Albínó emberek:
Eddig is már sokan írtak róluk, és időnként újra és újra középpontba kerülnek. Iskolai tanulmányaink során mindenki tudatában van annak a ténynek, hogy szervezetünkben jelen van az un. melanin.
Lényege: a bőrünk védelme erős napsütés esetén. Ilyenkor számuk ugyanis megsokszorozódik. Képesek "elnyelni" az UV sugárzás túlnyomó részét, ezzel védve a bőrrák kialakulását.
Az összes élőlényben jelen van valamilyen mértékben. Nem csupán bőrünk színét, de a szem és haj színében is szerepet játszik.
Ki gondolná, hogy pl. a vörös hajszín, az ősz és a szőke hajszín, és kék szemek, is ezeknek köszönhető? A kék szem nem azért kék, mert kék pigmentekből tevődik össze, hanem azért, mert hiányzik belőlük a melanin.
Ha a szervezet működésében bármi zavar támad, ez a külsőn is meglátszik és nyomot hagy. Az albinizmus egy komoly rendellenesség. A színezőanyag hiánya nemcsak a bőrt teszi védtelenné a nap ellen, de a látást is nagyban rontja, mivel az éleslátás fejlődésében fontos szerepet kapna a melanin.
A zavar szintén széleskörű lehet. Lehet szeplősség kisebb-nagyobb mértékben, lehet részleges albinizmus vagy lehet teljes.
Ha pl. főként az arcbőrön, vagy kézen, a melanin foltokban veszíti el barnaságát, ami nem takarható el, az világszerte igen komoly társadalmi problémát okoz a szenvedő alanynak. A közösség ugyanis kirekeszti, elkülöníti soraiból. Szintén örökölhető, ezek a foltok folyamatosan változhatnak. Nem gyógyíthatók, kialakulásuk oka egyelőre ismeretlen. Elég nagy számban fordulnak elő, a Föld lakosságának kb. 1-2 %-a. Hazánkban is megtalálható, és elég magas a gyermekek aránya.
(E tekintetben van egy magyar fotómodellünk, Széles Adrienn, aki a maga módján harcol, hogy ezt a külső megjelenést társadalmunk elfogadja, hiszen ez az állapot másokra nem fertőző, Csupán esztétikai furcsaság.)
Az albinizmus 9 csoportba sorolható. Tehát nem minden albinó valódi albínó.
A mai orvostudomány ezzel kapcsolatban még sok kérdésre nem tud választ adni. A valódi albínókból ugyanis teljes mértékben hiányzik a melanin. Ezen felül többségük örökölhető.
Ki tudja miért, elsősorban az Afrikában élő népeknél fordul elő. Főként Tanzániában okoz igen komoly problémákat. A tudomány eddigi megállapításai szerint az afrikai népek esetében az albínó újszülöttek melaninhiánya nem változik életük során, míg az amerikai "amish" közösség albínó újszülötteinél, de már csecsemő korukban normális mértékű lesz a melanintermelés.
Ami eddig megállapított tény: az albinizmus örökölhetősége az afrikai eredetű amerikaiakban gyakrabb, mint az európai származásúaknál.
A legtöbb albínó hallásával nincs probléma, bár az orvostudomány vizsgálja az albinizmus és süketség kapcsolatát. Így pl Észak-Amerikában a "hopi" indiánok közt figyeltek meg albinizmushoz kapcsolható süketséget, ami azonban nem számottevő mértékű.
Egyes számadatok szerint minden 20. ember albínó, bár ez erősen megkérdőjelezhető. Hiszen akkor sokkal több albínóval lehetne találkozni. Tanzániában pl. nincs pontosan megállapítva az albínók száma, de könnyen megeshet, hogy itt a legmagasabb az arányuk. Félhivatalosan 4000 albínót tartanakszámon, a valóságban állítólag 173 ezernél többen vannak. Ennél pontosabb számadat az ország elmaradottsága és fejletlensége miatt nem várható.
Hogy itt miért születik ennyi albínó, erre egyelőre nincs magyarázat.
A társadalmi hatása az albinizmusnak hasonló az embereknél és állatoknál is. Kiközösítik azt a fajtársukat, aki a megszokottól eltérően néz ki, vagy viselkedik.
Az alábbi képek albínó emberekről, gyermekekről készültek. Az emberek többségénél különlegességként hat, hiszen létszámban ők nagyon kevesen vannak.