Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

 

HÜLLŐK ÉS KÉTÉLTŰEK

Zöld víziagama (Physignathus cocincinus)

Zöld anolis  (Anolis carolinensis)

Zöld ásóbéka (Pelobates cultripes)

Ősi békafaj. Élőhelye: Franciaország, Portugália és Spanyolország. Egész a tengerszint feletti 1800 m magasságig megtalálható. Testhossza max. 11 cm. Ürege 20 cm mély is lehet. Magányos életmódú, éjjel aktív. Esőzések után tömegesen látható. Élettartam: 15 év. Ideiglenes édesvizekben vagy brakkvizekben szaporodik. A nőstények 7 000 petét is rakhatnak. A kikelés 2 hét, a kifejlődés 4-6 hónap. Az utódok 2-3,5 cm-esek, 3 év után válnak felnőtté.

Zöld kutyafejű boa (Corallus caninus)

Zöld leguán (Iguana iguana)

A leguánfélék családjába tartozik. Élőhelye: Amerika trópusi területei, Dél-Mexikótól Paraguayig, valamint Brazília déli részén nagyon elterjedt. Néhány Karib-tengeri szigeten is. 2 alfaja ismert. Testhossza 120-200 cm, testtömege 1,2-8 kg. Nappal aktív, többnyire csoportokban él. Táplálék: bogyók, gyümölcsök, levelek és más növényi táplálék. Ivarérett: 3 évesen. Fészekalja 25-60 tojás. A tojásokat 30 cm mély alagutakba rakja. Kikelés 90 nap után. Nálunk Budapesti Állatkertben, a Nyíregyházi Állatparkban, a Veszprémi Állatkertben, a Debreceni Állatkertben, a Kecskeméti Vadaskertben, a Győri Állatkertben, a Miskolci Állatkertben a Pécsi Állatkertben, a Jászberényi Állatkertben és a Gyöngyösi Állatkertben látható. Világszerte sok állatkert helyet ad nekik. 
 

Zöld levelibéka  (Hyla arborea) 

A legszebb békafajok egyike. Élőhelye: kertek, erdőszélek, nádasok, ligetes folyóvölgyek, tavak és vízközeli bokrosok. Kis termetű, színe lehet fűzöld, sárgás, barnás, feketésszürke és ritkán kék is. Hangja igen erős. Áprilistól szeptember végéig aktív. Élettartam: 15 év. Tapadókorongos lábaival fák és bokrok lombkoronájába is felmászik. A nőstények 150-300 petecsomót raknak le. Az 1 cm-es békák 3-4 hónap után hagyják el a vizet. Késő ősszel elbújik, hogy átvészelje a hideg telet.

Zöld varangy  (Bufotes viridis) 

Svájcban a faj kihalt, de a 2000-es években újratelepítették.

Jelenleg az alábbi országokban él: Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észtország, Fehérororszország, Franciaország, Görögország, Horvátország, Kazahsztán, Lengyelország, Lettország, Litvánia,  Macedónia, Magyarország, Málta, Moldova. Montenegró, Németország, Olaszország,  Oroszország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna.  A hegyvidéket nem kedveli, inkább a sík- és dombvidékeket, nyirkos és árnyas helyeken érzi jól magát. Testhossza max. 12 cm. A hímek 7-8, a nőstények 9-10 cm-esek. A +40 fokot is képes elviselni. Szürkületkor és éjjel aktív. Tápláléka: főként rovarok. Nem túl félős. A nőstények 10-12 000 petét is rakhatnak. Ivarérettek. 4-5 évesen. Élettartam: 15 év. 

Sima zöldsikló   (Opheodrys vernalis)

Élőhelye: Nyugat-Kanada és az Egyesült Államok északi államai. Testhossza 30-50 cm. A színe zöld. Fészekalja 3-13 tojás, az utódok 4 nap alatt kelnek ki. 2 faja ismert.

Smaragdzöld piton  (Morelia viridis)

Élőhelye: Indonéz szigetvilág,  Új-Guinea, Pápua Új-Guinea és Ausztrália. Esőerdők ben vagy  azok környékén található meg. Elsősorban fákon, bokrokon és bozótosokban. Jellegzetessége karcsú teste. Testhossza 150-180 cm, de a nőstényeké elérheti a 200 cm-t is. Mérete élőhelyétől függ. A hímek testtömege 110-1400 gr, a nőstények 1600 gr-osak is lehetnek. Kivételesen nagy temetű példányok csak nőstények. Tápláléka: apró emlősök, rágcsálók, hüllők.  Fészekalja 1-25 tojás. Fogságban a nőstények védik és költik a tojásokat. Könnyen szaporítható. A kikelt utódok citromsárgák, vöröses és barnás csíkokkal, illetve pettyekkel. De lehetnek aranyszínűek vagy narancsvörösek.

Smaragdzöld varánusz (Varanus prasinus)

Élőhelye: Ausztrália és Új-Guinea. Az esőerdők és mangroveerdők lakója. Terráriumokban világszerte megtalálható. Szeret párás helyen sütkérezni. Testhossza 65-85 cm. Nappal aktív. Tápláléka: bármi, a rovaroktól kezdve, a tojásokon át a madárfiókákig. A nőstény 2-5 tojást rak le, kikelés 165-190 nap után. Az utódok azonnal önállósodnak.

Hagymazöld ostorkígyó  (Ahaetulla prasina) 
 

Élőhelye: Délkelet-Ázsia. Kelet-Himalájától az Indokínai-félszigeten át az indoausztrál szigetvilágig, de leginkább Jáva-szigetén. Testhossza 150 cm. Hátulméregfogas, de marása emberre nem halálos. Kifejezetten lomblakó, az ágakat csak igen ritkán hagyja el. Tápláléka: kisebb gyíkok, gekkók és ritkábban madárfiókák.
 
Olajzöld fattyúteknős (Lepidochelys olivacea)
 
 
Zöld csörgőkígyó (Crotalus viridis)
 
Zöld gabonasikló (Elaphe triaspis)
 
Zöld leguán (Iguana iguana)
 

 
Zöld mamba (Dendroaspis viridis)
 
 
 
Tudta-e?
A békák általában esőerdőkben és vizes területeken gyakoriak, ahol a zöld szín természetes álcázást nyújt számukra. Lehetnek csíkosak, foltosak vagy teljesen zöld színűek. A leveli békák a legzöldebb békák között vannak, amennyiben a színek erősségét tekintjük mérvadónak. Sok esetben viszont a fényes zöld színük kontrasztban áll nagy, kerek elütő színű szemeikkel. 
A trópusi zöldbőrű békák általában nem mérgezők, azoknak, amelyek mégis mérgezők eltér a színűk az esőerdő lombjainak a zöldjétől. 
Sok gyíknak van zöld színe, hogy beleolvadjon a növényvilágba, amelyben eszik, alszik és él. Sok gyík tulajdonos ismeri a vöröstorkú anolisz gyíkokat, ezek az Egyesült Államok délkeleti részén honos gyíkok népszerű házi kedvencek. Az anoliszok nem kaméleonok, de azért képesek megváltoztatni a bőrszínüket a ragyogó zöldtől kezdve a sötét barnáig, hogy beleolvadjanak környezetükbe.
 
Tudta-e?
Egyes kígyófajok a legszebb zöld árnyalatot képesek magukra ölteni, amit valaha élőlényen láttunk. A kígyók zöld pigmentációja nem annyira fajhoz, mint inkább az élőhelyükhöz kötődik - akárcsak más állatok esetében a zöld szín hatásos álca, akár vacsorát keresnek akár el akarják kerülni, hogy azok legyenek. A legtöbb észak-amerikai már látott sima zöldsiklót vagy vízisiklót, ez egy kis (kb. 1 méteres) rovarevő kígyó, ami az Egyesült Államokban és Kanada déli részén honos. Egy másik erősen színezett - és nagyon veszélyes - zöld kígyó a zöld mamba, ami az Afrika déli és keleti részén levő erdős részeken honos. A zöld mambák kisebbek és kevésbé agresszívak, mint rettegett rokonuk, a fekete mamba, melynek kezeletlen csípése gyakran halálos mivel a mérge gyorsan lebénítja az áldozat szívét és tüdejét.
   Animációk:
 

 

 Víztükrös képek:



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 97
Heti: 1 161
Havi: 4 382
Össz.: 462 394

Látogatottság növelés
Oldal: ZÖLD hüllők, kétéltűek
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »