Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

SZÜRKE MADARAK

Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan madarak szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmaznak színt, színárnyalatot vagy valamilyen kapcsolatban vannak a fénnyel, a láthatósággal:

Afrikai szürke papagáj (Psittacus erithacus)


afrikai szürkepapagáj

Nevezik még Jákópapagájnak is. Élőhelye: Közép- és Nyugat-Afrika sík vidékeinek trópusi és szubtrópusi erdői. Testhossza 33 cm, szárnyfesztávolsága max. 70 cm. Testtömege 490 gramm. Táplálék: magvak, dió,gyümölcsök, levelek és virágok. Fogságban 50-80 évig élhet. Ivarérett 2-4 évesen. Párban él, de csapatban alszik és eszik. Akár több száz szó megtanulására képes. Fészkében 3-4 fehér tojáson 28 napig kotlik a tojó. Kikelést követően a fiatal madarak 80 nap után repülnek ki.

Darwin-nandu

 

Egérszürke függőcinege (Anthoscopus musculus)
 
Erdei szürkebegy (Prunella modularis)
 
A szürkebegyfélék családjához tartozik. Élőhelye: Európa, Ázsia nyugati és Afrika északi része. Természetes élőhelyei hegyi erdők, parkok és kertek. Vonuló faj. Magyarországi parkokban és kertekben rendszeres fészkelő. 8 alfaja ismert.Testhossza 14 cm, szárnyfesztávolsága 19-21 cm, testtömege 16-25 gr. Tápláléka: rovarok és pókok. Ősztől bogyókat, télen magvakat fogyaszt.Fészekalja 4-6 kék színű tojásból áll, melyen 12-14 napig kotlik. A fiókák még 10-14 napig tartózkodnak a fészekben, utána a sűrű bozótban rejtőznek, amíg nem tudnak repülni.
 
Hamuszürke fecskeseregély  (Artamus fuscus)

A fecskeseregély-félék családjához tartozik. Élőhelye: Banglades, Bhután, Kambodzsa, Kína, India, Laosz, Mianmar, Nepál, Srí Lanka, Thaiföld és Vietnám. Nyáron a Himaláján 1600 m magasságig is felmegy.

Hegyi szürkebegy vagy tajgai szürkebegy (Prunella montanella) 
 
A szürkebegyfélék családjába tartozik. Fajleírás 1776-ban. Élőhelye: A Bering-tenger és Szibéria északi része. Ázsia délkeleti területein telel. Kóborlásai során eljut Európába és Amerikába is. Testhossza 13-15 cm, testtömege 17,5 gr. Tápláléka: magvak és rovarok. Elterjedési területe rendkívül nagy és egyedszáma stabil. 
 
Palaszínű billegető  (Motacilla grandis)
A billegetőfélék családjába tartozik. Élőhelye: Délkelet-Ázsia, Észak-Korea, Dél-Korea, Japán, Kína, Oroszország és Tajvan. Folyók, patakok környékén és szántóföldeken érzi jól magát. Testhossza 21-23 cm. Tápláléka: ízeltlábúak. Stabil egyedszáma van.
 
Palaszürke asztrild  (Euschistospiza cinereovinacea) 


palaszürke asztrild

A díszpintyfélék családjába tartozik. Élőhelye: Afrika, Angola, Burundi, Kongói Demokratikus Köztársaság, Ruanda és Uganda. 2 alfaja ismert. Testhossza 12 cm. Veszélyeztetett faj.
 
Szürke bokormadár (Gerygone igata)


szürke bokormadár

A gyémántmadárfélék családjába tartozik. Élőhelye: Új-Zéland mérsékelt övi erdői, mangroveerdők, cserjések és szántóföldek. Testhossza 10 cm, testtömege 6,5 gramm. Tápláléka: pókok, rovarok, de gyümölcsök és magvak is.

Szürke cankó (Tringa nebularia)

A szalonkafélék családjába tartozik. Élőhelye: Ázsia, Észak-Svédország, Finnország, Norvégia, Skócia és Szibéria. Ősszel vonul Afrikába, Ausztráliába, Dél-Ásziába. A tundrák lápos részein, vizek közelében él. 2 alfaja ismert. Testhossza 30-33 cm, szárnyfesztávolsága 68-70 cm, testtömege 130-270 gramm. Szürke tollazatú. Tápláléka: a sekély vizekben levő férgek, puhatestűek, rovarok és lárváik. Fészkelni a mocsarak és vizes területek alacsony füves részeibe szokott. Fészekalja 4 tojás, költési idő 24-25 nap. Nálunk rendszeres vendég, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.

Szürke drongó (Dicrurus leucophaeus)  

A drongófélék családjába tartozik. Élőhelye: Afganisztán, Banglades, Bhután, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Irán, Kambodzsa, Kína, Laosz, Malajzia, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka, Thaiföld és Vietnám. Észak- és Dél-Koreába, Szingapúrba és Tajvanba is elkóborolhat. 15 alfaja ismert. Testhossza 29 cm.

Szürke dzsungeltyúk (Gallus sonneratii)


szürke dzsungeltyúk

A fácánfélék családjába tartozik. Élőhelye: India. 2 alfaja ismert. A hím testhossza 75 cm, a tojóé csak 38 cm. A házityúk egyik őse.

Szürke elénia  (Myiopagis caniceps) 


szürke elénia

A királygébicsfélék családjába tartozik. 4 alfaja ismert. Élőhelye: Argentína, Bolívia, Brazília és Paraguay. Testhossza 13 cm, testtömege 10-11 gramm. Vonuló faj. A trópusi és szubtrópusi síkvidéki esőerdők, mocsári erdők lakója. Tápláléka: kisebb gyümölcsök és rovarok.

Szürke gém  (Ardea cinerea) 

A gémfélék családjába tartozik. Élőhelye: Afrika, Algéria, Balkán félsziget, Észak-Spanyolország, Franciaország, India, Irak, Irán,Japán, Kanári-szigetek, Madagaszkár, Marokkó, Mongólia,  Mianmar, Norvégia, Svédország és Tajvan. Az északi részekről Afrikába vándorol, részben vonuló madár. 4 alfaja ismert. Testhossza 90-98 cm, szárnyfesztávolsága 175-195 cm, testtömege 1-2 kg.  Egyedül vadászik, de társas madár. Tápláléka: csigák, halak, hüllők, kétéltűek, kisemlősök és rákok. Városi körülményekhez is tudnak alkalmazkodni. Nálunk védettséget élvez, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Szürke lármásmadár (Corythaixoides personatus)


palaszürke lármásmadár

Élőhelye: Burundi, Etiópia, Kenya,Kongói Demokratikus Köztársaság, Malawi, Ruanda, Tanzánia, Uganda és Zambia nyílt területei és folyók menti fái. Testhossza 20 cm, nyughattalan és zajos. 

Tápláléka: főként bogyók. Akácfákra fészkel, a 2-3 zöldes-fehér tojása ovális. 

Szürke légykapó (Muscicapa striata)


szürke légykapó

A légykapófélék családjába tartozik. 7 alfaja ismert. Élőhelye: Európa és Ázsia nyugati része. Hosszútávú vonuló, télen Afrikába és Ázsia déli részére vonul. A mérsékelt égövi erdők, cserjések, lombhullató erdők, szavannák, szántóföldek és vidéki kertek lakója. Nálunk rendszeresen fészkel. Testhossza 14-15 cm, szárnyfesztávolsága 23-26 cm, testtömege 14-20 gramm. A nemek hasonlóak. Tápláléka: repülő rovarok, apró bogarak,darazsak, kétszárnyúak és szúnyogok. Fészekalja 3-5 tojás, költési idő 11-13 nap. Fiókák 12-14 nap után repülnek ki. Nálunk védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Szürke légykapótirannusz (Sayornis phoebe)

A királygébicsfélék családjába tartozik. Élőhelye: Kanada és USA. Telelni Közép- Amerikába vonul. A mérsékelt égövi erdők, trópusi vagy szubtrópusi lomhullató erdők és cserjések lakója. A hím testhossza 12,4-16,8 cm, a tojóé 14,2-16,5 cm. A hím testtömege 19,7 gramm, a tojóé 16,9 gramm. Tápláléka: főleg repülő rovarok, de esetenként gyümölcs is. Egyedszáma stabil.

Szürke mézevő (Conopophila whitei)

A mézevőfélék családjába tartozik. Élőhelye: Ausztrália trópusi és szubtrópusi cserjések, szavannák és kertek lakója. Testhossza 10-13 cm, testtömege 7-11 gramm. Tápláléka: ízeltlábúak és nektár, de gyümölcs is .

Szürke nandu (Rhea americana)


szürke nandu

A nandufélék családjába tartozik. Élőhelye: Dél-Amerikában Argentína, Bolívia, Brazília, Paraguay és Uruguay nyílt füves részeinek lakója. 5 alfaja ismert. Teshossza 127-140 cm, testtömege 20-27 kg. A kakas magassága elérheti a 250 cm.t is. A pampákon él, gyakran szarvasfélékkel együtt. Tápláléka: fűfélék, magvak és rovarok. Bokrokban és magasabb füvekbe bújik. A fészket a kakas őrzi és ezen 29-43 napig kotlik. A teljes fészekalja 13-17 tojás. A csibék egyszerre kelnek ki, kb. 36 óra alatt és 6 hónap alatt érik el felnőtt méretüket. Csak a fiatal madár húsa ízletes.

Szürke réce  (Anas gracilis) 


szürke réce

A récefélék családjába tartozik. Élőhelye: Ausztrália, Indonézia, Salamon-szigetek, Pápua Új-Guinea, Új-Zéland és Vanuatu. Elkóborolhat Új-Kaledóniába is. Testhossza 40-48 cm. A nemek hasonlóak, tollazata szürke és barna. Tápláléka: szárazföldi és vízi növények, magvak, rákok, rovbarok és azok lárvái. Fészekalja 4-14 tojás, de átlagban 8.

Szürke rigó (Turdus ravidus)

A rigófélék családjába tartozott, mára kihalt faj. Élőhelye: Nagy-Kajmán sziget volt. Szárnyhossza 13 cm, farokhossza 11 cm, lábai 3,8 cm-esek voltak. A sziget ÉK-i részén élt. Az utolsó példányokat 1916 tavaszán gyűjtötték. Kihalás oka: erdőirtás és a tomboló, pusztító hurrikánok voltak.

Szürke sármány  (Emberiza cineracea)


szürke sármány

A sármányfélék családjába tartozik. 2 alfaja ismert. Élőhelye: Bahrein, Ciprus, EAK, Egyiptom, Eritrea, Görögország, Irak, Irán, Izrael,Kemen, Jordánia, Katar, Kuvait, Libanon,Palesztina, Szaúd-Arábia, Szíria, Szudán és Törökország. A mérsékelt égövi cserjések, sivatagok, sziklás területtek és szántóföldek. Testhossza 16 cm, szárnyfesztávolsága 25-29 cm, testtömege 25-28 gramm. Tápláléka: magvak, de a fiókákat rovarokkal eteti. Fészekalja 3 tojás. Egyedszáma csökkenő.

Szürke szajkó (Perisoreus canadensis)

A varjúfélék családjába tartozik. Élőhelye: USA és Kanada. 11 alfaja ismert. Testhossza 29 cm, szárnyfesztávolsága 45 cm, testtömege 70 gramm. Fészekalja 2-3 tojás, költési idő 16-18 nap. Fejtető, hát és szárny sötétszürke, hasa világosszürke, a nyak és a fej többi része fehér.

Szürke szúnyogevő  (Conopophaga ardesiaca)

 

A szúnyogevőfélék családjába tartozik. Élőhelye: Bolívia és Peru. Állandó, nem vonuló faj. A trópusi és szubtrópusi esőerdők lakója. 2 alfaja ismert. Testhossza 12,5 -14 cm, testtömege 26,3 gramm. Tollazata barna és szürke. Tápláléka: ízeltlábúak.

Szürke tinamu  (Tinamus tao)


szürke tinamu

A tinamufélék családjába tartozik. 4 alfaja ismert. Élőhelye: Bolívia, Brazília, Ecuador, Kolumbia, Peru és Venezuela.  A trópusi és szubtrópusi síkvidéki és hegyi esőerdőinek lakója. Testhossza 49cm, testtömege 1325-2080 gramm. Tápláléka: gyümölcsök, magvak és rovarok. Veszély esetén inkább talajon fut. Egyedszáma gyorsan csökken.

Szürke  tokó (Tockus nasutus) 

Szürke vércse  (Falco ardosiaceus)



szürke vércse

Szürke vészmadár  (Ardenna grisea)

Szürke vízirigó (Cinclus mexicanus) 


szürke vízirigó

Szürke zsezse  (Carduelis hornemanni)

 

Animációk:

Esős képek: 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 251
Heti: 582
Havi: 4 253
Össz.: 422 243

Látogatottság növelés
Oldal: SZÜRKE madarak
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »