EZÜST ÁLLATOK:
Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan állatok szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmazzák az "Ezüst"előtagot:
EMLŐSÖK:
Ezüst baribál (Ursus americanus emmonsii)
Élőhelye: Alaszka déli részeinek erdőségei. Jellegzetes ezüstös-szürke szőrzete van. Észak-Amerika erdős területei. Futása gyorsabb az embernél. Mozgékony, ügyes, kitartó, kiválóan mászik és úszik. Tápláléka: bogyók, füvek,levelek, gabona,gyümölcs, de veszélyt jelent a nyájra, vagy szarvasmarhára is.7 hónap vemhesség után 1-4 utód. A bocsok 30-40 napig vakok. Ivarérett 3 és fél évesen.
Ezüst cerkóf (Cercopithecus doggetti)
A 26 faj egyike. Élőhelyük: Afrika. Termetre kicsik vagy középnagyok.Testhossz 32-70 cm között. Testtömeg 4-14 kg. A hímek nagyobbak a nőstényeknél. 10-30 egyedből álló csapatokban élnek. Táplálékuk: leginkább gyümölcsevők, de hajtások, levele, virágok, valamint gyíkok, madártojások és rovarok. Veteményekre is rájárnak, emiatt nem mindenhol tűrik el őket. 7 hónapos vemhesség után 1 utód születik. 2 évesen ivarérettek. Szabadban 20 évig, fogságban ennél tovább élhetnek. A sárgaláz és ebola terjesztésében is részük van.
Ezüst gibbon (Hylobates moloch)
Élőhelye: kizárólag Jáva őserdeiben. A kifejlett egyedek elérhetik a 8 kg-ot. Tápláléka: gyümölcsök, levelek és virágok. Fán élő, nappali állat!
Ezüstös langur (Trachypithecus cristatus)
Élőhelye: Brunei, Indonézia, Malaysia. Nevét szőre színéről kapta. Testhossza 46,5-56 cm,a farok hossza pedig 63-84 cm. Testtömege 4,9-8 kg. Tápláléka: gyümölcsök, hajtások, magvak, rügyek és virágok. Csapatban él, ahol 1 hím és 9-48 nőstény van. Élettartam szabadban 20 év. Ivarérett 4 évesen. 6 hónapos vemhesség után 1 utód.
Ezüstróka
(A vörös róka értékes prémjéért a 19. század óta tenyésztett színváltozata.)
Ezüst selyemmajom (Mico argentatus)
Élőhelye: az Amazonas torkolat-vidékétől délre. Bolíviában és az Amazonas alsó szakaszán is előfördulhat. Tápláléka: leginkább fanedvek, de gyümölcsök, madártojások, pókok, rovarok is.
MADARAK:
Élőhelye: Hajnan szigete, Kína DK-i része, Kambodzsa, Laosz, Mianmar, Thaiföld hegyi jellegű erdeiben 1500-1800 m magasságig. Kedveli még a bambuszligeteket, a bokros, páfrányos részeket. Testhossza 125 cm, nagytestű. Farok hossza 60-70 cm. Testtömege 1,6 kg. Kisebb csapatokban él. A tojó 6-8 tojását 25-36 nap alatt kelti ki.
Érdekesség: Európa legkedveltebb díszfácánja. A kínaiak már 2000 éve ismerik. A kakas nagyon verekedős, más kakasokkal nem fér meg. Poligám természetű. Európában sem sikerült meghonosítani. Kizárólag Argentínában él egy kisebb, betelepített állománya.
Ezüst galamb (Columba argentina)
Élőhelye: Indonézia és Malajzia partvidékei és kisebb szigetei. Trópusi és szubtrópusi esőerdők és mangroveerdők és ültetvények. Testhossza 34-38 cm, súlyosan veszélyeztetett faj.
Ezüstlile (Pluvialis squatarola)
A lilefélék családjába tartozik. 3 alfaja ismert. Élőhelye: Alaszka, Észak-Európa, Kanada, Észak-Oroszország vízpartjai, halastavai, és a tengerpartok. Ősszel vonul Afrikába, Ausztráliába és Ázsiába. Nálunk rendszeres vendég augusztus-november és április-május táján. testhossza 27-30 cm, szárnyfesztávolsága 71-83 cm. Testtömege 190-280 gr. Tápláléka: szezonálisan áfonyabogyó, de rendszeresen férgek, puhatestűek, rákok és rovarok. Flszekalja 4 tojás, költési idő 23-24 nap. Kirepülés 1 hónap után. Természetvédelmi értéke:25 000 Ft.
Ezüstpinty (Diuca diuca)
A tangarafélék családjába tartozik. 4 alfaja ismert. Élőhelye: Argentína,Bolívia,Brazília,Chile,Dél-Amerika déli része,Uruguay tróposi és szubtrópusi hegyi és síkvidéki esőerdői, cserjések, szántóföldek és vidéki telkek. Vonuló faj. Testhossza 18 cm, testtömege 25-41 gr. Elterjedési területe nagy, egyedszáma stabil.
Ezüstréce (Anas versicolor)
A récefélék családjába tartozik. Élőhelye: Argentína,Bolívia,Brazília,Chile,Falkland-szigetek,Paraguay,Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek,Uruguay területei. Testhossza 45 cm. Fészekalja 5-10 tojás.
Ezüst sirály (Larus argentatus)
A sirályfélék családjába tartozik. 2 alfaja ismert. Élőhelye: Ázsia,Európa és Észak-Amerika tengerpartjai,tavai,nádasai, folyótorkolatai. Nálunk téli időszakban rendszeres vendég. Testhossza 55-64 cm, szárnyfesztávolsága 138-150 cm. A tojó testtömege 690-1100 gr, a hímeké 740-1450 gr. Nemek tollazata egyforma, a hímek kissé nagyobbak. Tápláléka: csigák,dögök,fiókák,halak,hulladék,férgek,kagylók,kisemlősök,magvak,tojások és más gerinctelenek.Telepesen fészkelnek.Fészekalja 3 tojás. Költési idő:28-29 nap. Kirepülés 40 nap után.Természetvédelmi értéke: 25 000 Ft.
Ezüstvöcsök (Podiceps occipitalis)
Ezüst baltahasú lazac (Thoracocharax stellatus)
Testhossza 7-8 cm. Erdei folyókban él. Nagyon békés csapathal, de kissé ijedős. Várható életkor: 5-7 év. Testformája egy balta fejére emlékeztet, innen is kapta a nevét. Az Ezüst baltahasú lazac az ideje nagy részét a felszín közelében tölti, de ha veszély fenyegeti, akkor visszavonul a középső vízrétegekbe.
A nőstények szemmel láthatóan testesebbek a hímeknél, különösen, ha ikrával teltek.
Ezüst csikóhal (Lagocephalus sceleratus)
A gömbhalfélék családjába tartozó mérgező gömbhal.
A trópusi halfaj, az indo-csendes-óceáni térségben őshonos és inváziós fajként megjelent a Földközi-tengerben is.
Ragadozó életmódot folytat és előfordulhat 18-100 méteres vízmélységig.
Átlagos hosszúsága 40 cm, a legnagyobb súlyú példánya 7 kg-ot nyomott. A testéhez viszonyítva a feje, a szája és a szeme is jellegzetesen nagy.
Élőhelye: Ázsia, India, Sri Lanka, Thaiföld, Burma. Édesvizekben és ritkábban brakkvízben is.Testhossza 40 cm. Nagyon ijedős hal.Tápláléka: ragadozó, halevő, az élő eleséget részesíti előnyben, de megeszi a fagyasztott táplálékot is. Várható életkor: 3-5 év. Akváriumból hajlamos kiugorni.
Ezüstös bárdhal (Argyropelecus hemigymnus)
Testhossza 7 cm. Mélytengeri ragadozó, 200-1000 m mélyen fordul elő. A sötét mélységben képes világítani. Világítószervei a hasi oldalon sorokba rendeződtek. Felfelé irányuló szája van, nagy és erős fogakkal felszerelve, szemei nagyok és teleszkópszerűek.
Ezüstös csacsihal (Merluccius bilinearis)
Ezüstös csukalazac (Ctenolucius hujeta)
Ezüstös tallérlazac (Ctenobrycon spilurus)
Ezüstös tányérlazac (Metynnis argenteus)
A pontylazacfélék családjába tartozik. Élőhelye: a brazíliai Tapajos folyó. Testhossza 14 cm. Az akváriumok kedvelt édesvízi hala.
Ezüstös tengericompó (Phycis blennoides)
Élőhelye: Földközi-tenger, de Norvégia, Skócia, Északi-tenger és Atlanti-óceán. Ívás: júniustól szeptemberig. Testhossza 40 cm. Élemódja miatt mindenhol ritka. Húsa nagyon finom.
Kubai ezüstsügér(Nandopsis tetracanthus)
Élőhelye: Közép-Amerika, Kuba gyors folyású folyói és tavai. Testhossza 20 cm. Viszonylag karcsú, igen nagy és hegyes fejű. 10 cm-es nagyságnál már ivarérett. Kifejezetten agresszív. Tápláléka: férgek, kishalak, rákok és rovarok. Az egész színezetre az állandó változás a jellemző. Élettartam: 10-15 év.
ROVAROK
Ezüstboglárka (Plebejus argus)
Élőhelye: Európától a mérsékelt övi Ázsián át egész Japánig.A rétek, csarabosok lakója. Tápláléka: sülzanót és különféle csarabok. Hernyója zöld, a hátán sötétbarna, oldalán fehér csík látható.
Ezüstös csücsköslepke (Chrysozephyrus syla)
Ezüstös hálóslepke (Cyrestis thyodamas)
Ezüstös pikkelyke vagy ezüstös ősrovar (Lepisma saccharina)
A pikkelykefélék családjába tartozik. Több mint 300 millió éve élnek a Földön. Élőhelye: Európa, se a világ minden táján élhet. Testhossza 7-10 mm. A testét borító apró pikkelyei miatt csillog. Élettartam: 2-5 év. Szürkületkor és éjjel aktív. Szereti a magas páratartalmat. Ugrani nem tud, de nagyon gyorsan fut. Fatörzseken, mohán, régi épületekben, sziklákon, lakások mellékhelyiségeiben gyakori. Tápláléka: keményítő és szénhidráttartalmú anyagok, de a gyapjúféleségeket, bőrárúkat is megrág. Ragasztóanyag, papír, fénykép, cukor és liszt sincs biztonságban tőle. Időnként vedlik és a 10. vedlés után lesz ivarképes. Vedléskor a levedlett bőrt is megeszi. A nőstény a petéket könyvek, polcok mögé helyezi. Ellenségei: fülbemászók, százlábúak, időnként a pókok is.
Glitterképek:
Víztükrös képek: