Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

                    Fehér rovarok

 

Afrikai álfehérlepke (Liptena simplicia)
 
Élőhelye:Afrikában, a Szaharától délre. Szárnyfesztávolság: 2,5-3 cm.Több mint 50 faja ismert. 
 
Amerikai fehér medvelepke  (Hyphantria cunea)

A medvefélék alcsaládjába tartozik. Testhossza 11-16 mm, szárnyfesztávolsága 35-42 mm, a nőstények kissé nagyobban a hímeknél. Élőhelye: Észak-Amerikában őshonos, Dél-Kanadától Mexikóig. Ázsia nagy részén, Új-Zélandon is megtalálható.Kikelés 27-54 nap után.Nálunk évente 2 nemzedéke fejlődik. 636 növényfajt károsíthat. Tápláléka leginkább:  kőrislevelű juhar, fekete bodza, eperfák, szilva, alma, cseresznye.Kiskertekben leggyakrabban az alma-, a cseresznye- és a diófákat károsítják. Természetes ellenségei: katicabogár, zöldfátyolkalárvák, fülbemászók és hangyák. Azonkívül: fürkészlegyek, gyilkosfürkészek, fémfürkészek és fürkészdarazsak.

Ezüstfehér aprómoly(Opostega salaciella)

A molylepkék családjába tartozik. Élőhelyük: az egész bolygó, de legtöbb faj Ausztráliában. Nálunk 4 faja ismert.

Ezüstfehér araszoló (Lithostege farinata)

Az araszolólepkék családjába tartozik.

Ezüstfehér fűaknázó moly 
(Elachista argentella)
 
Fajok még a színek tekintetében: csontszínű perjemoly, csontfehér fűaknázómoly, kormos fűaknázómoly, aranyzabmoly.

Fehér fúrómoly (Phtheochroa procerana)

A sodrómolyfélék családjába tartozik. A legtöbb fajuk a trópusi területek lakója, de szép számmal fordulnak elő a mérsékelt égövben is. A 2013-ban 175 nemükbe 1028 fajt soroltak; ez a család fajkészletének mintegy tizede. Európában 19 nemük fajai élnek.

Fehér hangya (Coptotermes formosanus)

Közismertebb neve termeszhangya.Őseik 140 millió évvel ezelőtt tűntek fel. A csótányok közé tartozik. 3106 faja ismert.  Az egész bolygón megtalálható. A fák legnagyobb ellenségei, mindent tönkretesznek, amit megrágnak. Mindig belülről kifelé rágnak. Az európai fajok kevésbé kártékonyak.A termeszvárakat az ember is megcsodálja.

Fehér karolópók (Thomisus onustus)

A karolópókfélék családjába tartozik. Élőhelye: Európa száraz gyepei és szőlőültetvényei. A nőstények kissé nagyobban a hímeknél. Testhosszuk 3-4 mm. Potrohuk trapéz alakú, színük többnyire sárga. Dél-Európában fehér vagy lilás. Az alapszínéhez hasonló színű virágokon található. Zsákmányára lesből támad, a háziméh elpusztításával kárt is okoz. Harapással végez áldozatával. A petéket selymes kotonba zárja, a növényekre ragasztva a nőstény őrzi. Kikelés 2-3 hét után.

Fehér levélaraszoló (Ennomos subsignaria)

Fehérnyárfamoly   (Wockia asperipunctella)

Magyarországon is honos faj. Európai faj, de csak kevés helyről ismert. Azt, hogy Magyarországon is él, csak 1984 óta tudjuk.
A szárny fesztávolsága 10–14 mm. Évente valószínűleg egy nemzedéke nő fel. A lepkék az Alföldön jóval korábban repülnek, mint az Északi-középhegységben. Tápnövényei a nyárfa fajok, be nevével ellentétben fő gazdanövénye nem a fehér nyár (Populus alba), hanem a rezgőnyár (Populus tremula). Esetenként fűzfákon is megtelepszik. A hernyók a levelek között, laza szövedékben élnek.
 
Fehér orchideamanó  (Hymenopus coronatus)

e családjába tartozik. Élőhelye: Hawaii, Indonézia, India,  Kína,  Malajzia, Szumátra és Thaiföld. Nálunk a Fővárosi Állat- és Növénykert tarja őket. A meleg és párás helyeket kedveli papajafákon, különböző virágokon, orchideákon, vagy más növények közt virágnak álcázva magát. A nőstények 2x hosszabbak és súlyosabbak lhetnek a hímeknél. A felnőtt nöstények 6-7 cm hosszúak, míg a hímek 2,5-3 cm hosszúak lehetnek. Színváltoztatásra képesek, színezete és mintázata a környezetétől függ. Külseje megtévesztésig hasonlít a virágok szirmaihoz.Testük tükrözi az UV fényt. Álcájuk - figyelemfelhívás. Szárnyaik jól fejlettek, repülésre alkalmasak. Ragadozó életmódú. Színük növekedés közben is változik. Tápláléka: legyek, méhek, darazsak, lepkék, kisebb gyíkok, tücskök, szöcskék, bogarak, férgek. Élettartam: nőstények 8 hónap, hímek 5-6 hónap. 

Fehér pásztor   (Orthetrum albistylum)

Élőhelye: Közép- és Kelet-, Délkelet-Európa, Japán, Kisázsia, Közép-Ázsia, Kína és Korea. Testhossza kb. 50 mm, szárnyfesztávolsága 75 mm. Európában, Közép- és Kelet-Ázsiában honos szitakötőfaj.

Fehér pávalepke (Anartia jatrophae)

Fenyőrágó fehérlepke (Neophasia menapia)
 
Élőhelye: Kanada déli részétől Dél-Kaliforniáig, és Mexikó fenyóerdői.Szárnyfesztávolság: 4-5 cm. Nyár közepétől kora őszig repül. Sokszor késő tavasszal is már megjelenik. 
 
 
Hófehér medvelepke(Spilosoma urticae)
 
Élőhelye: Észak-Amerikából behurcolt faj, Észak-Európából és a Mediterráneum egyes országaiból hiányzik.Nálunk mindenütt megtalálható. Tápnövény(ek): a legtöbb fásszárú növényen megél.Testhossza 27-33 mm. Évente 2 nemzedék fejlődik ki. Gyakoriak a teljesen egyszínű fehér példányok.
 
Hófehér tűzmoly (Palpita vitrealis)
A fűgyökérrágó molyfélék családjába tartozik.
 
Kék-fehér zebralepke(Heliconius cydno)
 
Élőhelye: Közép- és Dél-Amerikában honos. A kifejlett példányok napközben virágport lakmároznak, éjszakánként pedig százával gyűlnek össze fák ágain.
 
Maláji fehérlepke (Leptosia nina)
 
Élőhelye: Dél-Kína, India, Malajzia és Indonézia bambuszerdői. Szárnyfesztávolság: 4-5 cm. Hernyója világoszöld. Tápláléka: Capparis heyneana és Crataeva religiosa. 
 
Sziklai fehérlepke  (Pieris ergane)
 
A fehérlepkefélék családjába tartozik. Élőhelye: Európa és Nyugat-Ázsia. Sziklás lejtők, dolomit-sztyepprétek, sziklás cserjések lepkéje.Szárnyfesztávolsága 2,9-3,6 cm. Dél-Európában és Kis-Ázsiában honos egészen Iránig. A Kárpát-medencében van elterjedésének északi határa. Évente három nemzedéke repül márciustól októberig. A nyári nemzedék lepkéinek fő nektárforrása az árlevelű len. A délelőtti órákban aktívak, a nagy melegben árnyékot keresnek. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
 
Tejfehér tollasmoly(Porrittia galactodactyla)


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 97
Heti: 1 160
Havi: 4 381
Össz.: 462 393

Látogatottság növelés
Oldal: FEHÉR rovarok
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »