Barna emlősök
Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan állatok szerepelnek,amelyek nevei valamilyen módon tartalmaznak barna színt,színárnyalatot vagy valamilyen kapcsolatban vannak a fénnyel, a láthatósággal.
Barna bőgőmajom (Alouatta guariba)
Élőhelye: Argentína és Brazília. 2 alfaja ismert. Testhossza 45-59 cm. Farokhossz 48-67 cm. A hím kissé nagyobb, mint a nőstény. 2-11 fős csapatokban él. Tápláléka: gyümölcsök, levelek és virágok.
Barna delfin (Phocoena phocoena)
Élőhelye: Európa óceáni partjainál. Az Északi-foktól a Balti-tengerig, és a Földközi-tengerig. A Fekete-tengerben is gyakorinak mondható. A hidegebb vizeket kedveli. 3 alfaja ismert. Testhossza 140-170 cm, testtömege 55-65 kg. Az igazi delfinekkel ellentétben, nem ugrál ki a vízből, általában rövid ideig láttatja magát. Háta mindig fekete, hasa pedig fehér. Tápláléka: halak, kalmárok, világító krillek, polipok és rákok. 1-12 egyed képez egy csoportot. Az utódok 10-11 hét után jönnek a világra. Az újszülöttek hossza 67-85 cm, testtömegük 5 kg.
Érdekesség: Víz alatt akár 6 percig is kibírják levegő nélkül.
Barna hiéna (Hyaena brunnea)
Élőhelye: Afrika déli része. A legtöbbjük a Namib-sivatagban és a Kalahári-sivatagban él. De Zimbabwe szavannáin is előfordulnak. Átlagos testhossza 140-144 cm, testtömege 28-47 kg. A hím kissé nagyobb a nősténynél. Magányosan vagy párban él. Élettartama: max. 25 év. Tápláléka: döghús, kisebb emlősök, gyümölcsök, halak, hulladékok, tojás. Éjjel aktív.
Érdekesség: Táplálékszerzésekor akár 30 km távolságot is megtesz.
Barna hosszúfülű-denevér (Plecotus auritus)
A simaorrú denevérek családjába tartozik.Élőhelye: Írországtól és Norvégiától keletre Kína északi részéig, Koreáig. India és Nepál északi területein. 4 alfaj ismert.Testhossza 4,1-5,1 cm. Farokhossz 3,4-54 cm. Magassága 1 cm. Testtömege 5-10 gr. Óriási fülét szárnya alá húzza pihenéskor. Magányos életmódú. Téli álom:novembertől március végéig. Helyhez kötött, mert 40-60 km-nél messzebbre nem megy. Szürkületkor és éjjel aktív. A nyílt területeket kedveli. Alacsonyan repül.Tápláléka: bogarak,bőrszárnyúak, fülbemászók, kétszárnyúak, lepkék és kisebb mértékben recésszárnyúakat fogyaszt. Nem csak a levegőben vadászik, de bövényekről és a falról is leszedi zsákmányát. Június közepén a nőstények többnyire 1, ritkábban 2 utódot hoznak a világra.
Barna késeidenevér (Eptesicus fuscus)
A simaorrú denevérek családjába tartozik. Élőhelye: Alaszka déli része, Kanada egyes részein, Közép- és Dél-Amerikában, USA területein. 12 alfaja ismert. Testhossza 6 cm, a nőstény némileg nagyobb a hímnél, farokhossz 2,5-7,5 cm. Testtömege 14-18 gr. Nagyobb termetű a többi denevérnél. Éjjel aktív. Tápláléka: rovarok. Élettartam: 18 év. Ivarérett: 1-2 évesen. Párzás november és március közt. Vemhesség 2 hónap, az utódok száma 2.1 gyerekszobában 200-300 kölyök is lehet.
A kúszóegerek családjába tartozik. 12 faja ismert. Először 1863-ban írták le.
Barna kúszósül (Sphiggurus vestitus)
A kúszósülfélék családjába tartozik. 7 alfaja ismert. Élőhelye: Észak-Amerika erdős területei. Testhossza 65-86 cm, farokhossz 15-30 cm, testtömege 3,5-7 kg. A hímek akár 18 kg-ot is elérhetik, Észak-Amrika 2. legnagyobb rágcsálója a hódok után. 30 ezer tüske hordozója. A tüskék hossza 7,5 cm, vastagsága 2 mm. Ezek nyugalmi állapotban a testhez simulnak,veszély esetén felállnak, végükön apró kampók. A fák teteján tanyázik. Tápláléka: fakéreg,fenyőtű, levelek,magok, rügyek és termések. A földön lassú és nehézkes mozgású. Magányos, éjjel aktív. Élettartam: 17 év. Természetes ellenségei:amrikau uhu, coyot, farkas, halásznyest, medve, puma és szirti sas. Ivarérett: 1,5-2,5 év. Vemhesség: 205-215 nap, utódok száma lehet 1,2 vagy 3. Az utódok tüskéi lágyak, születésük után keményedik meg.
Érdekesség: bőre antibiotikumokat tartalmaz.
Barna langur (Presbytis rubicunda)
A langurok 4 alfajának egyike. Élőhelye: Srí Lanka. Trópusi esőerdők, monszunövezetek bozótosai, örökzöld erdői. Közepes méretű és hosszú farkú. Testhossz a hímeknél 35-50 cm, farokhosszuk 67-85 cm, testtömegük 3,4-9,4 kg. A nőstények testhossza 45-60 vm, farokhosszuk 62-82 cm, testtömegük 3,1-9 kg. Nappal aktív, többnyire fákon él, néha lejön a talajra is. A csoportokban 1 hím, 17-7 nőstény és az utódok vannak. Az ivarérett hímek 2-14 fős csoportokat alkotnak. Vemhesség 195-210 nap, utódok száma 1. A hímek nem vesznek részt az utódnevelésben. Tápláléka: magvak, 60 %-ban leveleket, 28 %-ban gyümölcsöt, 12 %-ban virágot esznek.
Barna egér maki (Microcebus rufus)
Más néven: eulemurok. Élőhelye: Madagaszkár és Comore-szigetek. Testhosszuk 35-40 cm, farokhossza 45-65 cm, testtömegük 1-3 kg. Lombkorona lakók, nappal pihennek és napoznak. Tápláléka: kizárólag gyümölcsök. Csoportokban 3-5 egyed él. Ivarérett: 2-3 évesen. Az ágvillák közá levelekből rakott fészkekből az utódok 3 hét után másznak ki.
Barnamaki (Eulemur fulvus)
A makifélék családjába tartozik. Élőhelye: Madagaszkár keleti és nyugati részeinek erdői. Testhossza 43-50 cm, farokhossza 42-51 cm. Testtömege 2-3 kg. Csoportban él, a lombkoronában. Tápláléka: gyümölcsök, hajtások, levelek és rovarok. Vemhesség: 125 nap, utódok száma 1. Ivarérett: 1,5 évesen. Élettartam: 26 év. Nálunk Nyíregyházán és Pécsett látható.
Barna medve (Ursus arctos)
Élőhelye: az Eurázsiai kontinens mintegy fele, Alaszka, USA és Kanada nyugati része. Hazánk területéről 1850-1860-as években kipusztult. Testhossza 100-280 cm, testtömege 80-680 kg. Tápláléka: mindenevő, nyáron főként növényeket, terméseket, hagymákat fogyaszt. Emellett kisemlős, rovar vagy szarvas termetű zsákmány,ízelt lábúak, molylárvák, méz. Olykor a dögöt sem veti meg. A fekete medve is lehet zsákmánya. Bármelyik napszakban lehet aktív. Általában magányos életmódúak, nem territoriálisak.Vemhesség: 6-8 hét, utódok száma 2-3. A kölykök csupaszok és vakok. Születési súly 340-680 gramm, de 3 hónaposan már 15 kg-osak, a 6. hónapra elérik a 25 kg-ot. Anyjukkal 3-4 évig élnek együtt, ivarérettek 4-6 évesen lesznek. Élettartam: vadonban 25 év, fogságban 50 év is lehet.
Érdekesség: húsa évezredek óta kedvelt csemege, de alaposan meg kell főzni vagy sütni,mert gyakori egy parazita fertőzés. Főleg a sok halat fogyasztó medve húsa a legfinomabb.
Barna mongúz (Herpestes fuscus)
A mongúzfélék 32 fajának egyike. Élőhelye: Afrika, Ázsia és Dél-Európa, a sivatagoktól a trópusi esőerdőig. Ragadozó életmódúak. Tápláléka: különféle gerinctelenek, kistestű gerincesek és növényi részek. Erősen talajhoz kötött életmódúak. Föld alatti üregeiket maguk ássák.
Barna pávián (Theropithecus gelada)
A cerkófmajomfélék családjába tartozik. Nevezik még dzseládapáviánnak. dszeládának vagy hegyi páviánnak is. 1835-ben írták le. Élőhelye: kizárólag Eritrea és Etópia magasföldi füves szavannáin. Többségük 2000-5000 m-es magasságban él. A hímek kissé nagyobbak a nőstényeknél. A hímek testhossza 69-74 cm, farokhossza 45-50 cm, testtömege 20 kg körüli. A nőstények testhossza 50-65 cm, farokhossz 31-40 cm, testtömegük 15 kg körüli. 2 alfaja ismert. Tápláléka: kizárólag növények,friss zöld fű, magvak, gumó,gyümölcs és virág. Csapatokban élnek, 1 hímmel és 2-6 nőstény, illetve utód.A valódi vezetők a nőstények. Nem territoriálisak. 27 különféle hanggal kommunikálnak. Ivarérettek: nőstények 4-5 évesen, a hímek 5-7 évesen.Vemhesség: 5-6 hónap, utódok száma 1. Élettartam: állatkertben 30 év is lehet. Nálunk Szegeden és Veszprémben látható.
Barna pókmajom (Ateles hybridus)
Élőhelye: Kolumbia és Venezuela. A hímek testtömege 10 kg-nál több, a nőstényeké 7 kg is lehet. Farok hossza 75-80 cm. Az elmúlt 45 évben populációjuk 80 %-kal csökkent, kihalófélében levő faj.
Tibeti barnamedve (Ursus arctos pruinosus)
Ismertebb nevén: kék medve. A barna medve egyik alfaja. Annyira ritka, hogy vadonban csak elvétve látható.
Barnás repülőkutya (Pteropus brunneus)
Élőhelye: Ausztrália Queensland északkeletre levő Percy-szigeteken volt honos. Testhossza 21 cm, szárnyfesztávolsága 11,8 cm, testtömege 200 gramm volt. Rövid szőrzet és háromszögletű fülek jellemezték. 1992-ben kihalt fajjá lett minősítve.
Nem nevükben BARNA állatok
Dingó (Canis lupus dingo)
Élőhelye: Ausztrália tipikus állata, Délkelet-Ázsiában is megtalálható. Testhossza 80-100 cm, testtömege 10 kg. Bundája jellegzetes vöröses-barna színű. Egyes vélemények szerint egy visszavadult házikutya fajta, mások szerint viszont a farkas egyik alfaja. Nehezen szelídíthető, az ember társaságát nem kedveli. Csapatban él, bár a fiatal hímek egyedül vadásznak. A szuka 10-12 hímből választja ki a domináns hímet. Ivarérett: 2 évesen. Vemhességi ideje 63 nap, utódok száma maximum 8. Ellátásukban a domináns hím is részt vállal. Területét bármikor kész a behatolóktól megvédeni. Lesből támad. Tápláléka: az erszényes emlősök s mivel ezek éjszakai állatok, a dingó is inkább éjjel vadászik.De nem veti meg a üregi nyulat, gyíkot,rovarokat,vízi madarakat, lárvákat és a madártojásokat sem. Ha úgy adódik, az állati tetemeket is "eltakarítja". Többed magával a szürke óriáskengurut is megtámadja, de a rúgásokat igyekszik elkerülni.
A birkatenyésztők sem szeretik, mert a birkákra is veszélyt jelent.
Elefántcickány
Az elefántcickány-alakúak rendjének egyetlen családja, amelybe 15 faj tartozik.Élőhelye: Afrika sivatagos, félsivatagos területei, valamint Kelet-, Közép- és Dél-Afrika szavannái és trópusi erdői. Testhossza 10-30 cm, fajonként a farokhossz eltérő, 8-25 cm közötti. A legnagyobb faj testtömege 540 gr. A szőrzet színe is fajonként eltérő, de többnyire sárgásbarna vagy barnán árnyalt. Orruk ormányszerűen megnyúlt. Hajnalban és sötétedéskor a legaktívabbak. Magányosan élnek, de területük megosztására hajlamosak. A vemhességi idő: 42-65 nap között. Utódok száma 1 vagy 2. Ivarérett: 5-7 hetesen.
Kacsacsőrű emlős (Ornithorhynchus anatinus)
A világ egyetlen tojásrakó emlőse. Testhossza 50 cm, testtömege 700-2400 gramm. A hímek nagyobbak a nőstényeknél, foguk nincs. Tápláléka: kisebb halak, rákok, vízi rovarok. A nőstények a vájt üregekbe 2-3 tojást raknak. A fehér tojások gömb alakúak, lágyhéjúak, 11 mm átmérőjűek. A kikelt utódok vakok és csupaszok, az anya 3-4 hónapig gondozza őket.
Kafferbivaly (Syncerus caffer)
Más néven fokföldi bivaly. Élőhelye: Botswana, Dél-afrikai Köztársaság, Etiópia, Kenya, Mozambik, Namíbia, Szomália, Zambia, Zimbabwe, Tanzánia, valamint Afrika középső és nyugati területei. A nyílt szavannáktól a sűrű bozótosokig, bárhol előfordulhat. 5 alfaja ismert. A hím marmagassága 150 cm, testtömege 680 kg, a nőstény magassága 10-15 cm-el kisebb, testtömege 500-600 kg. Rendkívül erős állat. Képes az oroszlánoktól is megvédeni magát, az emberre is veszélyes. A leopárd és a foltos hiéna is csak borjakat képes elejteni. Nem sikerült háziasítani. A bikák 8 évesen, a tehenek 5 évesen ivarérettek. Vemhesség: 11,5 hónap. Az idősebb bikákat kiveti a csorda, ők külön csoportokat alkotnak. Fogságban ritkán láthatók.
Kinkaju-Mézmedve (Potos flavus)
Közönséges tapír (Tapirus terrestris)
Más néven dél-amerikai tapír. Élőhelye: Dél-Amerika északi részétől Dél-Brazíliáig, Észak-Argentínáig a trópusi erdőkben, mocsarakban folyóvizek mellett. Kedveli a 27 fok-ot és a 75 %-os relatív páratartalmat. A sertéseknél valamivel nagyobbak, testtömegük 150-250 kg. Többféle színváltozata van. Tápláléka: falombok, gyümölcsök, hajtások, vízinövények. Magányos életmódú. Rendszerint ugyanazon a csapáson jár. Külső paraziták ellen dagonyázással, fürdéssel védekezik. Ellenségei: anakondák, jaguárok, kajmánok és pumák. A nőstények csak 2 napig képesek termékenyek lenni. Vemhesség: 335-439 nap, utódok száma 1 vagy 2. Az újszülöttek csíkos mintázata 6-8 hónapos korokban kezd eltűnni. Felnőttkori testméretüket 18 hónapos korukra érik el. Élettartam: fogságban 35 év is lehet. Nálunk Budapesten, Debrecenben, Győrben, Nyíregyházán és Veszprémben látható.
Kúszókenguru (Dendrolagus)
Élőhelye: Új-Guinea hegy- és síkvidéki erdőiben, Északkelet-Ausztráliában. Testhossza 52-90 cm, farok hossza 42-94 cm, Testtömege 4-18 kg. Fajtól függően sokféle színezetük létezik. Éjjel aktívak, magányos életmódúak vagy 4 egyedből álló csoportokban élnek. Táplálék: gyümölcsök és levelek. Ivarérettek: 18- 24 hónapos korban. Vemhesség 1 hónap, amiből 1 utód jön világra. Az anyja erszényében 400 napot tölt el az utód.
Oroszlán (Panthera leo)
A macskafélék családjába tartozik.Termetre a tigris után a 2. helyen van. Az afrikai falka egyedszáma 25 ezerre csökkent. Állománya rohamosan csökken.Élőhelye: Fekete-Afrika. Fás területeken, bozótosokban és félsivatagos tájakon egyaránt megtalálhatók. Legtöbbjük Közép- és Dél-Afrika országaiban él. 17 alfaja ismert. A hím testtömege 145,4-250 kg, a nőstényeké 83-182 kg.Élettartam: vadonban 10-15 év, állatkertben 20 év. Nálunk Győrben, Nyíregyházán és Szegeden látható. A hímek sörénye 1 éves korukban kezd növekedni, színük az életkorral sötétedik. Elsődleges célja a nyak és torok védelme. Hűvösebb éghajlatnál vastagabb a sörény, az ázsiai oroszlánok sörénye ritkább. Sörény nélküli oroszlánok élnek: Kenyában, Szenegálban és Szudánban. A sörényt jelentősen befolyásolja a tesztoszteron szint. Húsevő tagadozók: főként antilopok, fiatal elefántok, kafferbivalyok,zebrák, zsiráfok.Lehetnek dögevők is. A nőstények napi adagja 5 kg, a hímenél 7 kg hús. Általában a nőstények vadásznak. A falkák rokoni kapcsolatok kialakulásából. A hímek ivarérettek: 2-3 éves korban. Vemhesség: 110 nap, utódok száma 1-4. Természetes ellenségeik: foltos hiénák, hiénakutyák, krokodilok és más oroszlánok. A heraldikában gyakori ábra.
Érdekesség: Dél-Afrikában, Timbavatiban élnek fehér oroszlánok. Mindössze 200 egyed van belőlük. Kihalóban lévő színváltozat. Fogságban 500 egyedük van, állatkertekben is ritka.
Saiga (Saiga tatarica)
Élőhelye: Közép-Ázsia hatalmas füves síkságai. Kínából a 60-es években pusztult ki. Testhossza 108-146 cm, marmagassága 60-80 cm, testtömege 21-51 kg. Farokhossz 6-13 cm. A bakok nagyobbak a nőstényeknél. Csak a hímnek van szarva. 30-40 fős csordákban él. Vándorláskor a csordák egyesülhetnek. Naponta 100 km megtételére is képesek. Tápláléka: lágy szárú növények, alacsony növésű bokrok, fűfélék, zuzmók, mintegy 120 növényfaj. Élettartam: 6-10 év. A hím 20 hónaposan, a nőstény 7-8 hónaposan ivarérett. Vemhesség 6-8 hónap, az utódok száma 2. Elválasztás 3-4 hónap után.
Érdekesség: aránylag egyszerre ellenek, így a szürke farkasok okozta veszteség kisebb.
Sivatagi róka (Vulpes zerda)
A kutyafélék családjának legkisebb termetű faja. Élőhelye: Észak-Afrika, a Sínai-félsziget és az Arab-félsziget sivatagos területei. Testhossza 24-41 cm, testtömege 0,7-1,6 kg, marmagassága 20 cm. Fülei nagyok 10-15 cm-esek, kiváló hallást és hőleadást biztosítanak. Nincs szagmirigye és csak 32 kromoszómával rendelkezik. Kisebb családi közösségekben él(10 egyed is lehet).Tápláléka: kisebb gerincesek, rovarok. 40-50 %-ban gyökerek, levelek és termések. Éjjel aktív. Üregei 120m2 nagyságúak lehetnek, 1-15 bejárattal. Vemhesség: 50-53 nap, utódok száma 2-4. Az 50 gr-os újszülötteknek 2 hét után nyílik ki a szeme. Élettartam: természetben 10 év, fogságban 12 év. Ivarérett: 6 -9 hónaposan. Magányos vadász. Nálunk Debrecenben, Nyíregyházán és Veszprémben láthatók.
Animációk:
Glitterképek:
Víztükrös képek: