BARNA MADARAK
Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan madárfajták szerepelnek,amelyek nevei valamilyen módon tartalmaznak színt,színárnyalatot vagy valamilyen kapcsolatban vannak a fénnyel, a láthatósággal:
Barna ausztrálfakúsz (Climacteris picumnus)
Élőhelye: Kína. Testhossza 100 cm, a hím testtömege 1700-2050 gramm, a tojoké pedig 1500-1750 gramm. Fészekalja 5-8 tojás, melyből 26-27 nap után kelnek ki az utódok.
Barna füleskolibri (Colibri delphinae)
Élőhelye: Belize, Bolívia, Brazília, Costa Rica, Ecuador, Francia Guyana, Guatemala, Honduras, Kolumbia, Nicaragua, Panama, Peru, Suriname, Trinidad és Tobago, valamint Venezuela. A trópusi és szubtrópusi síkvidéki és hegyi esőerdők lakója. Testhossza 12 cm. Tollazata többnyire szürkésbarna, fülnél kékeslila, faroktőnél narancssárgás. Tápláléka: nektár, rovarok és virágok. Nagy területen él és egyedszáma is nagy.
Barna fürj (Coturnix ypsilophora)
Élőhelye: Belize, Bolívia, Brazília, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Guyana, Honduras, Kolumbia, Nicaragua, Peru és Venezuela. Trópusi vagy szubtrópusi síkvidéki és hegyi esőerdők lakója. Állandó, nem vonuló faj. Testhossza 13 cm. Tápláléka: gyümölcsök és ízeltlábúak.
Barna gébics (Lanius cristatus)
A gébicsfélék családjába tartozik. Élőhelye: Ázsia keleti és középső része. Telelés Európa és Észak-Amerika. 4 alfaja ismert. Fészekalja: 2-4 tojás.
Barna gödény (Pelecanus occidentalis)
A pintyfélék családjába tartozott. Élőhelye: Molkai és Maui szigetek. Testhossza 20 cm, csőre lefelé görbült. Tollazata sötétbarna vagy fekete volt. Tápláléka: nektár.
A bagolyfélék családjához tartozik. Élőhelye: Banglades, Hongkong, India, Irán, Kambodzsa, Laosz, Malajzia, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka, Thaiföld, Törökország és Vietnám. 4 alfaja ismert.
Barna halfarkas (Stercorarius antarctica)
A halfarkasfélék családjába tartozik. 3 alfaja ismert. Élőhelye: Déli-sarkvidék, Dél-Amerika, Falkland-szigetek és Dél-Afrika. Tengerpartok, szigetek és nyílt tengerek lakója. Vonuló faj. Testhossza 64 cm, szárnyfesztávolsága 126-160 cm, testtömege 1200-2100 gramm. Tápláléka: többnyire más madarak zsákmányát veszi el, de néha vadászik is. Fiókák, rovarok, tojások, dögök fogyasztása is. Fészekalja 2 tojás. Elterjedési területe nagy.
Barna inkakolibri (Coeligena wilsoni)
A kolbrifélék családjába tartozik. Élőhelye: Andok-hegység, Ecuador és Kolumbia. A trópusi és szubtrópusi esőerdők. Állandó, nem vonuló faj. Testhossza 13 cm, testtömege 6,5-6,9 gramm. Tápláléka: nektár.
Barna kánya (Milvus migrans)
A vágómadárfélék családjába tartozik. 6 alfaja ismert. Élőhelye: Afrika, Ausztrália, Európa, Közel-Kelet, Dél -és Délkelet-Ázsia, Indonéz szigetvilág. Testhossza 55-60 cm, szárnyfesztávolsága 160-180 cm. Testtömege 630-941 gramm. Nálunk is rendszeresen fészkel. Vonuló madár, télen Afrikában van. Társaságkedvelő, kisebb csoportokban él. A tojó kicsit nehezebb a hímnél. Tápláléka: kis emlős, hal, madár vagy dög. Fészekalja: 2-3 tojás, költési idő 32-33 nap. Kirepülés: 42-45 nap után.
Hazánkban természetvédelmi értéke: 500 000 Ft.
Barna kígyászölyv (Circaetus cinereus)
A vágómadárfélék családjába tartozik. Élőhelye: a Szaharától délre eső területek. A trópusi és szubtrópusi erdők, gyepek, szavannák, csejések és sivatagok lakói. Vonuló faj. Testhossza 75 cm, szárnyfesztávolsága 164 cm, testtömege 1540-2465 gramm. Elterjedési területe igen nagy.
Barna kivi (Apteryx australis)
Barna kócsag
Barna lábasguvat (Mesitornis unicolor)
A lábasguvatfélék családjába tartozik. Élőhelye: Madagaszkár trópusi esőerdői talajának lakója. Testhossza 30 cm, teljesen röpképtelen. Tápláléka: gyümölcsök, magvak és rovarok. Alacsony fákon fészkel.
Barna lármásmadár (Corythaixoides concolor)
Élőhelye: Angola, Bottswana,Dél-afrikai Köztársaság, Malawi,Mozambik, Namíbia,Tanzánia, Zambia,Zimbabwe és a Kongói Demikratikus Köztársaság. Testhossza 47-50 cm, a hím testtömege 221-299 gramm, míg a tojóé 202-305 gramm. A szubtrópusi és trópusi erdők,esőerdők, szavannák,cserjésk és kertek lakói. Állandó, nem vonuló faj. Elterjedési területe nagy,stabil az egyedszáma.Tápláléka: bogyók, gyümölcsök, levelek, rügyek, vad füge, virágok és csigák, termeszhangyák.
Barna légykapó (Muscicapa dauurica)
A légykapófélék családjába tartozik. Élőhelye: Bhután, Brunei, Dél-Korea, Észak-Korea, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Japán, Kambodzsa, Kína, Hingkong, Laosz, Malajzia, Mianmar, Mongólia, Nepál, Oroszország, Szingapúr, Tajvan, Tadzsikisztán, Thaiföld, USA és Vietnam. Trópusi és szubtrópusi esőerdők, magroveerdők, ültetvények, kertek és városi régiók. Testhossza 12-14 cm, testtömege 8-16 gramm. Tápláléka: gerinctelenek. Egyedszáma stabil.
Barna lóri (Calcopsitta duivenbodei)
Élőhelye: Pápua Új-Guinea és Indonézia területe. Síkvidéki esőerdők 200 méter magas lombkoronájának lakója.
Testhossza 32 cm, testsúlya 200–300 gramm. Párokban, vagy 10–15 csapatokban él. Tápláléka: a fák virágainak nektárja, gyümölcsei és virágpora. Fészekalja általában 4 tojásból áll, melyen 24–26 napig kotlik. Évente 2 fészekalja van.
Barna noddi (Anous stolidus)
A csérfélék családjába tartozik. Élőhelye: Atlanti-óceán, Csendes-óceán és Indiai-óceán trópusi és szubtrópusi szigetei, Észak- Ausztrália és Veneuela partjai. 5 alfaja ismert. Testhossza 38-40 cm, szárnyfesztávolsága 77-85 cm, testtömege 160-205 gramm. Zömében nappal aktív. Nagy kolóniákban fészkel. Tápláléka: halak és tintahalak. Évente 1-szer költ. Fészekalja 1 tojás. Költési idő-32-36 nap, kirepülés 40-56 nap után.
Barna ökörszem (Campylorhynchus griseus)
Az ökörszemfélék családjába tartozik. Élőhelye: Brazília, Guyana, Kolumbia és Venezuela területe. 6 alfaja ismert.
Barna pávafácán (Polyplectron germaini)
A fácánfélék családjába tartozik. Élőhelye: Kambodzsa délkeleti része és Vietnam déli területei. A hím testhossza 56-60 cm, ebből farokhossza 25-32 cm, a tojó testhossza 48 cm, ebből farokhossza 22-25 cm, testtömege 397 gramm. A hím testtömege 510 gramm. Külsőleg kissé hasonlít a szürke pávafácánra. Fogságban monogám, de a vadonban nincs ismeretünk. A tojó évente 3-6 alkalommal költ, fészekalja 1-2 tojás. Költési idő 21 nap. A fióka kizárólag rovarokkal táplálkozik.
Barna pettyesasztrild (Clytospiza monteiri)
Barna reszketőmadár (Cinclocerthia ruficauda)
Barna rétihéja (Circus aeruginosus)
A vágómadárfélék családjába tartozik. Élőhelye: Európa, Közép-Ázsia, Közel-Kelet, Dél-Ázsia és Afrika. Testhossza 48-56 cm, szárnyfesztávolsága 115-130 cm, testtömege a hímnek 400-670 gramm, a tojónak 540-800 gramm. Tápláléka: hüllők, kisemlősök és talajon élő vízimadarak. Nálunk rendszeresen fészkel. Fészekalja 4-5 tojás, költési idő 31-32 nap, kirepülés 5-6 hét után. Nálunk természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Barna szarvascsőrű (Anorrhinus tickelli)
A szarvascsőrűmadár-félék családjába tartozik. Élőhelye: Mianmar és Thaiföld. Testhossza 60-65 cm.
Barna tézia (Tesia superciliaris)
A verébfélék családjába tartozik. Élőhelye: Jáva hegyvidéki erdői, 1000-3000 m magasságig. Testhossza 7 cm. Tápláléka: kis gerinctelenek.Gesztenyebarna guvat (Rallina rubra)
Gesztenyebarna kakukkgalamb (Macropygia nigrirostris)
Gesztenyebarna réce (Anas castanea)
A récefélék családjába tartozik. Élőhelye: Ausztrália és Tasmánia. A trópusi és szubtrópusi magroveerdők, tengerpartok, édesvízű tavak lakója. Állandó, nem vonuló faj. Testhossza 35-46 cm, a hím testtömege 562-816 gramm, a tojóé 505-766 gramm. Kis fajta kacsa, magas homlokkal és kerek fejjel. A hímnek egy jellegzetes zöld tarkója van, fekete arca és torka, mellkasa és hasa gesztenye barna színű, felső teste sötét barna. A tojó tollazata fehér és barna foltos, torka világos barna. Mindkét nemnél a szem piros, a csőr kék és a lábak zöldes kék színűek. Tápláléka: magok, puhatestűek, rákok és rovarok. Fészekalja 9-11 tojás, költési idő 28 nap. A kirepülési idő még 56 nap.
Gesztenyebarna rigó (Turdus rubrocanus)
A rigófélék családjába tartozik. Élőhelye: Afganisztán, Ázsia, Bhután, India, Kína, Laosz, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Thaiföld és Vietnám. A trópusi és szubtrópusi esőerdők és mérsékelt övi erdők lakója. Magassági vonuló. Testhossza 28 cm, testtömege 84-100 gramm. Tápláléka: csigák, magvak és rovarok.
Gesztenyebarna szövőmadár (Ploceus rubiginosus)
A szövőmadárfélék családjába tartozik. Élőhelye: Angola, Botswana, Dél-Szudán, Eritrea, Etiópia, Kenya, Namíbia, Szomália, Tanzánia és Uganda.
Animációk:
<
Esős képek: