Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

 ROVAROK:

Agyagbarna díszmoly (Borkhausenia fuscescens)
 
A díszmolyfélék családjába tartozik. Alfajai többek közt: ezüstcsíkos díszmoly, aranypettyes díszmoly, aranyfoltos díszmoly,fahéjbarna díszmoly, okkersárga díszmoly, fekete díszmoly.   
               
Aranybarna díszmoly (Crassa unitella)
 
A díszmolyfélék családjába tartozik. Alfajai többek közt: ezüstcsíkos díszmoly, aranypettyes díszmoly, aranyfoltos díszmoly,fahéjbarna díszmoly, okkersárga díszmoly, fekete díszmoly.
 
Aranybarna sodrómoly (Eulia ministrana)
 
A szárny fesztávolsága 14-22 mm. Élőhelye: Európa, de Nagy-Britannia kivételével, Kis-Ázsiától keletre Kínáig,Koreáig és Japánig. Évente 2 nemzedéke fejlődik ki. A petéket a tápnövény leveleire rakják. Nálunk a lucernában, spárgában és a szamócában tehet kért. A hernyók május elejére fejlődnek ki, lepkerajzás májusban és júniusban. Tápnövények légyszárúak.
 
Aranybarna tőrösmoly (Cauchas leucocerella)
 
Viszonylag nagy termetű molylepkék. Hazánkban 30 fajuk él. A fiatal hernyók aknáznak, később száraz növényi részekből zsákot szőnek és abból táplálkoznak. 2 alcsaládjuk van. Ide tartoznak: smaragdfényű tőrösmoly, rézszínű tőrösmoly, aranybarna tőrösmoly és az aranysárga tőrösmoly is.
 
Barna araszoló (Ecliptopera capitata)
 
Az araszolók családjába tartozik. Élőhelye: Brit-szigetek, Közel-Kelet és Észak-Afrika rétjei,legelői, nyílt erdői és fenyérjei. A szárnyak fesztávolsága 2,6-3,2 cm. Hernyója 2,5 cm hosszúságú, tápnövénye: lóhere-és kerepfajok, lucerna. Repülési idő: május és szeptember között. Nappal repül, de éjjel is aktív.
 
Barna álboglárka (Spalgis epeus)
 
Élőhelye: Indiától kezdve Malajzián és Sulawesin át egészen Srí Lankáig. Szárnyfesztávolság: 2-2 cm.Tápláléka: pajzstetvek. 
 
Barna busalepke (Thymelicus sylvestris)
 
A valódi lepkék egyik alrendjébek a családjába tartozik. Élőhelye: Dél-Amerika trópusi területei. Termetre közepesek vagy kicsik, színük barnás vagy szürkés. A trópusi fajok színpompásak, az európai fajok sokkal szerényebbek. Nevüket nagy és széles fejükről kapták. Az imágók nappal aktívak. Hernyóik összefont levélben élnek.
 
Barna csuklyásbagoly (Cucullia convexipennio)
 
Barna denevérlepke (Caligo teucer)
 
Barnafátyolkák (Hemerobiidae)
 
A recésszárnyú fátyolkák rendjének egyik családja. 5 alcsalád ismert.

Barna gyalogcincér  (Dorcadion fulvum)

Magyarországon őshonos faj. Csak a Cseh-medencében és Kelet-Ausztriában fordul elő. Nálunk a dombvidékek agyagos talajain gyakori. Mérete: 16-22 mm. Vaskos csápjai elérik a 8 mm-t is. Tápláléka: fűfélék levelei, cukorrépa vetésekben csak elvétve okoz kárt. Talajban 2-3 évig fejlődik.

Barna gyapjasszövő (Eriogaster lanestris)

Tápnövénye: galagonya, kökény, fűz,hárs,nyír és szilvafa. Védett.Természetvédelmi értéke: 10 000 Ft. 1758-ban írták le. Élőhelye: egész Európa, Euroszibéria erdőszegélyei. Méret: hím: 30-35 mm, nőstény: 35-40 mm.

Barna gyümölcstakácsatka (Bryobia praetiosa)

0,5-0,6 mm nagyságú atka. Testét legyezőszerű serték szegélyezik. Hosszú, vékony lábai majdnem olyan hosszúak, mint a teste.Tojásai fényesvörösek és gömb alakúak. Gyümölcsfák élősködője. Nálunk 3-4 nmzedéke fejlődik ki. Fó gazdanövénye: alma, körte,mandula, szilva és őszibarack.

Barna levélszövő (Clostera anastomosis)

A púposszövők családjába tartozik. Testhossza 32-38 mm. Alapszíne leggyakrabban középbarna vagy vörhenyessárga. Az átmeneti színezetek száma számtalan. Nálunk mindenhol megtalálható.Repülési idő: május-június, július-szeptember.Tápnövényei: nyár-és fűz-fajok. 

Barna levéltetű-boglárka (Miletus boisduvali)

Élőhelye: Borneó, Jáva és Pápua Új Guinea esőerdői és síkságai. Szárnyfesztávolság: 3-4 cm. Hernyója levéltetvekkel táplálkozik. 

Barna medvelepke (Hyphoraia aulica)

A bagolykepkék családjába tartozik. Testhossza: 32-44 mm. Repülési idő: április-június. Nálunk nem túl gyakori, de bárhol felbukkanhat. Tápnövényei:hölgymál-fajok, kutyatej-fajok, útifű-fajok, közönséges cickafark, oroszlánfog-fajok, pimpó-fajok, aggófű-fajok, lórom-fajok, gyermekláncfű.

Barna nádibagoly (Archanara algae) 

Évi 1 nemzedék. Rajzás: júliustól augusztusig. Tápnövénye: az Iris pseudacorus, továbbá Scirpus és Typhafajok.  Tavak és folyók menti réteken, nádasok környékén országszerte előfordul, de nagyon lokális, és egyedszáma szinte mindig alacsony.  Szinte sosem érkezik a fényre nagy számban, inkább csak egyesével.

Barna nőszirom-bagolylepke (Hydraecia micacea)

Élőhelye: nyílt területek, lápok, üdébb rétek. Évente 1 nemzedéke fejlődik ki. Repülési idő: júliustól augusztusig. Országszerte bárhol megtalálható, de nem gyakori.Tápnövényei: Atriplex, Glyceria, Petasites, Rumexés és Tussilago-fajok.

Barna olajosbogár (Galeruca pomone)

A levélbogárfélék családjába tartozik. Leírás 1986-ban. Tápnövényei: parlagfű, nálunk a leggyakoribb gyom, az ürömlevelű parlagfű.Őshazája Észak-Amerika, Kanadától Mexikóig. Európa és Kelet-Ázsia is. Nálunk az első példányokat 2020-ban találták meg. A hím testhossza 4,3, a nőstényé 4,7 mm. Tojásai tojásdadok, kezdetben sárgák, majd gyorsan narancsszínűre változnak.A peték száma meghaladhatja a 2700-at, kikelés 5-6 nap után. 12 nap elteltével 6-7 napra bebábozódnak. Tápnövénye: betyárkóró,rézgyom és szerbtövis, de leginkább a parlagfű-fajok, a fekete üröm és baracklevelű keserűfű.

Barna őszibagoly  (Agrochola helvola)

Bagolylepkefélék családjába tartozik. Élőhelye: a legtöbb európai ország. Száraz és nedves helyeken egyaránt. Lepke szárnyfesztávolsága 34-35 mm. Hernyója sárgás barna vagy vörösesbarna színű. Petével telel át. Egyetlen nemzedéke szeptemberben, októberben rajzik. Tápnövényei: fekete áfonya, fűz, kökény, málna, mogyoró, szeder és tölgy.

Barna répabogár (Blithophaga opaca)

Tápnövénye: a cukorrépa.

Barna rétiaraszoló (Ematurga atomaria)

Az araszolólepkék családjába tartozik. Testhossza 25-35 mm. Élőhelye: erdei tisztások, bozótok, gyepes területek. Repülési idő: áprilistól szeptemberig. Évente 2 nemzedéke fejlődik ki. Tápnövényei: üröm, bükköny, imola, kerep.

Barna százlábú (Lithobius forficatus)

A Lithobiidae családjába tartozik. Élőhelye:  Európa, Észak-Afrika, Észak-Amerika  és Dél-Amerika. Testhossza 3 cm. A kifejlett állatnak 15 pár lába van.A teljes testhossz eléréséig többször vedlik. Színezete nevéban is benne van.Éjjel aktív. Tápláléka: férgek, meztelencsigák, rovarok, és saját fajtársai is. Télen mélyen beássa magát a talajba.A petéit egyesével rakja le.

Barna szemeslepke  (Hipparchia semele)

Tarkalepkefélék családjába tartozik. Élőhelye: Ázsia nyugati és északi része, Európa legnagyobb része. A hím szárnyfesztávolsága 50-55 mm, a nőstényé 55-62 mm. Kedveli a szárazabb területeket, nyílt füves pusztákat. Hernyója számos perjefélével táplálkozik.

Barna rétimoly  (Pterolonche inspersa)


A rétimolyfélék egyik faja. Élőhelye: Dél-Európa. Egy évben 1 generáció nő fel. A lepkék nyáréjszaka rajzanak.

Barna tűzlepke (Lycaena tityrus)

A boglárkalepkefélék családjába tartozik. Nagyon sok alfaja létezik.

Barnás virágcincér  (Pseudovadonia livida)

 A cincérfélék családjába tartozik. Élőhelye: egész Európa. A síkságoktól a magas hegységekig. Testhossza 0,6-1 cm. Csápja vastag. Erdőkben és virágos réteken megtalálható. Júliustól augusztusig repül. Tápláléka: fészkesvirágú növények, főleg cickafark  virágpora és nektárja. A lárvák a talaj 2-6 cm-es mélységében tartózkodnak. Csak a 2.év tavaszán bábozódnak be, ahonnan 2 hét múlva bújnak elő. Színezetüket 2-10 nap után kapják meg.

Barna tevenyakú  (Raphidia notata)

A valódi tevenyakúak családjába tartozó faj. Élőhelye: Európa északi és középső területei. Az Ibériai-félszigeten nem él. Testhossza 1,5 cm, szárnyfesztávolsága elérheti a 3 cm-t is. Igen lassú a repülése. Kedvelt helyei: öreg fenyvesek, világos lomberdők, hűvös és nyirkos helyek. Ragadozó életmódúak, a hernyók is.

Bíborbarna villásboglárka (Cheritra freja)

Élőhelye: Indiától és Srí Lankától kezdve Borneó és Malajzia erdős területei. Szárnyfesztávolsága: 4-4,5 cm. Szárnyfelszínük feketésbarna. A hátsó szárny 2 faroknyúlványa közül a belsők rövidebbek. 

Csokoládélepke (Tisiphone abeone)

Gesztenyebarna góliátbogár (Goliathus goliatus)

Gesztenyebarna levéllepke (Doleschallia bisaltide)

Őzbarna nádibagoly (Archanara neurica)

A bagolylepkék családjába tartozik. Éjjel aktív. Szárnyfesztávolsága 23-29 mm. Élőhelye: Észak-Európában Anglia, Közép-Európa szinte minden országában (kivéve Luxemburg), Olaszország, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Románia és Bulgária. Az imágók júliusban kelnek ki, majd a párzást követően lerakják petéiket. Tápnövénye: közönséges nád (Phragmites communis) és Phalaris arundinacea. Folyópartokon, lápos és mocsaras területek, illetve ártéri területek lakója.

Rézbarna földibagoly  (Chersotis cuprea)

A bagolylepkefélék családjához tartozó faj. Élőhelye: egész Európa, a hegyekben 2000 m magasságig Japán, Kína, Szibéria és Tibet. Németországban veszélyeztetett faj. A lepke szárnyfesztávolsága 32-40 mm. Július elején, szeptember közepén rajzik. Hernyók tápnövényei: Asteraceae, Cirsium, Vaccinium myrtillus.

Rozsdabarna kisszövő (Orgyia antiqua)

Rozsdabarna télibagoly  (Eupsilia transversa)                           

A bagolylepkefélék családjához tartozó faj. Élőhelye: Nyugat-Európától Kelet-Ázsiáig, nagyon jól tűri a hideget. A lepke feltűnően nagy méretű, szárnyfesztávolsága 40-48 mm. Évi 1 nemzedék, szeptembertől novemberig rajzik, és a következő évre hibernálja magát. Tápláléka: bomló gyümölcs, fanedv, és levéltetvek váladéka. A hernyók tápnövényei: lombhullató fák és cserjék levelei. Éjjel aktívak, nappal elrejtőznek. 

Sötétbarna keskenymoly (Parornix tenella)

Hazánkban többfelé előfordul.

Világosbarna őszibagoly (Agrochola circellaris)  

 

 

 

 

  

      

 

Glitterképek:


 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 97
Heti: 1 164
Havi: 4 385
Össz.: 462 397

Látogatottság növelés
Oldal: BARNA rovarok
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »