Azok a csodálatos SZÍNEK

Minden téma, ami a "Színimádókat" érdekelheti!

KÉK ÁLLATOK

Az alábbi listán (a teljesség igénye nélkül) olyan állatok szerepelnek, amelyek nevei valamilyen módon tartalmaznak színt, színárnyalatot vagy valamilyen kapcsolatban vannak a fénnyel, a láthatósággal.

                    

EMLŐSÖK

Bharal (Pseudois nayaur)

Másik neve: kék juh. Élőhelye: Közép-Ázsia hegyes vidékein a Himalájában, Tibetben és annak környékén. 2 alfaja ismert. Háti részén sajátságos kékesszürke, innen kapta nevét is. Télen a bundája inkább szürke, nyáron inkább barna. A kosok vállmagassága elérheti a 90 cm-t is. Szarvak hossza elérheti a 75-80 cm-t. A szarv sajátságos növekedésű, először felfelé nő, majd kifelé fordul, végül hátrafelé csavarodik. A nyájak mérete eltérő, 5-400 egyed. Jól tűri a szélsőséges időjárást. Ivarérettek: 5-7 évesen, ilyenkor szarvhosszuk 45-55 cm. Élettartam:15-17 év. Tápláléka: többnyire fűfélék, de cserjék hajtásai, levelei is. Vemhességi idő: 5 hónap, utódok száma 1. Vadászata nehéz, rendkívüli óvatossága miatt. Hazánkban csak Miskolcon látható.

Kék bóbitásantilop (Cephalophus monticola)

A tülkössszarvúak családjába tartozik. Élőhelye: Közép- Kelet- és Dél-Afrika. Esőerdők, sűrű bozótosok lakója 3000 m magasságig. 12 alfaja ismert. testhossza 50-75 cm, marmagassága 30-40 cm, farok hossza 7-10 cm, testtömege 3,8-5,4 kg. A nőstény nagyobb méretű a hímnél. Alkonyatkor, éjjel és hajnalban aktív. Párokban élnek. Ellenségei: cibetmacskafélék, kígyók, krokodil, leopárd, sas és varánuszfélék. Tápláléka: gyümölcsök, hajtások, levelek, perjefélék, rovarok, rügyek és tojások. Ivarérett: nőstények 9-12 hónapos, a hímek 12-18 hónapos korban. Vemhesség: 4 hónap, utódok száma 1 vagy 2. Az újszülött borjú súlya 800 gramm. Elválasztás 5 hónap után. Élettartam: 10-12 év. Egyedszáma 7 000 000. Népszerű a vadászata.

Kékes ausztrálegér (Pseudomys glaucus)

Az egérfélék családjába tartozott, mára kihalt faj.

Kék lóantilop  (Hippotragus leucophaeus) 

A tülkösszarvúak családjába tartozott, mára kihalt faj. Élőhelye: Dél-afrikai Köztársaság volt. Az utolsó példányt állítólag 1800-ban pusztították el.

Kék bálna (Balaenoptera musculus)

Másik ismert neve óriás bálna Testhossza 30 m, testtömege 173 t. Földünk legnagyobb állata. A kékesszürke több színárnyalatában pompázhat. 3 alfaja ismert. Hosszú és karcsú testű. Létezik törpe változata is. Tápláléka: főként a krill, másnéven világítórák, és még evezőlábú rákokat is. Vadászata közben fogyaszthat kisebb halakat, rákokat és kalmárokat is.  A múlt század elejéig minden óceánban és tengerében létezett. Az intenzív halászat miatt ma már majdnem kihalttá vált. Már becslések szerint 2 000 egyede lehet an Antartktisz vizeiben, a Csendes-óceán keleti részén és az Indiai-óceánban. Magányosan vagy párban él. Átlagsebessége 15-20 km/h, de meneküléskor képes 37 km/h elérésére is. Táplálkozáskor 5 km/h sebességgel halad.Az újszülött kékborjú születési testhossza 7 m, testtömegük 2,5-2,7 tonna, naponta 380 l tejet fogyaszt. 24 óra alatt 90 kg-ot hízik. Születési súlya 2700 kg. Elválasztás 6-7 hónap múlva. A kifejlett állat naponta 40 millió krillt fogyaszt el, ez 3,6 t-t jelent. Különlegessége az ún. éneke, melynek okát még máig sem tudták megfejteni. Hangerőssége 1 m-es távolságban 155-188 decibel. Vemhesség: 3 évente, ideje 11-12 hónap, utódok száma 1. Ivarérett: 5-10 évesen. Élettartam: 80 év. Ellensége: a kardszárnyú delfini
Érdekesség: nyelvének súlya 2,7 t, szíve 1800 kg, agya viszont csak  6,9 kg.

 

HALAK

Acélkék fogasponty (Aphyosemion gardneri)

Élőhelye: Nyugat-Afrika, Kamerun és Nigéria. A szavannák és esőerdők vizeinek lakója. Testhossza 5-6 cm. A hímek igen agresszívek egymással. Könnyű a tartása és tenyésztése is. Két gyakori változata van. Az ikrázás 2 hétig is eltarthat, naponta 10-30 ikrát raknak. Kikelés: 14-21 nap után.

Kék akara (Aequideus latifrons)

Élőhelye: Dél-Amerikában, Kolumbia területén honos.  A nyugodt folyó- és állóvizekben. Testhossza 12-15 cm. Hálás, nyugodt természetű. Tápláléka: mindenevő. Várható életkor: 10 év.  Egy ikrázás könnyen 400-500 utódot is eredményez.

Kékbálna  (Balaenoptera musculus)

Tudta-e? A kék bálna a Földön élő leghangosabb állat. 188 decibeles hanghullámai akár több ezer kilométerre is képesek eljutni az óceán mélyén.

Kékcápa  (Prionace glauca)

Tudta-e? A cápák az egyedüli állatok, amelyek sosem betegszenek meg: valamennyi fertőzéssel szemben és minden ismert betegségre immunisak, még a rákot is beleértve.

Kék császárhal (Pomacanthus annularis)

Élőhelye: Csendes-óceán és Indiai-óceán. Testhossza max. 45 cm. Tápláléka: algák, férgek, kagylók és szivacsok.

Kék csuka (Aplocheilus panchax)

Élőhelye: Ázsiában, Bangladesh, India, Kambodzsa, Myanmar, Nepál, Pakisztán és  Srí Lanka. Színezete ezüstszürke, viszont pikkelyei kékesen irizálnak. Mellúszója átlátszó, azonban összes többi úszója szépen színezett. Ragadozó életmódú. A leggyakrabban gondozott és forgalmazott díszcsuka. Hasonló méretű halakkal jól társítható. Tartása, tenyésztése nem komplikált. 

Kék dánió  (Danio kerri)
 
Élőhelye: Délkelet-Ázsiában a Maláj-félszigeten, Langkawi és thaiföldi Ko Yao Yai szigetek trópusi vizeinek lakója. Testhossza 4-5 cm. Teste tengerkék színű, amit két vékony, aranysárga, néha rózsaszínes sáv díszít, hasa világoskék. A hímnek karcsúbb és élénkebb a teste, mint a nősténynek. Békés rajhal. Falánk, mindenevő.  Tartása és szaporítása könnyű. Nálunk kevéssé ismert. 
 
Kék doktorhal (Acanthurus coeruleus)
kék doktorhal
Kék gurámi (Trichogaster trichopterus)
Kék harcsa  (Ictalurus furcatus)
kék harcsa
Kék korallsügér (Chrysiptera cyanea)
Kék marlin (Makaira nigricans)
Kék menyhal (Molva dypterygia)
Kékgyűrűs polip (Hapalochlaena lunulata) 
 
Kék perulazac (Knodus borki)
 
Élőhelye: Dél-Amerika, Brazília, Kolumbia és Peru. Folyók, és kisebb patakok. Testhossza:5 cm.  Alapvetően békés, aktív csapathal. Táplálkozás: mindenevő; Apró élő és fagyasztott eleségek, valamint száraz tápok. Várható életkor: 3-4 év. A kifejlett nőstények hasi része teltebb, a hímek színezete kicsit intenzívebb és a farok alatti úszójuk íváskor gyakran vöröses színűvé válik.
 
Kék puha tőkehal (Micromesistius poutassou)
 
Kéksügér (Badis badis)
kék sügér
 

                       HÜLLŐK ÉS KÉTÉLTŰEK

Kék anolisz  (Anolis gorgonae) 

 Kék leguán (Cyclura lewisi)

A leguánfélék családjába tartozik. Élőhelye: Kajmán- szigetek, itteni endemikus faj. A leghosszabb életű gyíkféle, feljegyeztek már 67 éves egyedet is.  Testhossza 51-76 cm, teljes testhossza 150 cm az orrától a farokig mérve, testtömege 14-15 kg. Tápláléka: növényevő, gyümölcsök és virágok. Nagy és erőteljes testű állat. Ma már kihalófélben van. A hím a testméret 1/3-val nagyobb a nósténynél. Többnyire szürke színű, de más leugánok mellett kék színűvé változik. A hímek erősebb kék színűek. A fiatal egyedek fára tudnak mászni. Táplálék: 45 növényfaj gyümölcsi, levelei és virágai. Ritkán csigák, gombák, rákok és elpusztult madarak, rovarlárvák. Fészekalja 1-21 tojás, amit gödrökbe tesz a nőstény. Kikelés 65-90 nap után. Tojásai a legnagyobb méretűek.  
 
Kék levelibéka (Litoria caerulea)

Kék nyílméregbéka (Dendrobates azureus)

Kék ugrósikló (Coluber constrictor)

Kék varánusz  (Varanus macrae)

A hímek testhossza átlagosan 1,1 m; a nőstények kb. 10 cm-rel rövidebbek. Élőhelye:Az Indonéziához tartozó Nyugat-Új-Guinea (Irian Jaya) északnyugati csücskénél fekvő, kb. 450 km2-es Batanta-szigeten őshonos, így valamennyi varánuszfaj közül neki van a legkisebb elterjedési területe. A sziget trópusi esőerdeinek fáin él, szinte minden idejét a lombok között tölti. 

Valószínűleg a többi fán lakó varánuszhoz hasonlóan főleg rovarokkal (botsáskással, sáskákkal, lepkékkel, bogarakkal), kisebb gyíkokkal, madártojásokkal táplálkozik, amelyeket időnként egy-egy gyümölccsel egészít ki. Fogságban csak igen ritkán szaporodik. 
 
Ehető kékkagyló (Mytilus edulis)
 
Nagy kékkagyló  (Modiolus modiolus)
 

ROVAROK

Fémkék holyva  (Platydracus fulvipes)

A holyvafélék családjához tartozik. Nálunk is sok helyen előfordul, de nem gyakori. Hegyvidéki területeken él, vagy sík vidékek nedvesebb élőhelyein. Testhossza 14-17 mm, enyhén lapított testű. Teste fekete, azonban feje, előtora,szárnyfedői és potroha kékesen fénylik. Lábai sárgásvörösek.  Ragadozó. Tápláléka: apró rovarok és lárvák.

Kék pásztor (Orthetrum coerulescens)

A laposhasú acsafélék családjába tartozó szitakötő. Élőhelye: Közép-Európa és a mediterrán térségek. Testhossza 40-44 mm, a hátsó szárny hossza 28-33 mm. Lárvái kikeléskor világosszürkék, később aranybarnák, és testhosszuk 16-19 mm. Nálunk mindenhol megtalálható, de nem túl gyakori. A lárvák fejlődési ideje 2 év. A lerakott petékből 5-6 hét után kelnek ki a lárvák. Nálunk nem védett.

Kék dongólégy (Calliphora vicina)

A fémeslégyfélék családjába tartozik. Élőhelye: bomló növényi és állati eredetű anyagok. Testhossza 8-12 mm, teste sörtés és acélkék színű. Petéit húsra bomló állati anyagra rakja, alkalmanként 100-100 db. Ezek 12-36 óra múlva kelnek ki, fejlődési idejük további 4 hét.

Kék holyva (Ocypus opthalmicus)

A holyvafélék családjához tartozik. Élőhelye: egész Európa, Észak-Afrika, Kaukázus, Közel-Kelet. Testhossza 15-23 mm, selymesen fénylő kékesfekete színű. Éjjel aktív. Ragadozó életmódú. Tápláléka: apró állatok. 6 alfaja ismert.

Kék légivadász (Ischnura elegans)

A légivadászok családjába tartozik. Élőhelye: egész Európa, a következő helyek kivételével: Ibériai-félsziget, Skandinávia nagy része. 8 alfaja ismert. Testhossza 27-35 mm, a fején és a torján kék és fekete mintázat látható, potroha nagyjából fekete. A nőstények többféle színűek lehetnek. A kor előrehaladtával a színek sötétednek. Ragozó életmódú. Tápláléka: apró vízi rovarok és azok lárvái. Vadászatkor lábait használja kifogó kosárként.

Kék lonclepke (Limenitis reducta)


kék lonclepke

A tarkalepkefélék családjába tartozik. Élőhelye: Franciaország, Közép-Európa, Olaszország, volt Jugoszlávia és Kelet-Európa nagy részén. Az Alpoktól északra már ritkább. Nálunk a Dél-Dunántúlon él. Elülső szárny hossza 3 cm, felül fekete-fehér, a fonákrésze tarka. A hátsó szárnyát csak egy fekete foltsor díszíti. Elegáns röptű. Hegy-és dombvidékek összefüggő erdőségeinek lakója. A hernyók tápnövényei: loncok és hóbogyók. Nálunk évente 2 nemzedéke repül, más helyeken 3. A hernyók a tápnövények 2 levele közt telel át.

Kék nünüke

A hólyaghúzófélék családjába tartozik. Élőhelye: egész Európa. Repülésre képtelen. Érintésekor lábizületein irritáló sárgás cseppeket választ ki. Feje kicsi és 2 csápja van, a tor is kicsi, de a potroha a test többi részének duplája. Sötétkéken csillog. A nőstény a földve rakja a petéket. A lárva egy virágra felmászva egy méhecskével a kaptárba viteti magát, ahol nektárt és virágport fogyaszt.

Kék pattanóbogár  (Limoniscus violaceus)

A pattanóbogár-félék családjába tartozik. Fokozottan védett rovarfaj. Európa-szerte igen ritka. Magyarországon több helyen is fellelték.12 mm hosszú, fekete alapszínén kékeslilás visszatükröződés látható.

Keleti kékfutrinka  (Carabus violaceus)

Szingapúri kék tarantella

 

NEVÜKBEN NEM, DE SZÍNÜKBEN KÉK ÁLLATOK:

 

Kobalt selyembogár(Chrysochus cobaltinus)

Más néven kék selyembogár, a Chrysomelidae (Coleoptera rend) levélbogár család Eumolpinae rovar alcsaládjának tagja. A selyembogár gyönyörű sötét kobaltkék színű. Közeli rokona, és valamivel rövidebb is, mint a dögbogár, és az Egyesült Államok egész nyugati részén megtalálható. A kobalt selyembogár dögvirág növényekkel táplálkozik.

Közönséges nünüke (Meloe proscarabaeus)

A hólyaghúzófélék családjába tartozik. Élőhelye: Európa.  Réteken, mezőkön, és meleg helyeken található meg. Egész teste sötétkék és csillogó színű. A hólyaghúzófélék túlátalakulással fejlődnek. Első lárva, második lárva, álbáb, negyedik lárva, valódi báb, és imágó alakjuk is van. A nőstény a földbe rakja a petéket. A kikelő lárva felmászik egy virágra, belekapaszkodik egy méhbe, és beviteti magát a kaptárba, ahol nektárt és virágport fogyaszt.

                                           Animációk:

      

 

 

 Glitterképek:

 

 

 

 

   

 

  

Víztükrös képek:

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 195
Tegnapi: 108
Heti: 303
Havi: 2 774
Össz.: 420 764

Látogatottság növelés
Oldal: KÉK állatok
Azok a csodálatos SZÍNEK - © 2008 - 2024 - szinek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »