Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

ZÖLD ÁLLATOK

HALAK

Zöld ajakoshal (Halichoeres chloropterus)

Zöld díszmárna (Barbus semifasciolatus)

Élőhelye: Borneó, Malajzia, Szumátra és Thaiföld állóvizei vagy lassú folyóvizei. Testhossza 5-7 cm. A hímek sokkal színesebbek, mint a nőstények. Rajokban él, élénk és kötekedő. Tápláléka: mindenevő. A pontyfélék családjába tartozik. Nem túl gondos szülő, a nőstény hajlamos az ikrák elfogyasztására. Kedvelt akváriumi hal. Élénk és szívós.

Zöld mandarinhal (Synchiropus splendidus)

Különlegesen szép. Élőhelye: Csendes-óceánkorallzátonyai  a Rjúkjú-szigetektől Ausztráliáig. 1927-ben fedezték fel. Testhossza max. 6 cm. Csodás kék színét pigmensejteknek köszönheti. Alkonyatkor aktív. Zátonylakó. Tápláléka: apró rákok és más gerinctelenek, ikra és növényi eredetű táplálék is. 

Zöld muréna (Gymnothorax funebris)

Zöld neonhal (Hemigrammus hyanuary)

Élőhelye: Dél-Amerika; Peru, Brazília. Lassú folyású kisebb folyókban. Tápláléka: mindenevő. A természetben apró rovarokat eszik, de akváriumban elfogyaszt minden élő, fagyasztott, és jobb száraz eleséget.Békés, aktív csapathal.  Háta olajzöld, a hasi részen pedig ezüstös. A kifejlett hímek kisebbek, és karcsúbbak a nőstényeknél, valamint a farok alatti úszójukon egy apró horog található, amelyet nem mindig könnyű észrevenni. Szemük írisze ragyogó zöld színű lesz, amikor elérik ivarérettségüket.

HÜLLŐK ÉS KÉTÉLTŰEK

Zöld víziagama(Physignathus cocincinus)


zöld agama

 

Zöld anolis(Anolis carolinensis)

Zöld ásóbéka (Pelobates cultripes)


zöld ásóbéka

Ősi békafaj. Élőhelye: Franciaország, Portugália és Spanyolország. Egész a tengerszint feletti 1800 m magasságig megtalálható. Testhossza max. 11 cm. Ürege 20 cm mély is lehet. Magányos életmódú, éjjel aktív. Esőzések után tömegesen látható. Élettartam: 15 év. Ideiglenes édesvizekben vagy brakkvizekben szaporodik. A nőstények 7 000 petét is rakhatnak. A kikelés 2 hét, a kifejlődés 4-6 hónap. Az utódok 2-3,5 cm-esek, 3 év után válnak felnőtté.

Zöld kutyafejű boa(Corallus caninus)

Zöld leguán (Iguana iguana)

A leguánfélék családjába tartozik. Élőhelye: Amerika trópusi területei, Dél-Mexikótól Paraguayig, valamint Brazília déli részén nagyon elterjedt. Néhány Karib-tengeri szigeten is. 2 alfaja ismert. Testhossza 120-200 cm, testtömege 1,2-8 kg. Nappal aktív, többnyire csoportokban él. Táplálék: bogyók, gyümölcsök, levelek és más növényi táplálék. Ivarérett: 3 évesen. Fészekalja 25-60 tojás. A tojásokat 30 cm mély alagutakba rakja. Kikelés 90 nap után. Nálunk Budapesti Állatkertben, a Nyíregyházi Állatparkban, a Veszprémi Állatkertben, a Debreceni Állatkertben, a Kecskeméti Vadaskertben, a Győri Állatkertben, a Miskolci Állatkertben a Pécsi Állatkertben, a Jászberényi Állatkertben és a Gyöngyösi Állatkertben látható. Világszerte sok állatkert helyet ad nekik. 
 

Zöld levelibéka   (Hyla arborea) 


zöld leveli béka

A legszebb békafajok egyike. Élőhelye: kertek, erdőszélek, nádasok, ligetes folyóvölgyek, tavak és vízközeli bokrosok. Kis termetű, színe lehet fűzöld, sárgás, barnás, feketésszürke és ritkán kék is. Hangja igen erős. Áprilistól szeptember végéig aktív. Élettartam: 15 év. Tapadókorongos lábaival fák és bokrok lombkoronájába is felmászik. A nőstények 150-300 petecsomót raknak le. Az 1 cm-es békák 3-4 hónap után hagyják el a vizet. Késő ősszel elbújik, hogy átvészelje a hideg telet.

Zöld varangy   (Bufotes viridis) 


zöld varangy

Svájcban a faj kihalt, de a 2000-es években újratelepítették.

Jelenleg az alábbi országokban él: Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észtország, Fehérororszország, Franciaország, Görögország, Horvátország, Kazahsztán, Lengyelország, Lettország, Litvánia,  Macedónia, Magyarország, Málta, Moldova. Montenegró, Németország, Olaszország,  Oroszország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna.  A hegyvidéket nem kedveli, inkább a sík- és dombvidékeket, nyirkos és árnyas helyeken érzi jól magát. Testhossza max. 12 cm. A hímek 7-8, a nőstények 9-10 cm-esek. A +40 fokot is képes elviselni. Szürkületkor és éjjel aktív. Tápláléka: főként rovarok. Nem túl félős. A nőstények 10-12 000 petét is rakhatnak. Ivarérettek. 4-5 évesen. Élettartam: 15 év. 

Sima zöldsikló   (Opheodrys vernalis)


sima zöldsikló

Élőhelye: Nyugat-Kanada és az Egyesült Államok északi államai. Testhossza 30-50 cm. A színe zöld. Fészekalja 3-13 tojás, az utódok 4 nap alatt kelnek ki. 2 faja ismert.

Smaragdzöld piton   (Morelia viridis)

Élőhelye: Indonéz szigetvilág,  Új-Guinea, Pápua Új-Guinea és Ausztrália. Esőerdők ben vagy  azok környékén található meg. Elsősorban fákon, bokrokon és bozótosokban. Jellegzetessége karcsú teste. Testhossza 150-180 cm, de a nőstényeké elérheti a 200 cm-t is. Mérete élőhelyétől függ. A hímek testtömege 110-1400 gr, a nőstények 1600 gr-osak is lehetnek. Kivételesen nagy temetű példányok csak nőstények. Tápláléka: apró emlősök, rágcsálók, hüllők.  Fészekalja 1-25 tojás. Fogságban a nőstények védik és költik a tojásokat. Könnyen szaporítható. A kikelt utódok citromsárgák, vöröses és barnás csíkokkal, illetve pettyekkel. De lehetnek aranyszínűek vagy narancsvörösek.

Smaragdzöld varánusz (Varanus prasinus)

Élőhelye: Ausztrália és Új-Guinea. Az esőerdők és mangroveerdők lakója. Terráriumokban világszerte megtalálható. Szeret párás helyen sütkérezni. Testhossza 65-85 cm. Nappal aktív. Tápláléka: bármi, a rovaroktól kezdve, a tojásokon át a madárfiókákig. A nőstény 2-5 tojást rak le, kikelés 165-190 nap után. Az utódok azonnal önállósodnak.

Hagymazöld ostorkígyó  (Ahaetulla prasina) 
 

hagymazöld ostorkígyó
Élőhelye: Délkelet-Ázsia. Kelet-Himalájától az Indokínai-félszigeten át az indoausztrál szigetvilágig, de leginkább Jáva-szigetén. Testhossza 150 cm. Hátulméregfogas, de marása emberre nem halálos. Kifejezetten lomblakó, az ágakat csak igen ritkán hagyja el. Tápláléka: kisebb gyíkok, gekkók és ritkábban madárfiókák.
 
Olajzöld fattyúteknős (Lepidochelys olivacea) 
 
Zöld csörgőkígyó (Crotalus viridis)
 
Zöld gabonasikló (Elaphe triaspis)

zöld gabonasikló
 
Zöld leguán (Iguana iguana)

 
Zöld mamba (Dendroaspis viridis)
 
 
Tudta-e?
A békák általában esőerdőkben és vizes területeken gyakoriak, ahol a zöld szín természetes álcázást nyújt számukra. Lehetnek csíkosak, foltosak vagy teljesen zöld színűek. A leveli békák a legzöldebb békák között vannak, amennyiben a színek erősségét tekintjük mérvadónak. Sok esetben viszont a fényes zöld színük kontrasztban áll nagy, kerek elütő színű szemeikkel. 
A trópusi zöldbőrű békák általában nem mérgezők, azoknak, amelyek mégis mérgezők eltér a színűk az esőerdő lombjainak a zöldjétől. 
Sok gyíknak van zöld színe, hogy beleolvadjon a növényvilágba, amelyben eszik, alszik és él. Sok gyík tulajdonos ismeri a vöröstorkú anolisz gyíkokat, ezek az Egyesült Államok délkeleti részén honos gyíkok népszerű házi kedvencek. Az anoliszok nem kaméleonok, de azért képesek megváltoztatni a bőrszínüket a ragyogó zöldtől kezdve a sötét barnáig, hogy beleolvadjanak környezetükbe.
 
Tudta-e?
Egyes kígyófajok a legszebb zöld árnyalatot képesek magukra ölteni, amit valaha élőlényen láttunk. A kígyók zöld pigmentációja nem annyira fajhoz, mint inkább az élőhelyükhöz kötődik - akárcsak más állatok esetében a zöld szín hatásos álca, akár vacsorát keresnek akár el akarják kerülni, hogy azok legyenek. A legtöbb észak-amerikai már látott sima zöldsiklót vagy vízisiklót, ez egy kis (kb. 1 méteres) rovarevő kígyó, ami az Egyesült Államokban és Kanada déli részén honos. Egy másik erősen színezett - és nagyon veszélyes - zöld kígyó a zöld mamba, ami az Afrika déli és keleti részén levő erdős részeken honos. A zöld mambák kisebbek és kevésbé agresszívak, mint rettegett rokonuk, a fekete mamba, melynek kezeletlen csípése gyakran halálos mivel a mérge gyorsan lebénítja az áldozat szívét és tüdejét.
 
 
ROVAROK
 
Fémzöld szitakötő  (Somatochlora metallica)
 
Olajzöld virágbogár (Protaetia cuprea)

Smaragdzöld virágbogár (Protaetia affinis)

Zöld fűbagoly  (Calamia tridens)

 

Zöld levéldarázs (Rhogogaster viridis) 

Zöld pajzsbogár  (Cassida viridis)

Zöld pattanóbogár   (Corymbites virens) 

Zöld tigrisbogár (Cicindela campestris)

Az Egyesült Királyságban talált öt tigrisbogár közül négy nagyon korlátozott elterjedésű, de a zöld tigrisbogár az ország nagy részén megtalálható. Könnyen felismerhető élénk fémes-zöld színéről és nagy krémes foltjairól. Azonban gyorsan mozgó és könnyen megzavarható, kis gerinctelenekre, például pókokra, hangyákra és hernyókra vadászik.
 
Zöld vándorpoloska  (Nezara viridula)

 
Tudta-e?
A rovarok felvették a növények színét, amelyek között élnek, hogy elbújhassanak a ragadozók elől és hogy elrejtsék magukat a prédák között. A bogaraknak, a hernyóknak, a pókoknak, a legyeknek és másoknak is vannak zöld pigmentjei a kitinvázukban vagy a bőrükben. Hihetetlen eredményt értek el a növények színeihez való alkalmazkodásban, amit több száz millió éven át folyamatosan tökéletesítettek! Az egyik legnagyobb, legzöldebb és legkárosabb rovar az imádkozó sáska. Megközelítőleg 2.200 sáskát azonosítottak és mindegyikük ragadozó. A nagyobb sáskák békákat, gyíkokat, kígyókat, rágcsálókat, sőt még madarakat is képesek elpusztítani! Természetesen az imádkozó sáska a nőstény végzetes vonzalmával nyerte el hírességét, amit a hím iránt tanúsít. 

 

 Animációk: 

 

    

 

   

 

  

 

     

              

 

 

   

  

Glitterek:

 

   

 

 

     

 

 

 

 

 

 Víztükrös képek:

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 142
Tegnapi: 139
Heti: 852
Havi: 4 523
Össz.: 422 513

Látogatottság növelés
Oldal: ZÖLD állatok
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »