Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

 

FEKETE MADARAK

Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan madárfajták szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmaznak színt, színárnyalatot vagy valamilyen kapcsolatban vannak a fénnyel, a láthatósággal:

Afrikai fekete réce

A récefélék családjába tartozik. Élőhelye: Afrika középső és déli részei.2 alfaja ismert. A madár közepes méretű réce, és a nemek között nincs nagy különbség. Csak akkor lehet megkülönböztetni a két nemet, ha egymás mellett ülnek. Az átlagos testhossz 48-57 cm. Nagyon félénk madár. A kotlás 30 napig tart. A kotlást és a fiatalok nevelését a tojó végzi. Egy fészekaljban 4-8 tojás van. A fiatal madarak 86 napig ülnek anyjuk mellett.
 
Dalos feketecsiröge (Dives dives)
 
A csirögefélék családjába tartozik. Élőhelye: Belize, Costa Rica, Guatemala, Honduras, Mexikó, Nicaragua és Salvador. Élőhelye: a mérsékelt övi erdők, szubtrópusi és trópusi esőerdők, lombhullató erdők és cserjések, valamint legelők, szántóföldek és vidéki kertek. Állandó, nem vonuló faj. A hím átlagos testhossza 25,5 cm, a tojóé 23 cm, a hím testtömege 98,3–102 gr, a tojóé 83,4–96 gr. Táplálék: ízeltlábúak, kisebb gerincesek, gyümölcsök és nektár.
 
Egyszínű feketecsiröge (Agelasticus cyanopus) 
 
A csirögefélék családjába. Élőhelye: Dél-Amerika, Argentína, Bolívia, Brazília és Paraguay. A természetes élőhelye édesvizű folyók, patakok és mocsarak környéke. Vonuló faj.4 alfaja ismert.A hím átlagos testhossza 18-21 cm, testtömege 40,6 gr, a tojó kisebb, 37,4 gr. Táplálék: ízeltlábúak (főleg rovarok), kisebb gerincesek és magvak.
 
Ébenfekete mézevő (Myzomela pammelaena)
 
A mézevőfélék családjába tarozik. Élőhelye: Pápua Új-Guinea. A természetes élőhelye szubtrópusi vagy trópusi síkvidéki nedves erdők, ültetvények, kertek és városi környezet.5 alfaja ismert.
 
Fekete apácapinty(Lonchura stygia)
 

Fekete bogyókapó  (Melanocharis nigra)

Élőhelye: Indonézia, Pápua Új-Guinea és Új-Guinea szigete. 4 alfaja ismert. Testhossza 11 cm. Elterjedési területe nagy. 

Fekete bülbül (Hypsipetes leucocephalus)

Élőhelye: Délkelet-Ázsiában, India és Kína délkeleti része. Hegyvidéki tölgyesek, fenyvesek és rododendronligetek lakója.  10 alfaja ismert. Testhossza 24-25 cm. Tápláléka: bogyók és gyümölcsök. Fára fészkel, fűből, levelekből és mohákból építkezik.

Fekete csíz(Carduelis atrata)

>

Fekete emu(Dromaius ater)

Az emufélék családjába tartozott, mára már kihalt faj. Élőhelye: King-szigetek. A többi emunál kisebb volt, mindössze 140 cm magas, és testtömege 23 kg. Tápláléka: bogyók, füvek, moszatok. Árnyas területeken, lagúnákban és partvonalakon élt. Csibéi a többi emunál csíkosabbak voltak. 
Érdekesség: utolsó ismert példánya 1842-ben egy párizsi növénykertben pusztult el, 22 évesen.

Fekete erdeifogoly (Melanoperdix niger)

Élőhelye: Indonézia és Malajzia. 2 alfaja ismert. Testhossza 24-28 cm. A hím fényes fekete tollú, míg a tojó gesztenyebarna fehéres torokkal. 

Fekete gólya  (Ciconia nigra)

Élőhelye: Németország, Portugália, Spanyolország. Kelet felé egész Észak-Kínáig. Síkságokon és hegyvidékeken egyformán. Testhossza 90-105 cm. Testtömege 3 kg. Szárnyfesztávolsága 173-205 cm.  A vízközeli erdőket kedveli. Nem szereti az emberi jelenlétet. Tápláléka: kisebb gerincesek, vízi rovarok. Költöző madár, Afrikában telel, márciusban tér vissza Európába. Lombkoronába fészkel, fészekalja 3-5 tojás, amin a gólyapár felváltva ül. Költési idő 30-35 nap. Hazánkban csak egy kis állománya él. A veszprémi állatkertben is látható. 

Fekete gólyatöcs  (Himantopus novaezelandiae)


fekete gólyatöcs

Élőhelye: Új Zéland édes vagy enyhén sós vizes területein. Testhossza 37-40 cm. Hosszú csőr és láb, tollazata fekete. Tápláléka: lárvák, rákok, rovarok. 

Fekete guán (Chamaepetes unicolor) 

A hokkófélék családjának egyik faja. Élőhelye: Közép-Amerikában Costa Rica és Panama tájai. Trópusi vagy szubtrópusi hegyi esőerdőkben élő, nem vonuló faj. Testhossza 62-69 cm, testtömege 1135 gramm. Tápláléka: gyümölcsök. Arcrésze csupasz és kék, szeme és lábai vörösek. Elterjedési területe kicsi.

Fekete gyöngytyúk (Agelastes niger)

Élőhelye: trópusi Afrika esőerdői,Angola, Egyenlítői-Guinea, Gabon, Kamerun, Kongói Demokratikus Köztársaság, Közép-afrikai Köztársaság és Nigéria.

Fekete harkály (Dryocopus martius)

Élőhelye: Európa nagy része, és Ázsia öreg erdői. Hazánkban rendszeresen fészkelő, állandó, nem vonuló faj. Testhossza 45-57 cm, szárnyfesztávolsága 64-68 cm. Testtömege 250-300 gr. Tápláléka: lárvák és rovarok.  Zsákmányát korhadt fák törzséből bontja ki. Fészekodúját nagy magasságban készíti. Fészekalja 4-5 tojás, amiből 17-19 nap után kelnek ki az utódok.

Fekete hattyú (Cygnus atratus)

fekete hattyú
  
Őshonos faj: Ausztrália és Tasmánia vizeiben. Nyugat-Ausztrália nemzeti madara. Új-Zélandra betelepítéssel került. Európában is sokfelé megtalálható. Monogám. Testhossza 110-140 cm, szárnyfesztávolsága 160-200 cm, testtömege max. 9 kg. A tojó kisebb a hímnél.  Tápláléka: vízinövények részei és magvai,apró kétéltűek, halak, férgek, kagylók, rovarok,  szárazföldi füvek. Fészekalja 4-5 tojás, amiből 40 nap után kelnek ki az utódok. A fiatalok 150-170 nap után lesznek röpképesek. Első költés 3. évben.
 
Fekete hokkó  (Crax alector)
 
 
 
Élőhelye: Dél-Amerika északi részén honos, Brazília, Francia Guyana és Guyana,Kolumbia,Suriname, Venezuela északi területein. Sikerrel telepítették be Bahama-szigetek, Dominikai Köztársaság,Haiti, Jamaica, Kuba és Puerto Rico területeire is. Trópusi vagy szubtrópusi esőerdők, illetve ültetvények lakója. Testhossza 95 cm. Fekete színű.

Fekete inkakolibri (Coeligena prunellei)

Élőhelye: Az Andok hegységben és Kolumbia kis területének trópusi vagy szubtrópusi hegyi esőerdők és ültetvények. Állandó, nem vonuló faj. Testhossza 14 cm, testtömege 6,4-7 gramm. Tápláléka: nektár. Sötétszínű tollazat, mellkas két oldalán fehér folttal, vállrésze csillogó kék, torokrészen zöldeskék folt. Elterjedési területe kicsi.

Fekete jakobinuskolibri  (Florisuga fusca)


fekete jakobinuskolibri

Élőhelye: Argentína északi, Brazília nyugati, Paraguay délkeleti és Uruguay keleti része. Vonuló faj, trópusi és szuntrópusi esőerdők , ültetvények, vidéki kertek és a városi környezet. Testhossza 13 cm, testtömege 7 gramm. Csésze alakú fészkéhez növényi rostokat és pókhálót használ fel. 

Fekete kakadu

Fekete kakas


Fekete kakukk (Cuculus clamosus)


fekete kakukk

Élőhelye: Afrika, a Szahara alatti részeken, Angola, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Csád, a Dél-afrikai Köztársaság, Dél-Szudán, Kamerun, a Kongói Demokratikus Köztársaság, a Kongói Köztársaság, a Közép-afrikai Köztársaság, Elefántcsontpart, Egyenlítői-Guinea, Eritrea, Etiópia, Gabon, Ghána, Guinea, Kenya, Libéria, Malawi, Mozambik, Namíbia, Nigéria, Ruanda, Sierra Leone, Szudán, Szváziföld, Tanzánia, Togo, Uganda, Zambia és Zimbabwe területén honos. Kóborlásai során eljut Gambiába, Maliba, Szenegálba és Szomáliába is. Trópusi és szubtrópusi esőerdők, legelők, szavannák és cserjések  lakója, vonuló faj. Testhossza 31 cm, testtömege 78-103,5 gramm. Tápláléka: rovarok. Tojásait általában bokorgébicsfélék fészkeive csempészi be. Elterjedési területe rendkívül nagy.

Fekete karakara  (Daptrius ater)

Élőhelye: Dél-Amerikában Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ecuador, Francia Guyana, Guyana, Peru,Suriname, Venezuela.A sólyomfélék családjába tartozik. 1816-ban írták le először. Testhossza 43-48 cm, testtömege 330-440 gr. Tollazata fekete, arcrésze csupasz és sárga színű.

Fekete kárókatona  (Phalacrocorax sulcirostris) 

Élőhelye: Ausztrália, Indonézia, Új-Kaledónia, Új-Zéland, Pápua Új-Guinea és Kelet-Timor területe. Elkóborolhat a Karácsony-szigetekre és Palaura is. 

Fekete klarinétmadár(Entomodestes coracinus)

Fekete kormorán
 

fekete kormorán

Fekete kőforgató(Arenaria melanocephala)

 Fekete lóri (Chalcopsitta atra) 


Élőhelye: Új-Guinea szigetének nyugati területei. Másik neve gyászlóri. Testhossza 30-32 cm, testtömege 230-260 gramm. A hím feje és csőre a nősténynél valamivel nagyobb. A nemek hasonlóak. Nyílt erdőségek és szavannák lakója. 10-30 fős csapatokban él, magas hangja csivitelő. Tápláléka: főleg gyümölcsök. Fészket 30-40 m magasan rakja. Fészekalja 2 tojás, amiből 25 nap után kelnek ki az utódok. 

Érdekesség: csak a fiatal egyedek szelidíthetőek. Fogságban ritkán szaporodik. 

Fekete lumma  (Cepphus grylle)

Fekete macskamadár (Melanoptila glabrirostris)

A gezerigófélék családjába tartozik. Fajleírás 1858-ban. Élőhelye:  Belize, Guatemala, Honduras, Mexikó és Yucatán-félsziget trópusi vagy szubtrópusi síkvidéki esőerdők,lombhullató erdők és cserjések, és másodlagos erdők. Állandó, nem vonuló faj. Testhossza 19-20,5 cm, testtömege 32-42 gr. Tápláléka: rovarok. Egyedszáma csökken, elterjedési területe kicsi. 

Fekete málinkó (Oriolus hosii)


fekete málinkó

Fekete mézevő (Sugomel niger)

Fekete noddi (Anous minutus)

 
 
Fekete özvegypinty (Euplectes gierowii)
 
A szövőmadárfélék családjába tartozik. 3 alfaja ismert. Élőhelye: Angola,Dél-Szudán,Etiópia,Kamerun,Kenya,a Közép-afrikai Köztársaság,a Kongói Köztársaság, a Kongói Demokratikus Köztársaság,Szudán,Tanzánia és Uganda trópusi és szubtrópusi cserjések,mocsarak,ültetvények és gyepek. Állandó, nem vonuló faj. Testhossza 15 cm, testtömege 22-36 gr. Elterjedési területe nagy, egyedszáma stabil.
 
Fekete pipra  (Xenopipo atronitens)

fekete pipra

Fekete rablóvarjú(Strepera fuliginosa)

Fekete rákászölyv(Buteogallus urubitinga)

Fekete réce (Melanitta nigra)

Fekete rigó  (Turdus merula)


fekete rigó

Fekete sarlósbanka  (Rhinopomastus aterrimus) 

Fekete sas  (Aquila clanga)

fekete sas
 
A vágómadárfélék családjába tartozik. Élőhelye: Európa keleti és Ázsia mérsékeltövi része,sík vidékek, folyók és tavak. Telelni Dél-Ázsiába vonul. Testhossza 65-72 cm, szárnyfesztávolsága 160-180 cm, testtömege 1600-2500 gr. A tojó nagyobb a hímnél. Tollazata barnásfekete. Tápláléka: emlősök és madarak, de a dögöket sem veti meg. Víz környékén békák, gyíkok és rovarok. Fészekalja 1-2 tojás, de a gyengébb fiókák elpusztulnak. Költési idő: 42-45 nap, a fészek elhagyása  45-60 nap után.
 
Fekete sólyom (Falco subniger)

fekete sólyom
 
Fekete szárcsa(Fulica atra)
 
Fekete szövőmadár  (Ploceus nigerrimus)
 
Fekete tinamu (Tinamus osgoodi)
 
A tinamufélék családjába tartozik. A faj leírása 1949-ben. 2 alfaja ismert. Élőhelye: Ecuador, Kolumbia és Peru kis részén, az andok 900-1400 m-es magasságában,  a trópusi és szubtrópusi síkvidéki és hegyi esőerdőiben. Állnadó, nem vonuló faj. Testhossza 46 cm. A tojó némileg nagyobb a hímnél.Tápláléka: gerinctelenek,lehullott gyümölcsök, magvak, gyökerek és virágbimbók. Fészekalja 2-3 fényes kék tojás, amit a földre rak.Elterjedési területe nagyon nagy. 
 
Fekete tüskebujkáló (Cercotrichas podobe)
 
A légykapófélék családjához tartozik. 2 alfaja ismert. Élőhelye: Bahrein,Bissau-Guinea,Burkina Faso,Csád,Dzsibuti,az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom,Eritrea,Etiópia,Izrael,Jemen,Jordánia,Kamerun,Kuvait,Mali,Mauritánia,Niger,Nigéria,Omán,Katar,Szaúd-Arábia,Szenegál,Szomália és Szudán trópusi és szubtrópusi lombhullató erdői,szavannák,cserjések és sivatagok. Testhossza 18-20 cm, testtömege 24-27 gr. Elterjedési területe nagy,egyedszáma stabil.
 
Fekete túzok(Afrotis afra)
 
Fekete tyúk  (színváltozat)
 
 

fekete tyúk
 
Fekete varjú(Corvus corone L.)

Fekete viharfecske (Oceanodroma melania)
 
A viharfecskefélék családjába tartozik. Élőhelye: a Csendes-óceán Kaliforniához közeli területei. Testhossza 23 cm, szárnyfesztávolsága 46-51 cm. Tápláléka: apró halak,planktonok és ráklárvák. Fészekalja 1 tojás, amit föld alatti üregekbe rak. Költési idő 50 nap, mindkét szülő részt vesz benne.Kirepülés 10 hét után. 
 
Fekete zacskómadár(Gymnostinops guatimozinus)
Nagy kárókatona  (Phalacrocorax carbo)

 

Animációk:

        

Glitterképek:

PÁLMA KAKADU

Esős képek:

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 116
Tegnapi: 154
Heti: 270
Havi: 3 941
Össz.: 421 931

Látogatottság növelés
Oldal: FEKETE madarak
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »