Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

SZÜRKE MADARAK

Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan madarak szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmaznak színt, színárnyalatot vagy valamilyen kapcsolatban vannak a fénnyel, a láthatósággal:

Afrikai szürke papagáj (Psittacus erithacus)

Nevezik még Jákópapagájnak is. Élőhelye: Közép- és Nyugat-Afrika sík vidékeinek trópusi és szubtrópusi erdői. Testhossza 33 cm, szárnyfesztávolsága max. 70 cm. Testtömege 490 gramm. Táplálék: magvak, dió,gyümölcsök, levelek és virágok. Fogságban 50-80 évig élhet. Ivarérett 2-4 évesen. Párban él, de csapatban alszik és eszik. Akár több száz szó megtanulására képes. Fészkében 3-4 fehér tojáson 28 napig kotlik a tojó. Kikelést követően a fiatal madarak 80 nap után repülnek ki.

Darwin-nandu

 

Egérszürke függőcinege (Anthoscopus musculus)
 
A függőcinege-félék családjába tartozik. Élőhelye: Etiópia, Dél-Szudán, Kenya, Szomália, Tanzánia és Uganda szubtrópusi, trópusi száraz szavannái, bokros területei. Testhossza 8 cm. Tápláléka: zömében rovarok.
 
Erdei szürkebegy (Prunella modularis)
 
A szürkebegyfélék családjához tartozik. Élőhelye: Európa, Ázsia nyugati és Afrika északi része. Természetes élőhelyei hegyi erdők, parkok és kertek. Vonuló faj. Magyarországi parkokban és kertekben rendszeres fészkelő. 8 alfaja ismert.Testhossza 14 cm, szárnyfesztávolsága 19-21 cm, testtömege 16-25 gr. Tápláléka: rovarok és pókok. Ősztől bogyókat, télen magvakat fogyaszt.Fészekalja 4-6 kék színű tojásból áll, melyen 12-14 napig kotlik. A fiókák még 10-14 napig tartózkodnak a fészekben, utána a sűrű bozótban rejtőznek, amíg nem tudnak repülni.
 
Hamuszürke fecskeseregély  (Artamus fuscus)
 

A fecskeseregély-félék családjához tartozik. Élőhelye: Banglades, Bhután, Kambodzsa, Kína, India, Laosz, Mianmar, Nepál, Srí Lanka, Thaiföld és Vietnám. Nyáron a Himaláján 1600 m magasságig is felmegy.

Hegyi szürkebegy vagy tajgai szürkebegy (Prunella montanella) 
 
A szürkebegyfélék családjába tartozik. Fajleírás 1776-ban. Élőhelye: A Bering-tenger és Szibéria északi része. Ázsia délkeleti területein telel. Kóborlásai során eljut Európába és Amerikába is. Testhossza 13-15 cm, testtömege 17,5 gr. Tápláléka: magvak és rovarok. Elterjedési területe rendkívül nagy és egyedszáma stabil. 
 
Palaszínű billegető  (Motacilla grandis)
 
A billegetőfélék családjába tartozik. Élőhelye: Délkelet-Ázsia, Észak-Korea, Dél-Korea, Japán, Kína, Oroszország és Tajvan. Folyók, patakok környékén és szántóföldeken érzi jól magát. Testhossza 21-23 cm. Tápláléka: ízeltlábúak. Stabil egyedszáma van.
 
Palaszürke asztrild  (Euschistospiza cinereovinacea) 


A díszpintyfélék családjába tartozik. Élőhelye: Afrika, Angola, Burundi, Kongói Demokratikus Köztársaság, Ruanda és Uganda. 2 alfaja ismert. Testhossza 12 cm. Veszélyeztetett faj.

Szürke bokormadár (Gerygone igata)

 

A gyémántmadárfélék családjába tartozik. Élőhelye: Új-Zéland mérsékelt övi erdői, mangroveerdők, cserjések és szántóföldek. Testhossza 10 cm, testtömege 6,5 gramm. Tápláléka: pókok, rovarok, de gyümölcsök és magvak is.
 

Szürke cankó (Tringa nebularia)

A szalonkafélék családjába tartozik. Élőhelye: Ázsia, Észak-Svédország, Finnország, Norvégia, Skócia és Szibéria. Ősszel vonul Afrikába, Ausztráliába, Dél-Ásziába. A tundrák lápos részein, vizek közelében él. 2 alfaja ismert. Testhossza 30-33 cm, szárnyfesztávolsága 68-70 cm, testtömege 130-270 gramm. Szürke tollazatú. Tápláléka: a sekély vizekben levő férgek, puhatestűek, rovarok és lárváik. Fészkelni a mocsarak és vizes területek alacsony füves részeibe szokott. Fészekalja 4 tojás, költési idő 24-25 nap. Nálunk rendszeres vendég. Természetvédelmi értéke 25 000 Ft.

Szürke drongó (Dicrurus leucophaeus)  

A drongófélék családjába tartozik. Élőhelye: Afganisztán, Banglades, Bhután, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Irán, Kambodzsa, Kína, Laosz, Malajzia, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka, Thaiföld és Vietnám. Észak- és Dél-Koreába, Szingapúrba és Tajvanba is elkóborolhat. 15 alfaja ismert. Testhossza 29 cm.

Szürke dzsungeltyúk (Gallus sonneratii)


A fácánfélék családjába tartozik. Élőhelye: India. 2 alfaja ismert. A hím testhossza 75 cm, a tojóé csak 38 cm. A házityúk egyik őse.

Szürke elénia  (Myiopagis caniceps) 

A királygébicsfélék családjába tartozik. 4 alfaja ismert. Élőhelye: Argentína, Bolívia, Brazília és Paraguay. Testhossza 13 cm, testtömege 10-11 gramm. Vonuló faj. A trópusi és szubtrópusi síkvidéki esőerdők, mocsári erdők lakója. Tápláléka: kisebb gyümölcsök és rovarok.

Szürke gém  (Ardea cinerea) 

A gémfélék családjába tartozik. Élőhelye: Afrika, Algéria, Balkán félsziget, Észak-Spanyolország, Franciaország, India, Irak, Irán,Japán, Kanári-szigetek, Madagaszkár, Marokkó, Mongólia,  Mianmar, Norvégia, Svédország és Tajvan. Az északi részekről Afrikába vándorol, részben vonuló madár. 4 alfaja ismert. Testhossza 90-98 cm, szárnyfesztávolsága 175-195 cm, testtömege 1-2 kg.  Egyedül vadászik, de társas madár. Tápláléka: csigák, halak, hüllők, kétéltűek, kisemlősök és rákok. Városi körülményekhez is tudnak alkalmazkodni. Nálunk védettséget élvez, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Szürke lármásmadár (Corythaixoides personatus)

Élőhelye: Burundi, Etiópia, Kenya,Kongói Demokratikus Köztársaság, Malawi, Ruanda, Tanzánia, Uganda és Zambia nyílt területei és folyók menti fái. Testhossza 20 cm, nyughattalan és zajos.Tápláléka: főként bogyók. Akácfákra fészkel, a 2-3 zöldes-fehér tojása ovális. 

Szürke légykapó (Muscicapa striata)

A légykapófélék családjába tartozik. 7 alfaja ismert. Élőhelye: Európa és Ázsia nyugati része. Hosszútávú vonuló, télen Afrikába és Ázsia déli részére vonul. A mérsékelt égövi erdők, cserjések, lombhullató erdők, szavannák, szántóföldek és vidéki kertek lakója. Nálunk rendszeresen fészkel. Testhossza 14-15 cm, szárnyfesztávolsága 23-26 cm, testtömege 14-20 gramm. A nemek hasonlóak. Tápláléka: repülő rovarok, apró bogarak,darazsak, kétszárnyúak és szúnyogok. Fészekalja 3-5 tojás, költési idő 11-13 nap. Fiókák 12-14 nap után repülnek ki. Nálunk védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Szürke légykapótirannusz (Sayornis phoebe)

A királygébicsfélék családjába tartozik. Élőhelye: Kanada és USA. Telelni Közép- Amerikába vonul. A mérsékelt égövi erdők, trópusi vagy szubtrópusi lomhullató erdők és cserjések lakója. A hím testhossza 12,4-16,8 cm, a tojóé 14,2-16,5 cm. A hím testtömege 19,7 gramm, a tojóé 16,9 gramm. Tápláléka: főleg repülő rovarok, de esetenként gyümölcs is. Egyedszáma stabil.

Szürke mézevő (Conopophila whitei)

A mézevőfélék családjába tartozik. Élőhelye: Ausztrália trópusi és szubtrópusi cserjések, szavannák és kertek lakója. Testhossza 10-13 cm, testtömege 7-11 gramm. Tápláléka: ízeltlábúak és nektár, de gyümölcs is.

Szürke nandu (Rhea americana)

A nandufélék családjába tartozik. Élőhelye: Dél-Amerikában Argentína, Bolívia, Brazília, Paraguay és Uruguay nyílt füves részeinek lakója. 5 alfaja ismert. Teshossza 127-140 cm, testtömege 20-27 kg. A kakas magassága elérheti a 250 cm.t is. A pampákon él, gyakran szarvasfélékkel együtt. Tápláléka: fűfélék, magvak és rovarok. Bokrokban és magasabb füvekbe bújik. A fészket a kakas őrzi és ezen 29-43 napig kotlik. A teljes fészekalja 13-17 tojás. A csibék egyszerre kelnek ki, kb. 36 óra alatt és 6 hónap alatt érik el felnőtt méretüket. Csak a fiatal madár húsa ízletes.

Szürke réce  (Anas gracilis) 

A récefélék családjába tartozik. Élőhelye: Ausztrália, Indonézia, Salamon-szigetek, Pápua Új-Guinea, Új-Zéland és Vanuatu. Elkóborolhat Új-Kaledóniába is. Testhossza 40-48 cm. A nemek hasonlóak, tollazata szürke és barna. Tápláléka: szárazföldi és vízi növények, magvak, rákok, rovbarok és azok lárvái. Fészekalja 4-14 tojás, de átlagban 8.

Szürke rigó (Turdus ravidus)

A rigófélék családjába tartozott, mára kihalt faj. Élőhelye: Nagy-Kajmán sziget volt. Szárnyhossza 13 cm, farokhossza 11 cm, lábai 3,8 cm-esek voltak. A sziget ÉK-i részén élt. Az utolsó példányokat 1916 tavaszán gyűjtötték. Kihalás oka: erdőirtás és a tomboló, pusztító hurrikánok voltak.

Szürke sármány  (Emberiza cineracea)

A sármányfélék családjába tartozik. 2 alfaja ismert. Élőhelye: Bahrein, Ciprus, EAK, Egyiptom, Eritrea, Görögország, Irak, Irán, Izrael,Kemen, Jordánia, Katar, Kuvait, Libanon,Palesztina, Szaúd-Arábia, Szíria, Szudán és Törökország. A mérsékelt égövi cserjések, sivatagok, sziklás területtek és szántóföldek. Testhossza 16 cm, szárnyfesztávolsága 25-29 cm, testtömege 25-28 gramm. Tápláléka: magvak, de a fiókákat rovarokkal eteti. Fészekalja 3 tojás. Egyedszáma csökkenő.

Szürke szajkó (Perisoreus canadensis)

A varjúfélék családjába tartozik. Élőhelye: USA és Kanada. 11 alfaja ismert. Testhossza 29 cm, szárnyfesztávolsága 45 cm, testtömege 70 gramm. Fészekalja 2-3 tojás, költési idő 16-18 nap. Fejtető, hát és szárny sötétszürke, hasa világosszürke, a nyak és a fej többi része fehér.

Szürke szúnyogevő  (Conopophaga ardesiaca)

A szúnyogevőfélék családjába tartozik. Élőhelye: Bolívia és Peru. Állandó, nem vonuló faj. A trópusi és szubtrópusi esőerdők lakója. 2 alfaja ismert. Testhossza 12,5 -14 cm, testtömege 26,3 gramm. Tollazata barna és szürke. Tápláléka: ízeltlábúak.

Szürke tinamu  (Tinamus tao)

A tinamufélék családjába tartozik. 4 alfaja ismert. Élőhelye: Bolívia, Brazília, Ecuador, Kolumbia, Peru és Venezuela.  A trópusi és szubtrópusi síkvidéki és hegyi esőerdőinek lakója. Testhossza 49cm, testtömege 1325-2080 gramm. Tápláléka: gyümölcsök, magvak és rovarok. Veszély esetén inkább talajon fut. Egyedszáma gyorsan csökken.

Szürke  tokó (Tockus nasutus) 

A  szarvascsőrűmadár-félék családjába tartozik. Carl von Linné svéd természetkutató írta le 1766-ban. 2 alfaja ismert. Élőhelye: Afrika a Szaharától délre eső területek és az Arab-félsziget déli része,a szubtrópusi és trópusi síkvidéki esőerdők, száraz erdők, gyepek és szavannák. Testhossza 51 cm, testtömege 163-233 gramm. Állandó, nem vonuló faj.Tápláléka: rovarok pl. lepkék, méhek, darazsak, sáskák és hangyák. Azonkívül gyümölcsök és magvak. Fészekalja 2–4 fehér tojás. A költési időre a hím befalazza a tojót és csak annyi helyet hagy, hogy etetni tudja.   

Szürke vércse  (Falco ardosiaceus)


A sólyomfélék családjához tartozik. Élőhelye: Afrika középső és nyugati szavannái és a nyílt erdőségei.Testhossza 28–33 cm, szárnyfesztávolsága 58–72 cm. Testtömege 300 gramm. Tápláléka: denevérek,  emlősök, gyíkok és rovarok.

Szürke vészmadár  (Ardenna grisea)
 

A viharmadárfélék családjába tartozik. Élőhelye:  Ausztrália és Chile, a Falkland-szigetek valamint Új-Zéland. Testhossza 45–55 cm, szárnyfesztávolsága pedig 100 cm. Egy nap akár 1600 km-t is megtehet. Tápláléka: halak, rákok és tintahalak. Dokumentált merülési rekordja 67 m. Sziklás földnyelveken és szigeteken fészkel. Fészekalja 1 tojás. Kotlási idő: 54 nap.

Szürke vízirigó (Cinclus mexicanus) 

A vízirigófélék családjához tartozik. Élőhelye:  az Amerikai Egyesült ÁllamokCosta Rica, Guatemala, Honduras, Kanada, Mexikó, Nicaragua, Panama és Venezuela. 5 alfaja ismert. Testhossza 18–20 cm, szárnyfesztávolsága 23 cm. Testtömege pedig 43–67 gramm. Tollazata szürke színű. Fészekalja: 2-4 tojás, melyen 15-17 napig kotlik.

Szürke zsezse  (Carduelis hornemanni)

A pintyfélék családjába tartozik. Élőhelye: Skandinávia, Grönland, Ázsia és Észak-Amerika északi tundrái.2 alfaja ismert. Testhossza 13–15 cm, szárnyfesztávolsága 21–28 cm. Testtömege 10–16 gramm. Tápláléka: magvak és rovarok. Bokrokra fészkel. Fészekalja: 4-5 tojás. Költési idő: 11-12 nap.Rendkívül ritka kóborló.
Természetvédelmi értéke: 25 000 Ft.
 

 

Animációk:

Esős képek: 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 67
Tegnapi: 97
Heti: 1 220
Havi: 4 441
Össz.: 462 453

Látogatottság növelés
Oldal: SZÜRKE madarak
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »