Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

 FEKETE-FEHÉR ÁLLATOK

Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan állatok szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmaznak színt, színárnyalatot vagy valamilyen kapcsolatban vannak a fénnyel, a láthatósággal:

 

EMLŐSÖK

Fekete-fehér fecske (Hirundo leucosoma)

A fecskefélék családjába tartozik. Élőhelye: Benin,Burkina Faso,Kamerun,Elefántcsontpart,Gambia,Ghána,Guinea,Bissau-Guinea,Mali,Niger,Nigéria,Szenegál, Sierra Leone és Togo területei.
 
Fekete-fehér kúszókenguru  (Dendrolagus mbaiso)

 
Élőhelye: Új-Guinea nyugati vidékei. A hegyvidéki erdők lakója. Testhossza 52-81 cm. Farokhossz 40-94 cm. Testtömege 6,5-14,5 kg. Elsősorban fán él, de talajon is jól érzi magát. Tápláléka: Gyümölvsök és levelek, amiket a fákon és talajon talál meg. Magányos életmódú. Vemhesség 32 nap, utódok száma 1. Fogságban a kölyök 305 napig van anyja erszényében. Kihalófélben levő faj.
 
 
Fekete-fehér teju
 
Fekete-fehér vari (Varecia variegata)

 

Makifélék családjába tartozó faj. Élőhelye: Madagaszkár. Nappal aktív. A populáció az utóbbi 27 év alatt 80 %-ot csökkent. Állatkertek kedvelt állata. Nálunk Budapesten, Debrecenben és Nyíregyházán látható.

NEVÜKBEN NEM, DE VALÓBAN FEKETE-FEHÉR ÁLLATOK

 Csíkos bűzösborz  (Mephitis mephitis)

Élőhelye: Észak-Mexikó, és USA (kivéve Alaszka és Kanada déli része). 13 alfaja ismert. Testhossza 33-45 cm, farokhossza 18-25 cm, testtömege 3-6 kg. Veszély esetén bűzös váladékát 4 m-re is  tud spriccelni és mindig az ellenség szemére céloz. Csak ritkán téveszt célt.  Éjjel aktív és társas lény. Tápláléka: kisemlősök, rovarok, de magvak és madártojások is. Élettartam: vadonban 7, fogságban 8-10 év. Ivarérett: 11 hónaposan. Vemhesség: 62-66 nap, utódok száma 4-10, de rendszerint 3-5 kölyök. Az újszülöttek csupaszok és vakok, szemük 3-4 hét után nyílik ki, 6-8 hétig szopnak. 6-7 hét után már anyjukkal együtt portyáznak.

Kanadai márványróka

Közönséges vakond   (Talpa europaea)

Élőhelye: Európán kívül Ázsián keresztül Japánig terjed. Európában Írország és Skandinávia kivételével mindenhol megtalálható. Tartózkodási helye az ún. vakondtúrásokból deríthető ki legkönnyebben. Testhossza 15-17 cm. Egyedi a külseje. Szőrzete fekete és bársonyos, de léteznek sárgásfehér vagy teljesen fehér egyedek is. Járatait folyamatos ásásokkal bővíti a föld alatt.Tápláléka: csigák, giliszták, lótetű és rovarok. Aránylag gyors mozgású. Vízből is képes zsákmányolni. Vemhesség 4 hét, utódok száma 3-5 vak kölyök. Kerti kártevők ellen nagyon hasznos. Saját súlyának több mint másfélszeresét eszi meg naponta. Gátakban és töltésekben viszont könnyen bajt okozhat. Természetvédelmi értéke 25 000 Ft/egyed. Távoltartásukra vakondriasztók használhatók. Növények közül a nagy sárfű és a császárkorona a leghatásosabb riasztó. Ellenségei: bagoly, borz, gólya, görény, holló, menyét, nyest, nyérc, sólyom, ölyv, vipera.

Óriáspanda  (Ailuropoda melanoleuca)

óriáspanda

Élőhelye: mindössze 5900 km2. Kanszu,  Sanhszi és Szecsuan kínai tartományainak hegyvidéki területei. A szubtrópusi hegyoldalak sűrű erdői, 2700-4000 m tengerszint feletti magasságig. Télen alacsonyabbra ereszkedik, kb. 800 m magasságig. Testhossza 150-190 cm. Farok hossza 10-15 cm. Testtömege 70-125 kg. Elsősorban talajlakó, de jól mászik és úszik. Szürkületben vagy éjjel aktív, nappal alszik. Tápláléka: kifejezetten növényevő, de nem csak bambusz az eledele, hanem egyéb fiatal hajtások. Magányos életmódú. Vemhesség: 45-120 nap, utódok száma 1-3. Az újszülöttek testtömege 90-130 gramm, bundájuk selymes és fehér. Ivarérett: 5-7 évesen. Életkoruk: vadonban 25 év. Fogságban ritkán szaporodik. 

Érdekesség: Kínán kívüli állatkertekben  50 egyed él. Kínában 2006-ban 221 egyed élt fogságban. Az összes élő óriáspanda a kínai állam tulajdona, az esetleges utódokat is beleértve.

 Maláj tapír

A tapírfélék családjába tartozik. Élőhelye: Délkelet-Ázsia, Malajzia, Mianmar, Szumátra és Thaiföld sűrű esőerdőiben. 2 alfaja ismert. Testhossza 180-250 cm, farokhossza 5-10 cm, marmagassága 90-110 cm, testtömege 250-540 kg. Zömök és vaskos testű. Éjjel aktív. Tápláléka: fűfélék, levele, rügyek és vízinövények. Ivarérett: 2-3 évesen. Vemhesség: 390-403 nap, utódok száma 1. Az újszülött pettyes és csíkos bundájú az első 6 hónapban, utána felveszi a felnőttek színét. Pár nap után mindenhová követi anyját. A folyamatos erdőirtások veszélye miatt a "sebezhető" kategóriába sorolták. Fogságban 30 évet is élhet.

Óriáspanda

MADARAK

Fekete-fehér-szürke halkapó

 NEM NEVÜKBEN FEKETE-FEHÉREK

Adelie pingvin(Pygoscelis adeliae)

Élőhelye: Antarktisz és a környező szigetek. Testhossza 46-71 cm, testtömege 3,6-6 kg. Megjelenésében a szmokingra hasonlít. Kicsit kisebb más pingvineknél. Életkora: 15-20 év. Akár 72 km/h sebességgel képesek úszni. Ellenségeik: halfarkasfélék, kardszárnyú delfinek és leopárdfókák. Nagyon szociális, csoportokban táplálkozik és fészkel. Más pingvinekkel szemben nagyon agresszív. Tápláléka: rákok, gfőleg krillek, de ezüsthal és tintahal is lehet. Ivarérett: tojó 3-4, a hím 4-6 évesen. 35 napos kotlást követően 2 utód. A szülők 10 naponként váltják egymást a kotlásban. Populációjuk az elmúlt 25 évben 65 %-kal csökkent. Évente vándorolnak és 13 000 km-t tesznek meg. 

Érdekesség: minden évben ugyanarrra a költőhelyre mennek vissza. A leghosszabb megfigyelt vándorútjuk 17 600 km volt.
 
Gólya

gólya

Szarka  (Pica pica) 

Élőhelye: Eurázsia mérsékelt égövi területei,Spanyolországtól és Írországtól kezdve a Kamcsatka-félszigetig,  nyugatról és Tajvanig húzódik keleten. Megtalálhatók Északnyugat-Afrikában és a Földközi-tenger vidékén is. Japánba betelepítették. A nyílt vidéki területeket kedvelik, ahol szórványos facsoportok és erdősávok vannak. 6 alfaja ismert. Testhossza 40-45 cm, farokhossza 20-22 cm. Szárnyfesztávolsága 60 cm, testtömege 200-250 gramm. A nemek színe egyforma. Magányosan vagy párban él. Ivarérett 1 évesen. Élethosszig tartó monogám a párkapcsolata. Fészekalja 5-7 tojás, költés 17-18 nap. A fiatalok 3-4 hét után repülnek ki. Egyike a legintelligensebb állatoknak. Eszközhasználatra képes. Tápláléka: mindenevő, a magoktól és rovaroktól kezdve a madárfiókákig és tojásokig bármit elfogyaszt, akár még dögöket is. Nála kisebb énekesmadarakat is elpusztít.

Szerecsensirály  (Ichthyaetus melanocephalus)

Élőhelye: Európa, Észak-Afrika és Törökország. Testhossza 36-38 cm, szárnyfesztávolsága 92-100 cm, testtömege 230-280 gramm. Tápláléka: halak, puhatestűek és rovarok. Költés: tavak, tengerpartok, lagúnák mocsarak környékén. Fészekalja 3 tojás, amelyen 23-25 napig kotlik.

HALAK

Domino sügér(Dascyllus trimaculatus)

Élőhelye: a Vörös-tengertől és Kelet-Afrikától kezdve a Pitcarn-szigetekig fordul elő. Testhossza 15 cm. Fiatalon látványos fekete-fehér színe miatt, a dominóhoz hasonlítható,  nagyon kedvelt. Késöbb kevésbé dekoratív és agresszív hallá válik. Tipikus a 3 nagy fehér folt rajta. Tartása nagyon könnyű. Tápláléka: algák, apró rákok és planktonok. Kisebb csoportokban korallok vagy nagyobb sziklák környékén, a fiatalok tengeri rózsák és tengeri sünök közelében szeretnek tartózkodni. A tengeri rózsákkal szimbiózisban él.

Kardszárnyú delfin  (Orcinus orca)

Élőhelye: valamennyi óceánban, de leginkább az Antarktisz körüli tengerekben. Sekély öblökben, folyók torkolatvidékén vadászik. Naponta 100 km-t tesz meg. A hím testhossza 6-8 m, a nőstényé 5-7 m. A hím testtömege 6 tonna, a nőstényeké 3-4 tonna. Igazi tengeri ragadozók. Hajlamosak embert is megtámadni. Táplálék: delfinek, fókák, tengeri madarak, a náluk nagyobb bálnák is. Az első évben a fiatal állatok 43 %-a elpusztul. Ivarérettek: a hímek 20 év, a nőstények 10-12 éves kortól. Élettartam: nőstények 50 év, a hímek 29 év. 40 év után a nőstények már nem szaporodnak. Társas lények, 5-20 tagú családokban élnek. 

Érdekesség: 50 km/ h sebességre képesek. Teljes tömegükkel képesek a víz fölé ugrani. Általában 1-4 percet töltenek a víz alatt, a leghosszabb merülés 17 perces volt. Folyamatosan kommunikálnak egymással. A legnagyobb hím 9,8 m hosszú és 10 tonna tömegű, a nőstényeknél pedig 8,5 m hosszú és 7,8 tonna tömegű volt. 

Ostracion trachys

A bőröndhalfélék családjába tartozik. Nincs magyar elnevezése. Élőhelye: Indiai-óceán nyugati része, a Mauritiusés a Rénunionszigetek környéke. Testhossza 11 cm. A korallzátonyokat kedveli 15-30 m mélységben. Vészhelyzetben üregekbe, hasadékokba bújik. Teste fekete fehérrel pöttyözve.

Zebramuréna (Gymnomuraena zebra)

Testhossza 150 cm. Tápláléka: kis termetű rákok. A fekete-fehér gyűrűi igen látványosak. Nálunk Szegeden látható.

Zebrasávos sügér(Amatitlania nigrofasciata)

Élőhelye: Közép-Amerika, Guamatelától Nyugat-Panamáig. Sziklás folyószakaszok, de patakok, tavak is. Testhossza 12-15 cm. Természetben ragadozó, akváriumi életében bármit megeszik: csiga, garnéla, giliszta. Ikrák kikelése 3-5 nap. Tartása és tenyésztése könnyű, de nem fér meg minden halfajjal.

 Zebratilápia(Tilapia buttikoferi)

Élőhelye:  Nyugat-Afrika; Guinea-Bissautól Nyugat-Libériáig. Nyugat-Afrika folyóiban: Geba, Corubal és St. John folyók. Testhossza 30 cm. Fiatal korában békés, de a felnőtt halak nagyon erősen területvédők és agresszívek. Tápláléka: mindenevő, a teljesen kifejlett egyedek halevők, de növényi táplálékot is fogyasztanak. Kedvelik a csigákat. Várható életkor: 10-15 év. Akváriumból hajlamos kiugrani.A nőstények kisebbek a hímeknél és az úszóik lekerekített végűek.Az ikrák száma elérheti a több 100-at is. A kishalak kb. 3 nap múlva kelnek ki és további 1 hét múlva úsznak el. Az ivadékok viszonylag nagyok. Mindkét szülő őrzi a kicsiket.
 

 HÜLLŐK ÉS KÉTÉLTŰEK

Fekete-fehér teju(Tupinambis merianae) 

 
Kaliforniai királysikló

 

ROVAROK

 Animációk:

Glitterképek:

 

 
Víztükrös képek:
 

  

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 142
Tegnapi: 225
Heti: 1 077
Havi: 4 748
Össz.: 422 738

Látogatottság növelés
Oldal: FEKETE-FEHÉR állatok
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »