerfenék lakója. a kicsinyeket a nőstény tojástokokba rakja le. A tojástok 12,5-18,3 cm hosszú és 10-13,9 cm széles. Évente 55-156 ilyen tojástokot rak le összesen. Tüskéi miatt veszélyes lehet.

Fehér muréna(Pseudechidna brummeri)

Fehér sügér(Morone americana)


fehér sügér

A Moronidae családjába tartozik. Élőhelye: Észak-Amerika, Hudson-öbölbe ömlő Vörös-folyó, Szent Lőrinc-folyó, Nagy-tavak, Mississippi és Rio Grande.Testhossza 31,8 cm. Ivarérett 28 cm hossz elérése után. Testtömege 3,1 kg. Mérsékelt övi édesvízekben él. Tápláléka: fiatalon  kis rákok, rovarok és rovarlárvák. Felnőtt egyedek: alózák, díszsügérek és kalászhalak. Sporthorgászok kedvenc hala. 

Fehér tok (Acipenser transmontanus)

Élőhelye: Kanadában, Brit Columbia területén, és az Amerikai Egyesült Államokban, Alaszka, Kalifornia, Idaho, Montana,

Oregon és Washington államokban őshonos. A Csendes-óceánba is leúszik, Alaszkától Kaliforniáig.
A legnagyobb fehér tok állomány USA nyugati partján, a Sacramento-San Joaquin és Columbia-Snake River vízgyűjtő területein van. A faj még megtalálható a Kootenai folyóban, a Fraser folyó torkolatánál és a Columbia folyóban a Hugh Keenleyside-gát és a kanadai-USA-i határt képező folyószakasz között. A fehér tok Észak-Amerika legnagyobb édesvízi hala. Legnagyobb példányát, amely körülbelül 682 kilogrammot nyomott, 1898-ban az idahoi Snake folyóból halászták ki. 

                    ROVAROK

Amerikai fehér medvelepke

A medvefélék alcsaládjába tartozik. Testhossza 11-16 mm, szárnyfesztávolsága 35-42 mm, a nőstények kissé nagyobban a hímeknél. Élőhelye: Észak-Amerikában őshonos, Dél-Kanadától Mexikóig. Ázsia nagy részén, Új-Zélandon is megtalálható.Kikelés 27-54 nap után.Nálunk évente 2 nemzedéke fejlődik. 636 növényfajt károsíthat. Tápláléka leginkább:  kőrislevelű juhar, fekete bodza, eperfák, szilva, alma, cseresznye.Kiskertekben leggyakrabban az alma-, a cseresznye- és a diófákat károsítják. Természetes ellenségei: katicabogár, zöldfátyolkalárvák, fülbemászók és hangyák. Azonkívül: fürkészlegyek, gyilkosfürkészek, fémfürkészek és fürkészdarazsak.

Ezüstfehér aprómoly(Opostega salaciella)

A molylepkék családjába tartozik. Élőhelyük: az egész bolygó, de legtöbb faj Ausztráliában. Nálunk 4 faja ismert.

Ezüstfehér araszoló(Lithostege farinata)

 
 
Az araszolólepkék családjába tartozik.

Ezüstfehér fűaknázó moly
(Elachista argentella)
 
Fajok még a színek tekintetében: csontszínű perjemoly, csontfehér fűaknázómoly, kormos fűaknázómoly, aranyzabmoly.

Fehér fúrómoly(Phtheochroa procerana)

Fehér hangya (Coptotermes formosanus)

Közismertebb neve termeszhangya.Őseik 140 millió évvel ezelőtt tűntek fel. A csótányok közé tartozik. 3106 faja ismert.  Az egész bolygón megtalálható. A fák legnagyobb ellenségei, mindent tönkretesznek, amit megrágnak. Mindig belülről kifelé rágnak. Az európai fajok kevésbé kártékonyak.A termeszvárakat az ember is megcsodálja.

Fehér karolópók (Thomisus onustus)

A karolópókfélék családjába tartozik. Élőhelye: Európa száraz gyepei és szőlőültetvényei. A nőstények kissé nagyobban a hímeknél. Testhosszuk 3-4 mm. Potrohuk trapéz alakú, színük többnyire sárga. Dél-Európában fehér vagy lilás. Az alapszínéhez hasonló színű virágokon található. Zsákmányára lesből támad, a háziméh elpusztításával kárt is okoz. Harapással végez áldozatával. A petéket selymes kotonba zárja, a növényekre ragasztva a nőstény őrzi. Kikelés 2-3 hét után.

Fehérnyárfamoly   (Wockia asperipunctella)

Magyarországon is honos faj. Európai faj, de csak kevés helyről ismert. Azt, hogy Magyarországon is él, csak 1984 óta tudjuk.
A szárny fesztávolsága 10–14 mm. Évente valószínűleg egy nemzedéke nő fel. A lepkék az Alföldön jóval korábban repülnek, mint az Északi-középhegységben. Tápnövényei a nyárfa fajok, be nevével ellentétben fő gazdanövénye nem a fehér nyár (Populus alba), hanem a rezgőnyár (Populus tremula). Esetenként fűzfákon is megtelepszik. A hernyók a levelek között, laza szövedékben élnek.
Fehér orchideamanó


fehér orchidea

A Hymenopodidae családjába tartozik. Élőhelye: Hawaii, Indonézia, India,  Kína,  Malajzia, Szumátra és Thaiföld. Nálunk a Fővárosi Állat- és Növénykert tarja őket. A meleg és párás helyeket kedveli papajafákon, különböző virágokon, orchideákon, vagy más növények közt virágnak álcázva magát. A nőstények 2x hosszabbak és súlyosabbak lhetnek a hímeknél. A felnőtt nöstények 6-7 cm hosszúak, míg a hímek 2,5-3 cm hosszúak lehetnek. Színváltoztatásra képesek, színezete és mintázata a környezetétől függ. Külseje megtévesztésig hasonlít a virágok szirmaihoz.Testük tükrözi az UV fényt. Álcájuk - figyelemfelhívás. Szárnyaik jól fejlettek, repülésre alkalmasak. Ragadozó életmódú. Színük növekedés közben is változik. Tápláléka: legyek, méhek, darazsak, lepkék, kisebb gyíkok, tücskök, szöcskék, bogarak, férgek. Élettartam: nőstények 8 hónap, hímek 5-6 hónap. 

Fehér pásztor   (Orthetrum albistylum)

Élőhelye: Közép- és Kelet-, Délkelet-Európa, Japán, Kisázsia, Közép-Ázsia, Kína és Korea. Testhossza kb. 50 mm, szárnyfesztávolsága 75 mm. Európában, Közép- és Kelet-Ázsiában honos szitakötőfaj.

Hófehér medvelepke(Spilosoma urticae)
 
Élőhelye: Észak-Amerikából behurcolt faj, Észak-Európából és a Mediterráneum egyes országaiból hiányzik.Nálunk mindenütt megtalálható. Tápnövény(ek): a legtöbb fásszárú növényen megél.Testhossza 27-33 mm. Évente 2 nemzedék fejlődik ki. Gyakoriak a teljesen egyszínű fehér példányok.
 
Hófehér tűzmoly (Palpita vitrealis)
A fűgyökérrágó molyfélék családjába tartozik.
 
Kék-fehér zebralepke(Heliconius cydno)
 
Sziklai fehérlepke(Pieris ergane)
 
Tejfehér tollasmoly(Porrittia galactodactyla)
 
Animációk:
 
 

       

   

           

      

 

   

 

 





 

Glitterek:

 

 

Víztükrös képek:

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 24
Tegnapi: 251
Heti: 595
Havi: 4 266
Össz.: 422 256

Látogatottság növelés
Oldal: FEHÉR állatok
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »