SÁRGA ÁLLATOK
Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan állatok szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmazzák az "Sárga"előtagot, vagy ezzel a színnel kapcsolhatók:
EMLŐSÖK
Sárga selyemmajom (Mico chrysoleucus)
Élőhelye: az Amazonas medence. A csuklyásmajomfélék családjába tartozó alcsalád. Területvédők. 5-6 fős csoportokban élnek. Jellemzőjük, hogy rendszeresen ikerutódokat hoznak világra. Tápláléka: kisebb gerincesek, gyümölcsök, rovarok, (fanedvek- gumi és gyanta). Fán lakók és a legkise
Sárgás babuin (Papio cynocephalus)
HALAK
Citromcápa (Negaprion brevirostris)
Élőhelye: Észak-Amerika és Dél-Amerika keleti partján New Yersey-től Brazíliáig, illetve Afrika nyugati partvonala mentén. A Csendes-óceán keleti felén, és a Kaliforniai-öböltől Ecuadorig megtalálhatók. Testhossza 340 cm természetes élőhelyén. Fogságban a hímek 250 cm, a nőstények 260 cm-re nőhetnek. Testtömegük elérheti a 180 kg-ot. Színük sárga, ahogy nevük is erre utal. Fogságban jól tartható. A fiatalok kisebb cspatokban, a felnőtt egyedek magányosan élnek. Tápláléka: kisebb fűrészes sügérek, kalmár, makréla, tengeri márnák, tonhal. A 9 hónapos vemhesség végén 10 eleven utód is születhet.
Citromlazac
Érdekesség: ívás előtt az ivarérett állatok bőrén feltűnő, vaj fehér, apró szemölcsök, nászkiütések jelennek meg, melyet a halászok dorozsmának neveznek.
Sárga ajakoshal (Halichoeres chrysus)
Testhossza 12 cm. Kezdőknek is ajánlható, igénytelen halfajta. Tápláléka: apró rák, csiga, férgek. Eltakarítja az élősködőket, megeszi a tűzférgeket, planáriákat, élősködő csigákat.Kisebb csigák, rákok és csőférgek is könnyen áldozatul eshetnek. Békés természetű tisztogatóhal. Tartása: kis helyen inkább magányosan, nagyobb helyen csapatosan is tartható.
Testhossza 23 cm. Tűzhalakkal rokon ragadozó. Nála kisebb termetű halakkal és rákokkal nem tartható.Eleinte csak élő eleséget fogyaszt, fagyasztott táplálék nem a kedvence. Heti 2 alkalommal elég jóllakatni. Mozgásigénye miatt nagyobb akvárium javasolt.
Sárga csikóhal (Hippocampus kuda)
Sárga doktorhal (Zebrasoma flavescens)
A doktorhalfélék családjába tartozik. Élőhelye: a Csendes-óceán nyugati fele. Valamint: Mariana-szigetek, Marshall-szigetek, Rjúkjú-szigetek, Hawaii és Wake-sziget. Testhossza 14-18 cm, de léteznek 20 cm hosszúak is. Trópusi tengerek korallzátonyain vagy vízalatti szirtjein él, 2-46 m mélységben. Magányosan vagy laza rajokban él. Tápláléka: növényevő, főként szálas algák. Egész évben ívhat. Akváriumok egyik legkedveltebb hala, Hawaii legfőbb exportcikke.
Sárga kecskehal (Parupeneus cyclostomus)
Élőhelye: Atlanti-, Csendes-, és Indiai-óceán. Zátonyok környékén 40 m mélységig megtalálható. Békés faj. Fenéklakóként a talaj forgatásával szellőzteti azt. Idősebb korbana a kisebb halakat és rákokat eszi.
Sárga korallsügér (Pomacentrus sulfureus)
Sárga pillangóhal (Chaetodon semilarvatus)
Másik neve: álarcos pillangóhal. Élőhelye: Vörös-tenger. Testhossza 20-25 cm, teste korong alakú. Tápláléka: különböző korallok. Párban vagy rajokban él, egészen 20 m mélységig. Nagyon fotogén hal.
Sárga rák (Astacus astacus)
A folyami rák egyik színváltozata. Élőhelye: Közép-Európa és Dél-Skandinávia. A hím testhossza 18, de 25 cm hosszú is lehet, a nőstényé 15 cm-nél rövidebb. A folyóvizek és tavak lakója. Éjjel aktív, nappal parti üregekben és kövek alatt bújik. Tápláléka: apró halak, csigák, ebihalak, rovarok. Néha dögevő és növényi részeket is fogyaszt. Petelerakás: október és december között, mintegy 50-300 pete. Az utódok május-június között kelnek ki, és még 2 hétig az anyaállat testén maradnak. Kevés lesz közülük életképes.
HÜLLŐK, KÉTÉLTŰEK
Sárga anakonda (Eunectes notaeus)
Sárga varánusz (Varanus flavescens)
A varánuszfélék családjába tartozik. Élőhelye: Dél-Ázsia, az indiai szubkontinens lakója.
ROVAROK
Élőhelye: Afrika, Kanári-szigetek, India, Kína és Malajzia.Szárnyfesztávolsága:5-7 cm. Vándorlepke, gyakori faj.Tápláléka: szennafa. Hernyója zöldessárga apró, fekete foltokkal.
Afrikai citrompillangó (Papilio demodocus)
Élőhelye: trópusi Afrika, Dél-Afrika és Madagaszkár. Szárnyfesztávolság: 9-12 cm. Hátsó szárnyon nagyobb a fekete sáv aránya. Faroknyúlványa nincs. Tápláléka:citrusfélék és hüvelyesek.
Amerikai narancslepke (Colias eurytheme)
Amerikai sárgalepke (Phoebis philea)
Citrompillangó (Papilio demodocus)
Élőhelye: Irántól,Indiától,Malajziától kezdve Pápua Új Guineán át, Észak-Ausztráliáig. Szárnyfesztávolság: 8-10 cm. Tápláléka: citrusfélék,pillangósvirágú növények. Nincs farok nyúlvámya. Kezdetben fehér rajzolatú és sötétbarna színű, később barna mintás zöld színű.
Keleti mustárlepke (Leptidea morsei)
Élőhelye: Európa és a Brit-szigetek nagy része, azok erdős területei. Szárnyfesztávolság:4-5 cm. Hosszú és karcsú potroh jellemzi, törékeny. Talajközelben mozognak, repülésük csapongó és gyenge. Táplálék: pillangósvirágú növények.
Kis mustárlepke (Leptidea sinapis)
Közönséges sárga cserebogár (Amphimallon solstitiale)
A ganajtúrőfélék családjába tartozik. egész Európában és majdnem egész Ázsiában honos. Testhossza 1,4-2 cm, halvány sárgásbarna. A hím csáplegyezője szélesebb és hosszabb. Kertekben, mezsgyéken, réteken, bárhol megtalálható, ahol enyhén kötött vagy laza talajok vannak. Kártétele néha nagyon jelentős. A teljes kifejlődési idő: 2-3 év.
Narancsboglárka (Theope eudocta)
Sárga császárlepke (Eacles imperiali)
Sárgafoltos citromlepke (Anteos clorinde)
Sárga farkasaraszoló (Thinopteryx crocopterata)
Sárga gyapjasszövő (Eriogaster catax)
Sárga karcsúszender (Protambulyx strigilis)
Sárga katica (Aphidecta obliterata)
Sárga kökényaraszoló ( Angerona prunaria)
Sárgamintás zöldmoly (Scythris cuspidella)
A zöldszárnyú díszmolyfélék családjába tartozik. Élőhelye: Közép-Európa. A szárny fesztávolsága 14-18 mm. Évente 1 generáció nő fel. A lepkék nyár elején rajzanak. Tápnövényét nem ismerjük.
Sárgás medvelepke (Spilarctia lutea)
Sárga pávaszem (Locpa katinka)
Sárga pohók (Gastropacha populifolia)
Sárgás szitakötő (Gomphus flavipes)
Sárga csiga
Animációk:
Glitterek:
Víztükrös képek:
Agyagsárga éticsiga (Helix lutescens)
Másik neve: ugarcsiga. Késő délután és reggel aktív. A kis csigák a felnőttkort 4 év alatt érik el. Télire hibernálódik.