Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

SZÜRKE ÁLLATOK

Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan állatok szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmazzák az "Szürke"előtagot.

 

EMLŐSÖK

Indiai szürke langur(Semnopithecus entellus)

Keleti szürkemókus (Sciurus carolinensis)

Élőhelye: Észak-Amerika keleti része, USA nyugati államai, Anglia, Dél-Afrika és Írország. 5 alfaja ismert. Testhossza 23-30 cm, testtömege 350-800 gramm. Fákon él, nem alszik téli álmot. Tápláléka: bükk, lucfenyő, vörösfenyő és azok magvai, nyírfa háncsa és rügyei. Ivarérett: 11 hónaposan. Vemhesség: 44 nap. Utódok száma: 3, de lehet 9 is. A párok csak rövid ideig maradnak együtt. Elválasztás: 10 hetes korban. Évente 2-3 ellés lehet. Élettartam: 3-4 év.

Keleti szürke óriáskenguru (Macropus giganteus)

Élőhelye: Kelet-Ausztrália és Tasmánia erdői és nyílt erdős területei. 2 alfaja ismert. Testhossza farok nélkül 60-110 cm, testtömege 65 kg. Hallása igen fejlett. Ugrása elérheti a 8-9 m-t is. Családközösségekben él. Ivarérett: 1,5-2 év. Vemhesség: 29-38 nap, utódok száma 1. A néhány grammos újszülött 42 hét után hagyja el az erszényt, ekkor 3,5 kg. Tápláléka: cserjék hajtásai és levelei, fűfélék. Élettartam: 20 év.

Nyugati szürke óriáskenguru  (Macropus fuliginosus)

A legkisebb faj, a 3 faj között. 3 további alfaja van. Nem kifejezetten éjjeli állat, de a déli forróságban keresi az árnyékot. Közepes nagyságú csoportokban él. Hajnalban, délelőtt, késő délután és esti órákban aktív. A nőstények lényegesen kisebbek a hímeknél. Ivarérett: 1,5-2 év. Vemhesség: 30,5 nap. Tápláléka: fűfélék. Kedvelt állatkerti faj.

Nyugati szürkemókus (Sciurus griseus)
Élőhelye: USA és Mexikó. 3 alfaja ismert. Testhossza 45-60 cm a farokkal együtt, testtömege 400-1000 gramm. Erdőlakó egészen 2000 m magasságig. Nappal aktív. Vemhesség 44 nap, utódok száma 1-5. Tápláléka: magvak, diófélék, fenyő éa makk, de bogyók, gombák és rovarok is.

Szürke bambuszmaki  (Hapalemur griseus)


Élőhelye: főleg Madagaszkár keleti részén, de nyugati részek bambusz erdeiben is. Testhossza 24-30 cm, farok hossza-32-40 cm, jóval hosszabb a testnél. Testtömege 75-105 dkg. A csoportok 2-7 egyedből állnak. Tápláléka: 80 %-ban fiatal bambusz levelek és hajtások, de emellett még gombák, gyümölcsök, rügyek és más levelek. Természetes ellenségei a fosszák, kígyók és ragadozó madarak. Vemhesség 140 napos, amelyből 1 utód születik. Fogságban a legtovább élt ismert egyed 17 évig élt.

Szürke farkas  (Canis lupus)

Élőhelye: az ember után a legnagyobb területen elterjedt emlősök egyike. Japánban kihalt, az Arab-félszigeten erősen veszélyeztetett, Észak-Afrika szavannáiból is eltűnt. Nálunk 2001 óta fokozottan védettnek számít. Nagyon sok alfaja létezik. Testhossza 100-160 cm, ehhez jön a farokhossz 29-50 cm. A nőstények testtömege 12-55 kg, a hímeké 15-86 kg. Európában általában szürkésbarna, de színárnyalata végtelen. Sebessége 60-70 km/h, ugrása 4-5 m. A legintelligensebb ragadozó. Élettartama: 13 év, fogságban 15 év. Falkákban él. Tápláléka: hús, csont és növények,rágcsálók és kisebb állatok. Falkában nagyobb állatokat is levadásznak. 3 évesen. Ivarérett: szuka 2 évesen, hímek Vemhesség: 63 nap, utódok száma 7-14. A kölyköket az egész csapat neveli. Élettartam: 15 év.

Szürke gyapjasmajom (Lagothrix lagotricha)

A pókmajomfélék családjába tartozik. Élőhelye: Venezuelától Kolumbián át Ecuador, Észak-Peru,Brazília, Bolívia esőerdői. Testhossza 39-65 cm,farokhossza 56-77 cm. A hím testtömege 6,5-10,8 kg, a nőstényeké 5,5-8,1 kg. Nappal aktív, társas lény. Ivarérett: 6-8 évesen. Vemhesség 207-211 nap, utódok száma 1. Tápláléka: gyümölcsök, levelek, mogyoró, rovarok. Élettartam: 25 év.

Szürke kuszkusz (Phalanger orientalis)

Élőhelye: Indonézia és Pápua Új-Guinea trópusi esőerdői. Kelet-Timorra és a Salamon-szigetekre betelepítették. 1600 m magasságban is megtalálhatók. Testhossza 35-55 cm, amelyből a farok 28-42 cm. Testtömege 1-5 kg. Fán élő magányos állat. Éjjel aktív. Tápláléka: gyümölcsök, magvak, rügyek és virágok. 13 napos vemhesség után 1-3 utód születik. Súlyuk mindössze 1 gramm.

Szürke kúszóegér(Dendromus vulturnus)

Szürke kúszókenguru (Dendrolagus inustus)

Élőhelye: Új-Guinea északi és nyugati területei, de Japen és Waigeo szigeteken is. A fakúszó kenguruk egyik faja.

Szürke mongúz (Herpestes edwardsii)

A mongúzfélék családjába tartozik. Élőhelye: Afganisztán, Arab-félsziget ÉK-i része, Dél-Ázsia, Irán déli része, Banglades, Bhután és Nepál. 5 alfaja ismert.Testhossza 43 cm, farokhossza 39 cm, testtömege 1,5 kg. Színe szürkésbarna. Magányos életmódú és nappal aktív. Különlegessége a kobra ellensége. Ivarérett: 2 évesen. Vemhesség: 8-9 hét, utódok száma 2-4. Tápláléka: mindenevő, egerek patkányok, gyíkok, kígyók és bogarak. Szívesen tartják házi kedvencként.

Szürke orrszarvú (Ceratotherium simum)

Ismerik még szélesszájú orrszarvúként is. 2 alfaja ismert. Élőhelye: valaha északon Dél-Csádtól Kelet-Afrikáig, illetve délen Délkelet-Angolától Mozambikig és a Dél-afrikai Köztársaság északi részéig tartott. Ma már a kipusztulás veszélye fenyegeti. Testhossza hímeknél 370-400 cm, a nőstényeknél 340-365 cm. Marmagasság hímeknél 170-186 cm, a nőstényeknél 160-177 cm. Testtömege hímeknél 2300 kg, a nőstényeknél 1700 kg. Az öreg hímek ennél nehezebbek is lehetnek. Az elefántok után a 2. legnagyobb állat a szárazföldön. Tápláléka: a fű, ellentétben a bokrokról legelő keskenyszájú orrszarvúakkal ellentétben. Fogyaszt még leveleket és gyümölcsöket is. Hazánkban 3 állatkertben látható: Budapest. Nyíregyháza és Veszprém.

Szürke pele(Glis glis)

Szürkeróka  (Urocyon cinereoargenteus)

NEVÜKBEN NEM, DE SZÍNÜKBEN SZÜRKE ÁLLATOK:

 

Afrikai elefánt (Loxodonta africana)

Élőhelye régebben: a Szaharától délre egész Afrikában elterjedt volt, de mára már csak nemzeti parkokban és egyéb védett területeken található. 2 alfaja létezik.
A legerősebb és a legnagyobb szárazföldi emlősállat. Eredendően szavannákon él, de minden más éghajlathoz, területhez tud alkalmazkodni, ha van megfelelő mennyiségű víz.
Teljes testhossza ormánnyal együtt 8 m. Ebből ormánya 2 méter hosszú. Az ormány 40 ezer izomcsomóból áll. Az ormány végein alul és felül 1-1 fogóujj van. Ennek széleskörű szerepe van: szaglás, légzés, táplálékszerzés és ivás. Lábai alsó oldalukon párnázottak, így aránylag halk járású. Fülei jóval nagyobbak, mint az indiai elefánté, mert a test hőmérsékletének hűtésében van fontos szerepe. Felső speciális metszőfoguk agyarrá módosult, mely az állat egész életében folyamatosan nő. Akár 2 méternél hosszabb is lehet. Az eddigi leghosszabb agyar 349 cm-es volt.  Az elefántbikák marmagassága 3 m, a tehenek némileg kisebbek, a bikák súlya elérheti a 6 tonnát, a teheneké általában csak 4 tonna.  A családokon belül hierarchikus rangsorban élnek és szociális érzelmekkel is rendelkeznek. A fiatal bikák ivaréretté válásuk után külön életmódot élnek, a csorda nem tűri meg őket.
Kommunikáció az egyedek közt mély, morgó hanggal történik. Infrahangok kibocsátására is képesek, ami több kilométer távolságra is elhallatszik. Táplálékuk: kizárólag növények, fű, lomb, gyümölcsök és kisebb ágak. Vízigényük naponta 300 liter, alkalmanként 4-10 liter vizet fogyasztanak. Ha nagyon szomjas, akár 136 liter vizet is megiszik egyszerre. Étvágyuk is hatalmas, napi 225 kg. Néhány őrlőfoggal rendelkezik, ami időnként cserélődik. Képes megtalálni és kiásni a felszín alatti talajvizet. Ivarérettek: 14-15 éves korban. Vemhességi idő itt a leghosszabb, 22 hónap. Az újszülött borjú 110 kg, marmagassága 85 cm. A borjú legalább 2 évig szopik. Egy tehén átlagosan 4 évenként hoz világra egy utódot, így több borja is lehet. A borjakat a család más tagjai is intenzíven védik veszély esetén.
Érdekesség: átlag sebességük 4 km/h, de az embernél is gyorsabb futásra képesek, akár az óránkénti 8-9 km-t is elérhetik és igen kitartóak. Életkoruk kb.70 év. Vadászatuk szigorúan tiltott. Napi 80 km-es távolságok megtételére is képesek. Naponta 224 kg élelmet fogyasztanak el, és 16 órát töltenek evéssel. Kitartó úszók. Az afrikai elefántok valamivel nagyobbak és súlyosabbak, mint az ázsiaiak. Füleik is nagyobbak.

HALAK

 

Ausztráliai szürke tőkehal (Lepidonotothen squamifrons)

Szürke bálna (Eschrichtius robustus)

Szürke császárhal (Pomacanthus arcuatus)

Szürke íjhal (Rhinecanthus assasi)

Testhossza 30 cm. Szép és érdekes mintázatúak. Tartásuk könnyű, nem válogatósak a táplálék terén, de nagyon agresszívek. Más élőlényeket elpusztítanak környezetükben. Csak nagyobb halakra veszélytelenek. Kövek és növényzet mozgatásával átrendezik az akváriumukat.

Szürke morgóhal (Eutrigla gurnardus)

Élőhelye: Atlanti-óceán, Földközi-tenger, valamint az Északi- és a Balti-tenger. Testhossza 40-55 cm.A homokos fenék lakója. Tápláléka: egyéb puhatestűek, kagylók és rákok. Ívás: májusban és júniusban. Maguk is világítanak. Húsa emberi fogyasztásra kiváló.

Szürke szirtcápa (Carcharhinus amblyrhynchos)

A kékcápafélék családjába tartozik. Élőhely: trópusi tengerek. Életmódja korallzátonyhoz kötött 20-70 m mélységig. Nyugaton a Vörös-tengerig és az Indiai-óceán kelet-afrikai partvidékéig, keleten Polinéziáig megtalálható. A nőstények nagyobbak a hímeknél, testhosszuk 250 cm, a hímeké 200 cm. A hátúszó csúcsán és hátsó részén sokszor egy fehér csík látható. Csoportokban él, és fejlett testbeszéd jelekkel kommunikálnak. Nappal és éjjel is aktívak.Tápláléka: angyalhalak, fűrészes sügérek, lábasfejűek,papagájhal-félék, pillangósügérek.Ivarérett: 2 évesen Vemhesség: 12 hónap. Elevenszülő, utódok száma 1-6. Születési testhosszuk 45-60 cm. Emberre nézve mérsékelten veszélyes.

HÜLLŐK, KÉTÉLTŰEK

 

 

Szürke erdei sikló(Zamenis longissimus var. subgrisea)

Szürke falakó kígyó(Thelotornis kirtlandii)
 
Szürke féreggyík (Blanus cinereus)

Az ásógyíkfélék családjába tartozik. Élőhelye: az Ibériai-félszigeten, Portugália ésa Spanyolország területén. Testhossza 20-25 cm, testtömege 6 gramm. A földigilisztához hasonlítható. Lábatlan talajlakó. Tápláléka: rovarlárva. Csak esőben jön a felszínre. Tojásrakó állat.

Szürke levelibéka (Hyla chrysoscelis)

A levelibékafélék családjába tartozik. Élőhelye: USA keleti területe és Kanada déli része. Testhossza 32-62 mm.

Szürke patkánysikló(Pantherophis spiloides)

 

 ROVAROK

Szürke fenyőtűmoly (Cedestis subfasciella)

Szürke tavaszimoly  (Diurnea fagella)

Szürke avarszöcske (Pholidoptera griseoaptera)

Szürke ostorfa-teknőspajzstetű (Coccus pseudomagnoliarum) 

Szürkés hangyaboglárka (Maculinea alcon)

Szürkés szigonyosbagoly (Acronicta psi)

 

 

Animációk:

   

      

     

 

    

  

 

   

 

 

 

 

 

 Glitterképek:

 

  

 

 

 

     

 

 Víztükrös képek:



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 165
Tegnapi: 166
Heti: 485
Havi: 4 156
Össz.: 422 146

Látogatottság növelés
Oldal: SZÜRKE állatok
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »