SZÍNEKRŐL
ÁLTALÁBAN
Talán túlzás nélkül állíthatom, nincs a Földön olyan ember, aki ne szeretné a színeket. A legáltalánosabb példa erre talán az esőzés utáni napfény hatására megjelenő szivárvány. Vagy pl. egy olajfolt a vizes aszfalton. Vagy a kisgyermekek kedvenc játéka a buborékfújó. Hiszen a buborékokban a színek forgataga, kavargása jó ideig elvarázsolja az apró emberkéket.
Mindannyiunknak van legalább egy színe, ami az ún. kedvenc. Ez mindenkinél más és más. Jellemzően a közvetlen környezetében uralkodó szín, ami a leggyakrabban veszi körbe. Főként a ruházat,a bútor és lakás egyéb berendezése "árulkodik" erről. A kedvenc szín ismeretében aztán könnyedén kialakítható valamiféle jellemzés az illetőről.
A színek összefoglaló neve: fény. Életünk és a földi élet egyik legfontosabb eleme, nem csupán nekünk, de a többi élőlény számára is. Ezt Napunknak köszönhetjük. A napfényt fehérnek véljük, habár sokkal több színt tartalmaz, mint amennyiről tudunk. A fény segítségével tudunk többek között formákat és mintázatokat is látni. Ebben a fényben ott van minden létező szín.
A színek olyan elektromágneses sugarak, amelyeknek energiájuk van. Ezért használják pl. gyógyításra is.
Tudományos megfogalmazásban spektrumnak nevezzük. Valójában ebből a spektrumból csak egészen kis terület ez, amit szemünkkel képesek vagyunk érzékelni.
A tudományos mérések alapján megállapították, hogy 390-750 nanométer (más mérések alapján 400-780 nanométer) közötti hullámhosszú sugarakat érzékeljük csupán. A legkisebb hullámhosszúságú, de még általunk látható fény az ibolya. Ezen aluli hosszúság (200-400 nanométer) az ibolyántúli, ultraibolya vagy ultraviola sugárzás (UV) néven ismeretes. Egészségünkre gyakorolt hatása szintén közismert. Erősségétől függően lehet számunkra veszélytelen, de lehet káros és lehet gyógyító hatású is. Manapság ezt már rendszeresen mérik és így veszély esetén a megfelelő eszközökkel tájékoztatják a tömegeket.
280 nanométerig, teljesen veszélytelen. 315 nanométerig gyógyító hatással bír, segíti a csontok erősödését. 315 nanométer feletti értékeknél viszont kifejezetten káros az emberi szervezetre.
Abba viszont bele kell nyugodnunk, hogy a nagyobb részt sohasem fogjuk megismerni.
Amit viszont még biztosan tudhatunk: az emberi szem legalább 2000 árnyalatot képes megkülönböztetni.
Sok állatfaj van, amelyek e tekintetben szerencsésebbek nálunk, hiszen olyan fajta fényt (ultraibolya) is látnak, amit mi emberek nem. Közismert példaként ilyenkor a háziméhet, vagy a sivatagi hangyát szokták említeni, de sok más állatfaj (gerincesek és gerinctelenek egyaránt) esetében is létező képesség. Ilyenek a madarak (galambok, vörös vércse.) Bár a méhek esetében kiderült, hogy a piros színt képtelenek érzékelni.Valamint rákok,gekkók,szalamandrák,teknősök ugyanilyen képességekkel bírnak.
Tudvalevő, hogy a madaraknál sok hím csodás színpompás tollazattal is bír. Emberi szemnek valami csodás látvány, de ezenfelül még az UV szín további szerepe is nagyon fontos a tojók végleges választásában.
A vörös vércsék is az UV látásuk által tudják felderíteni zsákmány állatuk területeit.
A legújabb kutatások kimutatták, mennyire nagy fontosságú ez az általunk nem látható fény. Érdekességként hat, hogy sok növényi mag és gyümölcs visszaveri az UV fényt, míg a növények levelei nem.Igaz, hogy a magok és gyümölcsök alakja is éppoly fontos.
A lepkék világában bebizonyosodott, hogy a testnek és a szárnyaknak UV mintázata és színe nagyon fontos azért, hogy ne következzen be fajok közti keveredés.
-------------------------------------------------------------
Vannak fontosabb és kevéssé fontosabb színek.
Mióta az emberiség létezik, azóta figyeli folyamatosan a színekkel kapcsolatos jelenségeket, a tudomány kialakulásával és folyamatos fejlődésével pedig fizikai és kémiai kísérleteket is végez. Annyira fontos az emberi világunkban, hogy az idők folyamán különféle tulajdonságokkal "ruházta fel" a színeket, szimbolikus jelentéseket alakított ki. Bizonyos színeket a természettel, a környezettel "kötött" össze. Így lett a sárga szín a Napfény, a kék szín a víz és az égbolt,a zöld szín a növények jellemző színe. A tudomány, a technika, az ismereteink folyamatos fejlődése sok olyan új területet hozott létre,amelyek a színekkel tovább alkalmazta. Ilyenek pl. a reklámmarketing, a színgyógyászat, színpszichológia, stb. A reklámmarketingnek köszönhetően alakult ki bennünk, hogy egy adott színről milyen termék vagy szolgáltatás jut eszünkbe.
Természetesen a színeknek negatív szimbóluma is létezik, bár ennek nincs akkora jelentősége.
Csak néhány példa.
ZÖLD szín: általánosságban a természet jelképe.Pénzügyi területen Posta és OTP. Kereskedelem: élelmiszerekben zöldség, főzelékek. Egészségügyben a gyógyulás színe.Termelési, gyártási területeken: a jó, a megbízható, a késztermékek színe.
KÉK szín: általánosságban az égbolt, a tengerek és óceánok színe. A kereskedelemben a vízzel,tengerrel, jéggel kapcsolatos szimbólum. Termelési, gyártási területeken a félkésztermékek színe.
PIROS szín: általánosságban a rossz, a veszély színe. A közlekedésben tiltó, figyelemfelkeltő szerepe van. A gyártásban, a termelésben a rossz, a selejtes, a hibás termékek megkülönböztetése. Kereskedelemben a gyümölcsök, paradicsomos ételek színe.
SÁRGA szín: kereskedelemben a tésztafélék színe.A termelés és gyártás területén speciális terület jelzése.
Köztudott, hogy környezetünk, világunk töméntelen mennyiségű információja többnyire a látáson át jutnak agyunkba.Gondolatainkat illetően a képi látás az irányadó. Akár tudunk róla, akár nem. Akár elismerjük, akár nem. A színek hatással vannak pillanatonként változó érzelmi hangulatunkra.Segítenek lelki egyensúlyunk kialakításában, hangulatunk fokozásában és még nagyon sok minden másban is. Az életünk minden területén óriási fontosságú, már a születés kezdeténél is.
---------------------------------------------------------------
Ahhoz,hogy megértsük egyáltalán hogyan jönnek létre a színek, kicsit a fizikához kell folyamodnunk.
Világunkban minden látható jelenségnek kiindulópontja az, hogy atomokból áll.
A látható jelenségek alapvető feltétele, a fény maga. A fény mindig és mindenhol jelen van, akkor is,ha érzésünk szerint "vaksötétben" tapogatózunk és az orrunk hegyéig se látunk.
Az emberi élet kezdetén a színek csupán felismerést elősegítő jelek voltak, de később egyre több téren egyre több értelmezést kaptak. Ma már életünk minden területén megtalálhatók, a nemzetek lobogóinak szimbolikus kifejezésétől kezdve, a reklámmarketing megszokott színszimbólumain át, egészen az ételek csomagolásáig. Egyszerűen lehetetlen lenne mindent számbavenni, felsorolni e téren.
Azt is kimutatták már,hogy pl. a színes hirdetéseket is általában 42 %-kal többen olvassák el,mint a megszokott fekete-fehéret.
-----------------------------------------------------------------------------------
Minden, amit látunk: szín. A meglátás folyamatában a szín elsődleges tényező: előbb látjuk meg a színt, s a nagyság,
a körvonalak és a többi részlet csak azután bontakozik ki tudatunkban.
Minden tárgy színe attól függ, hogy a ráeső fényt hogyan és milyen mértékben nyeli el. A színes tárgyak és festékek pigmenteket tartalmaznak. Ezek olyan anyagok, amelyek bizonyos színeket elnyelnek, másokat pedig visszavernek.
Amely tárgyat fehér színűnek látunk,az minden fénysugarat visszaver; a feketére viszont azt, hogy mindent elnyel.
Rövid hullámok visszaverődésekor tudatunk kék színt érzékel,ha hosszúak a hullámok, akkor pedig pirosat. a kettő közötti közép hosszúságnál zöld színt, az eddig felsorolt hosszúságoktól eltérő összes más esetben, pedig ibolyaszín, lila, narancssárga vagy sárga színek tudatosulnak agyunkban. Ha az összes hullámhossz egyidejúleg jön létre, akkor fehér színt látunk.
De a valóságban a tárgyak, jelenségek nem csupán elnyelik, hanem különböző mértékben el is nyelik a fényt.
A piros alma pl. elnyeli a zöld és kék fényt, csupán a hosszú hullámokat veri vissza, így jelenik meg a piros szín.
A tárgy színe annak a fénynek a keveréke, amit a felület nem nyel el, hanem visszaver. A sárga felület kéket nyel
el, a vörös felület türkizkéket, a bíborvörös felület zöldet, stb.
Bátran állíthatjuk, hogy e 3 szín (piros, zöld és kék) szín által elnyelt fény aránya és erőssége határozza meg az árnyalatokat is.
Egy sárga virág szirmai pl. visszaverik a sárga színeket, de az összes többit elnyeli. A barnának látszó tárgyak visszaverik a barna színt, a többit elnyelik.
A bíbor szín érzékelése: amikor a bíbor felület csak a zöldet nyeli el.
Az ún. fényspektrum középső részét képes érzékelni az emberi szem. Ez 380-780 nanométer közötti. Ami ez alatt, illetve felett van, az számunkra érzékelhetetlen. Ezek az UV és infravörös sugarak.
Magát a napfényét azért látjuk fehérnek, mert az összes szín aránya megegyezik. Ha nem lenne fény, nem láthatnánk színeket. Prizmával viszont elkülöníthetjük azokat egymástól.
Semleges színek: a fehér és a fekete, illetve a kettő átmenetének, a szürkének árnyalatai. Azokat a tárgyak, melyek a fényt teljes egészében visszaverik, és abból nem szűrnek ki semmit, fehérnek látjuk. A feketetárgyak teljesen elnyelik a fényt. Tehát ha minden szín visszaverődik, akkor fehéret, ha minden szín elnyelődik, feketét látunk. A szürke tárgyak a fény minden színét azonos mértékben verik vissza, hasonlóan, mint a fehér, de nem teljes egészében, hanem csökkent erősséggel.
---------------------------------------------------------------------------
SZIVÁRVÁNY
Miért zöldek a növények?
Mert a növényi klorofill elnyeli a spektrum két végén lévő rövid és hosszú hullámokat (a kéket és a vöröset),
SZÍNEK ÉS NÖVÉNYEK
Barna növények (a teljesség igénye nélkül)
barna alga
barna alga
barna lúgvirág
barna sás
barnagyökér
barnás csűdfű
barnászöld fodorka
édes barnamoszat
sárgásbarna tőzegmoha
török barna füge
vörösbarna nőszőfű
vörösbarna rügymoha
vörösbarna üvegcsalán
Fekete növények (a teljesség igénye nélkül)
fekete bürök
Fekete gombák: